Menu

Krzyk pamięci

18 listopada 2019, G. 19:00
Teatr Śląski – Scena w Malarni / Katowice

↑ fot. Artur Pławski

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis

W ramach ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis zapraszamy na niezwykłe spotkanie autora jednej z największych tegorocznych sensacji wydawniczych w Polsce oraz wybitnej tłumaczki z języka niemieckiego. Czeka nas ważna rozmowa o wielokulturowości, życiu na krawędzi Polski i Niemiec oraz istnieniu w dwóch równoległych językach. Rozmowa o literaturze, która niczego nie tłumaczy i dąży do sedna – jest namiętnością, koniecznością i… krzykiem. A niektórzy krzyczą w sposób, który nie pozostawia obojętnym. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska. Bilety dostępne na portalach Biletomat, Ticketmaster, Ticketportal.

Więcej o uczestnikach

LESZEK LIBERA

Urodzony w 1948 roku w Raciborzu profesor polonistyki i pisarz. W 1980 roku wyemigrował do niemieckiego Münster, gdzie wykładał na uniwersytecie. Zajmuje się badaniem romantyzmu polskiego i niemieckiego, napisał 12 książek monograficznych. Autor utworów literackich „Der Utopek” (2010) i „Buks Molenda” (2012) – które ukazały się nakładem Wydawnictwa Od Do w tym roku – obecnie pracuje nad trzecią częścią trylogii zatytułowaną „Das Testament”. Przetłumaczył na język polskich utwory Ludwiga Tiecka, m.in. słynnego „Kota w butach”. Mieszka w niemieckim Essen, a pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim.

SŁAWA LISIECKA

Urodzona w 1947 roku germanistka i legendarna tłumaczka, właścicielka kameralnego Wydawnictwa Od Do. Tłumaczeniami zajęła się pod koniec lat 70., kiedy z powodu zaangażowania w opozycję demokratyczną została zwolniona z pracy na Uniwersytecie Łódzkim. W swoim dorobku posiada ponad 100 książek z zakresu niemieckojęzycznej literatury pięknej, popularnonaukowej i filozoficznej. Tłumaczy również sztuki teatralne oraz poezję. Przełożyła m.in. utwory Thomasa Bernharda, Hermanna Hessego, Ludwika Wittgensteina, Gottfrieda Benna, a ostatnio obie powieści Leszka Libery. Wspólnie z mężem, poetą i tłumaczem Zdzisławem Jaskułą, jest też autorką nowego przekładu To rzekł Zaratustra Friedricha Nietzschego. Laureatka licznych nagród, m.in. Roberta Boscha i Deutsches Polen-Institut (1985), „Literatury na Świecie” (2009), a ostatnio Nagrody Literackiej Gdynia (2018). Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) oraz medalem „Gloria Artis” (2013).

SZYMON KLOSKA

Lubi mówić i pisać o książkach, dlatego nierzadko można go usłyszeć w radiu bądź czytać na łamach prasy. Od ponad dziesięciu lat współprowadzi audycję „Piątka z literatury” na falach RMF Classic. Publikował też m.in. w „Tygodniku Powszechnym” czy „Bluszczu”. Przez wiele lat był związany z Instytutem Książki, a od stycznia 2017 pracuje na rzecz programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wraz z Agnieszką Karp-Szymańską i Łukaszem Dębskim wymyślił Festiwal Literatury dla Dzieci.

Projekt: Śląskie! Europa!

  • 08.04.2024

    Koncert: Barok Ponad Granicami

    Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

  • 05.04.2024

    Koncert: .VRIL (ambient set)

    Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

  • 04.04.2024

    Koncert: Pablopavo i Ludziki

    Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  • 24.04.2024

    Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

    Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

  • 25.04.2024

    Koncert: Paul Brody Quartet

    Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

  • 25.04.2024

    Koncert: Muzyka Europy

    Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

  • 19.04.2024

    Koncert: Acid Arab

    Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

  • 23.04.2024

    Koncert: Brandt Brauer Frick

    Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

  • 12.04.2024

    Koncert: Kroke

    Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

  • 20.03.2024

    Bach na Wielkanoc

    Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.