Lot w 100-lecie Powstań Śląskich. In the Silesian Sky
3 — 4.07.2021
Pola Marsowe / Park Śląski / Chorzów
↑ fot. Radosław Kaźmierczak
I Śląskie Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego
Na specjalne życzenie króla Ludwika XVI oraz Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano specjalny pokaz balonu braci Montgolfier. I tak, 19 września 1783 roku w Wersalu odbył się pierwszy lot balonem z żywymi istotami, a w koszu zasiadły owca, kogut i kaczka. Tak zaczęła się wielka przygoda w przestworzach, którą chcemy kontynuować w Parku Śląskim. Zapraszamy na pierwsze Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze! W pierwszy lipcowy weekend aż 19 profesjonalnych załóg baloniarskich zawalczy o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
Na czym polega rywalizacja? Zawodnicy muszą przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi. Konkurencji jest jednak znacznie więcej. Na przykład osobliwie brzmiąca „hare and hound” („pogoń za lisem”), podczas której jeden z balonów startuje ze wspólnego miejsca 10—15 min przed resztą, a jego celem jest zgubić pozostałych pilotów, tak by jak najmniejsza liczba balonów doleciała do punktu lądowania.
Balon na ogrzane powietrze jest statkiem latającym, w którym siłę nośną stanowi podgrzane powietrze zawarte w powłoce, wykonanej z włókna poliestrowego. Choć układy sterowania są bardzo proste, samo sterowanie wymaga nie lada umiejętności. Dzięki zwiększeniu płomienia i podgrzaniu powietrza wewnątrz powłoki, balon unosi się, a poprzez odpowietrzanie — opada. Pilot może poruszać balonem na ciepłe powietrze tylko w górę i w dół, a przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest możliwe dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza i wiatru. Zatem zmiany pozycji pionowych umożliwiają manewry poziome — wznosząc się lub obniżając lot, pilot może skierować balon w konkretnym kierunku. Jednak nawet najbardziej doświadczony sternik nie ma całkowitej kontroli nad lotem na całym kursie.
Najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2—3 m/s), dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Dlatego pierwszy lot konkursowy został zaplanowany na godzinę 18:30 w sobotę, 3 lipca, a drugi na godzinę 5:30 w niedzielny poranek, 4 lipca. Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych — decyzje o rozpoczęciu zawodów podejmie kolegium sędziów.
Organizatorem zawodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Parku Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za produkcję odpowiadają natomiast: Skywalkers Balloon Club oraz Agencja Artystyczna GAMA. Wydarzenie poprowadzi Maciej Jędrzejko, a zmagania zawodników będzie komentował Cezary Orzech. Natomiast nad poprawnością zawodów będzie czuwać kolegium sędziów w składzie: Marian Mitka (dyrektor sportowy), Piotr Musiał (szef pomiarowy) oraz Mateusz Mikulski (szef pomiarowy).
Wydarzenie było można podziwiać zarówno na żywo na Polach Marsowych w Parku Śląskim, jak i podczas transmisji LIVE na kanałach Instytucji w mediach społecznościowych YouTube oraz Facebook.
Galeria
Program
3 lipca 2021 / sobota
18:00 → Otwarcie zawodów i prezentacja załóg
18:30 → Pierwszy lot konkursowy* / transmisja internetowa /
21:30 → Gala balonowa / uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego /
* Lot konkursowy odbędzie się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.
** Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej.
4 lipca 2021 / niedziela
05:30 → Drugi lot konkursowy* / transmisja internetowa /
18:00 → Zakończenie zawodów i wręczenie nagród / transmisja internetowa /
18:30 → Pokazowy przelot* wszystkich balonów / transmisja internetowa /
* Zarówno loty konkursowe, jak i pokazowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.
** Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej.