Menu

O Instytucji

Instytucja Kultury Ars Cameralis jest wojewódzką samorządową instytucją kultury.

Dyrektor: Marek Zieliński
Główna Księgowa: Anna Mrozek
Siedziba: ul. Ligonia 7, 40—036 Katowice
Dane kontaktowe: tel. 32 257 06 01 / e-mail: info@arscameralis.pl

Instytucja Kultury Ars Cameralis istnieje od 1994 roku, a odkrywanie nowych zjawisk artystycznych i talentów stało się jedną z jej misji. Podstawowymi polami działalności Instytucji jest organizacja corocznego Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej — Festiwalu Ars Cameralis, a także promocja śląskiej kultury i sztuki w Polsce oraz poza granicami kraju.

Festiwal Ars Cameralis, odbywający się jesienią już od ponad trzydziestu lat, stał się kulturalną wizytówką regionu. Dzięki swojej formule, interdyscyplinarności, różnorodności gatunkowej, a także formie i programowi zyskał rzeszę zwolenników. Nadrzędną ideą Festiwalu jest prezentacja najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. I tak przez kilka listopadowych tygodni w miastach województwa śląskiego niepodzielnie królują: muzyka, sztuki wizualne, teatr, film i literatura, a także wszystko to, co balansuje pomiędzy nimi i umyka jakimkolwiek klasyfikacjom.

Poza organizacją Festiwalu, Instytucja zajmuje się promocją kultury i sztuki województwa śląskiego za granicą. Jednym z naczelnych celów statutowych Instytucji jest udział w programach kultury polskiej w ramach europejskich projektów kulturalnych. Instytucja odpowiadała między innymi za prezentacje artystycznego dorobku regionu na Światowych Wystawach EXPO (Hanower 2000, Saragossa 2008), podczas Dni Województwa Śląskiego (m.in. Północna Nadrenia-Westfalia, Bratysława, Wiedeń, Berlin, Budapeszt, Göteborg) czy Tygodnia Artystycznego w Beloeil. Instytucja organizowała również wystawy i projekty promujące śląskich artystów (m.in. wystawy w Mediolanie, podczas Weneckiego Biennale czy w MoMA w Nowym Jorku), a także prezentację regionu Północnej Nadrenii-Westfalii na Górnym Śląsku. Instytucja współpracuje również z rozpoznawalnymi i cenionymi śląskimi festiwalami muzycznymi (Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival).

Instytucja podejmuje również wielowymiarową współpracę z placówkami kultury i środowiskami artystycznymi, a także uczestniczy w organizacji wielu wydarzeń kulturalnych w regionie. Wieloletnia działalność artystyczna nie tylko zapewniła Instytucji sympatyków, ale również pozwoliła skupić wokół siebie liczne grono utalentowanych artystów i umożliwiła zbudowanie sieci międzynarodowych kontaktów.

Skład Rady Programowej

ROBERT CIUPA: historyk, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
TOMASZ JANIKOWSKI: historyk, animator kultury, zastępca dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie
EWA KAFEL: przedstawiciel Miasta Katowice, dyrektor Instytutu Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach
TOMASZ KONIOR: architekt, właściciel biura architektonicznego Konior Studio
→ dr KATARZYNA KWIOTEK-OSTAPOWICZ: historyk sztuki

MAREK MOŚ: dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach
EWA NIEWIADOMSKA: dziennikarka, szefowa Redakcji Kultury Radia Katowice
→ prof. MARIAN OSLISLO: artysta, grafik, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
→ prof. DARIUSZ PAWELEC: krytyk literacki, dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach
KATARZYNA PRYC: manager kultury, kierownik Kinoteatru Rialto w Katowicach

Działalność Instytucji

Design

Instytucja Kultury Ars Cameralis była partnerem projektu Design Silesia, którego celem były popularyzacja i promocja dobrego designu. W ramach projektu Instytucja zorganizowała między innymi Mobilne Kontenery Designu czy projekt Ławki Solarnej — Lightbench. Mobilne Kontenery Designu prezentowały najlepsze przykłady polskiego designu w różnych miastach kraju. Z kolei projekt Lightbench jest znakomitym przykładem symbiozy designu i ekologii. Więcej o Design Silesia można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Ujawnianie niezwykłego kulturowego potencjału Górnego Śląska jest realizowane przez Instytucję w działalności wydawniczej. Wszystkie publikacje cechuje dbałość o formę, dzięki czemu Instytucja zdobyła liczne wyróżnienia, w tym German Design Awards, European Desing Awards, Śląską Rzecz czy nagrodę Klubu Twórców Reklamy. Do tej pory ukazało się kilkanaście tomów poetyckich, katalogów, płyt oraz komiks poświęcony Wojciechowi Korfantemu. Z poszczególnymi publikacjami można zapoznać się TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Festiwal Ars Cameralis

Festiwal Ars Cameralis odbywa się jesienią na terenie województwa śląskiego już od trzydziestu lat. Początkowo przebiegał pod szyldem „Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej”, a dwie pierwsze edycje — w 1992 i 1993 roku — były realizowane przez Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Dyrektorem Festiwalu była wówczas dr Łucja Ginko. Od momentu powołania w 1994 roku organizację Festiwalu przejęła Instytucja Kultury Ars Cameralis.

Dzięki swojej formule, interdyscyplinarności i różnorodności gatunkowej Festiwal Ars Cameralis stał się kulturalną wizytówką regionu. Forma i program łączący wydarzenia z niemal wszystkich dziedzin sztuki zapewniły Festiwalowi rzeszę zwolenników, którzy w listopadzie tłumnie odwiedzają województwo śląskie. Nadrzędną ideą Festiwalu jest prezentacja najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. I tak przez kilka listopadowych tygodni w różnych miastach regionu niepodzielnie królują: muzyka, sztuki wizualne, teatr, film oraz literatura.

Na przestrzeni lat Festiwal przeszedł sporą ewolucję, a do udziału w wydarzeniach organizatorom udało się zaprosić artystów światowego formatu, dzięki czemu wzrosła renoma Festiwalu, a organizowane wydarzenia zyskały medialne rozpoznanie. The National, Laurie Anderson, John Cale, Vashti Bunyan, Kronos Quartet, Jane Birkin, John Zorn czy Ute Lemper to tylko nieliczni spośród grona twórców, którzy gościli podczas Festiwalu w ostatnich latach. Odbyły się również pokazy spektakli i wystawy między innymi Davida Lyncha, Zofii Rydet, Pawła Althamera, Lecha Majewskiego, Krystiana Lupy, Zbigniewa Rybczyńskiego, Rolanda Topora, Jake’a i Dinosa Chapmanów, Kishina Shinoyamy czy Pabla Picassa.

Festiwal Ars Cameralis przyciąga na Górny Śląsk zarówno artystów uznanych, jak i tych młodych, jeszcze niedostatecznie znanych szerszemu gronu odbiorców. Przykładem może być muzyczny cykl „Kameralnie”, podczas którego publiczność uczestniczyła w koncertach niespodziankach, a utalentowani artyści prezentowali swoją twórczość w nieoczywistych miejscach, jak zakład fryzjerski czy piekarnia.

Więcej o poszczególnych edycjach Festiwalu Ars Cameralis i zaproszonych artystach można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Współpraca lokalna

Przez cały rok Instytucja Kultury Ars Cameralis prowadzi działalność impresaryjną, której kulminację stanowią listopadowe edycje Festiwalu Ars Cameralis. Nie byłoby to możliwe bez wieloletniej współpracy z lokalnymi instytucjami, które użyczają swoich siedzib oraz udzielają pomocy organizacyjnej, merytorycznej i finansowej. W oparciu o wypracowane przez lata dobre praktyki, Instytucja może zaprosić publiczność do udziału w wydarzeniach artystycznych nie tylko na terenie Katowic, ale także w innych miastach województwa śląskiego. Lista lokalnych instytucji, z którymi Instytucja współpracuje poszerza się z każdym rokiem. We współorganizację wydarzeń, nie tylko w ramach Festiwalu Ars Cameralis, włączają się między innymi: inne instytucje kultury, władze regionu i miast, a także środowiska artystyczne i naukowe. 

Wśród partnerów Instytucji znajduje się między innymi Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i współpracująca z nią Galeria Rondo Sztuki. Wspólnie organizowaliśmy wystawy polskich i zagranicznych artystów, między innymi: Pabla Picassa, Davida Lyncha, Sophie Calle, Jake’a i Dinosa Chapmanów, Ylii i Emilii Kabakovów, Marii Jaremy, Sławomira Elsnera czy absolwentów pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego „Kowalnia”. W przestrzeniach ASP realizowaliśmy spotkania i warsztaty, które umożliwiały wymianę myśli między studentami i uznanymi artystami. Ten rodzaj bezpośredniego kontaktu stanowi znakomitą okazję do poszerzenia wiedzy, inspiracji czy rozmów o procesie twórczym. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Nicolas Topor, Christian Bramsen, Laurie Anderson czy Jake Chapman.

Instytucja Kultury Ars Cameralis współpracuje także z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, w przestrzeniach której prezentowane były prace między innymi Rogera Ballena, Kowalni, Kishina Shinoyamy, Petera Bramsena, Pierre’a Alechinsky’ego, Klausa Staecka, Władysława Strzemińskiego, Juliana Przybosia, Damiena Deroubaix, Moniki Drzymaly, Zbigniewa Libery, Jean-Michel Alberoli, Andrzeja Tobisa czy Antoniego Saury. Z kolei w Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu pokazaliśmy twórczość między innymi Abrama, Rolanda i Nicolasa Toporów, Piotra Lutyńskiego, Wojciecha Prażmowskiego, Jacka Rykały, Piotra Kossakowskiego, Zofii Kulik, Zuzanny Janin, Andrzeja Urbanowicza, Matyldy Sałajewskiej czy Andrzeja Tobisa.

Przy organizacji koncertów, spotkań literackich, warsztatów, pokazów filmowych, spektakli, dyskusji, sesji i konferencji naukowych Instytucja zawsze mogła liczyć na wsparcie wieloletnich partnerów, by wymienić tylko: Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Bibliotekę Śląską w Katowicach, Jazz Club Hipnoza w Katowicach, Instytucję Filmową Silesia Film, Kinoteatr Rialto w Katowicach, Kino Kosmos w Katowicach, Klubokawiarnię Aquarium w Bielsku-Białej, księgarnię Miejscownik. Tygiel kulturalny w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Śląski w Katowicach. 

Jednym z przedsięwzięć przyczyniających się do poszerzenia i wzbogacenia sieci współpracy lokalnej jest Industriada, czyli coroczne święto Szlaku Zabytków Techniki. Instytucja Kultury Ars Cameralis jest zaangażowana w cykl wydarzeń skupiających się na dziedzictwie industrialnym regionu od 2013 roku. Pomysłodawcą i mecenasem Industriady jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Więcej informacji o wydarzeniach zrealizowanych przez Instytucję w ramach święta Szlaku można znaleźć w zakładce „Wydarzenia” (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki), a szczegółowe informacje dotyczącego samej Industriady można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Współpraca międzynarodowa

Jednym z naczelnych celów statutowych, jaki realizuje Instytucja Kultury Ars Cameralis jest udział w europejskich projektach kulturalnych oraz promocja śląskich artystów zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Odkrywanie nowych zjawisk i talentów stało się zatem istotną aktywnością Instytucji w obszarze promocji kultury i sztuki Województwa Śląskiego na arenie międzynarodowej.

W latach 2002—2003 Instytucja zorganizowała Dni Kultury Województwa Śląskiego w Niemczech, w regionie Nadrenia Północna-Westfalia. W Düsseldorfie, Akwizgranie i Kolonii odbyły się wówczas liczne koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, pokazy filmów, wystawy fotografii i grafiki, działania performatywne. W ramach wydarzenia wystąpił między innymi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia wraz z niemiecką wokalistką Barbarą Schlick. Z kolei w 2004 roku Instytucja zorganizowała Dni Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii na terenie Województwa Śląskiego. Ówczesna edycja Festiwalu Ars Cameralis także eksplorowała sztukę tego niemieckiego regionu. Więcej o tej edycji można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). 

Podczas prezentacji województwa śląskiego na Expo 2000 w Hannowerze Instytucja zorganizowała między innymi koncerty Górniczej Orkiestry Dętej KWK Kleofas, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich i Orkiestry Kameralnej AUKSO oraz spektakle Teatru „Cogitatur”, Teatru Rytmu, gliwickiego Teatru Muzycznego i Teatru „EPT’Y”. Zaprezentowano wówczas również prace studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, a odwiedzający mogli skorzystać z warsztatów rysunkowych Studia Filmów Rysunkowych z Bielska Białej. Natomiast podczas Expo 2008 w Saragossie Instytucja zorganizowała koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak. Więcej o koncercie można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Działalność międzynarodowa Instytucji obejmuje również wystawy i projekty promujące artystów ze Śląska – między innymi ekspozycja prac Wojciecha Prażmowskiego w mediolańskim Palazzo Bagatti Valsecchi, ekspozycja prac Lecha Majewskiego i Sławomira Rumiaka podczas Weneckiego Biennale, a także ekspozycja prac Lecha Majewskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA w Nowym Jorku.

Instytucja Ars Cameralis była także partnerem projektu TOOL QUIZ współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu INTERREG IVC, reprezentując Województwo Śląskie w tym międzyregionalnym projekcie. Przez trzy lata Instytucja, razem z przedstawicielami siedmiu regionów europejskich, uczestniczyła w procesie identyfikacji najlepszych dobrych praktyk w dziedzinie kreatywnej gospodarki i przemysłu kulturalnego. Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Dzięki swojej działalności Instytucji udało się nawiązać bardzo szeroką sieć kontaktów z cenionymi i prestiżowymi instytucjami międzynarodowymi. Na przestrzeni lat Instytucja miała przyjemność współpracować między innymi z: Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu MAHJ w Paryżu (Francja), Muzeum Sztuki Współczesnej Artium w Vitoria-Gasteiz (Hiszpania), Atelier Clot, Bramsen & Georges w Paryżu (Francja), Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy (Francja), atelier litograficznym Item Editions w Paryżu (Francja), Tonnhalle w Düssseldorfie (Niemcy), galerią The White Qube w Londynie (Anglia), 303 Gallery w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone), Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze (Czechy), a także Instytutami Polskimi w Berlinie, Düsseldorfie, Paryżu, Pradze i Bratysławie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.