Menu

Festiwalowe warsztaty

↑ fot. Wojciech Mateusiak

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis

W ramach ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis przygotowaliśmy niezwykle interesujące propozycje warsztatowe dla dzieciaków, młodzieży oraz wszystkich związanych z branżą literacką. Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny, na wybrane wydarzenia obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Poniżej szczegółowe informacje.

12.11. G. 11:00 → Sylwia Grudniak: Pejzaż akustyczny — usłyszeć wołanie Ziemi

Co ma wspólnego Puszcza Białowieska z Amazońską, susza z tropikami, a hamburgery z wycinką drzew? O tych i innych równie ważnych problemach – poruszanych w bajce edukacyjnej Tomasz Trojanowskiego „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka” — porozmawiamy podczas warsztatów Sylwii Grudniak. Wykorzystując technikę kamishibai (teatrzyku obrazkowego) uczestnicy spróbują zrozumieć globalne współzależności, które mają wpływ na każdego z nas, niezależnie gdzie żyjemy. Współzależności działające we wszystkich kierunkach i na różnych poziomach — kulturowym, środowiskowym, gospodarczym. Mimo że na co dzień nie odczuwamy bezpośredniego kontaktu z resztą świata, to jesteśmy od niej zależni. A przede wszystkim — sami wpływamy na życie mieszkańców nawet odległych krajów. Warsztaty dla dzieci (9—10 lat) odbędą się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

16.11. G. 14:30 → Grzegorz Jankowicz: Literatura w wielkim mieście

W tej niełatwej branży, jaką jest branża literacka, w równym stopniu liczy się koncentracja na własnej karierze, jak i umiejętność współpracy. Dla jednych sukcesem jest konsekwentnie zachowana niezależność, która budzi uznanie konkretnej publiczności, dla innych — docenienie przez ekspertów. O tym, kto w tej grze odgrywa rolę wiodącą, a kto funkcjonuje na uboczu, decydujemy my wszyscy — aktorzy pola literackiego, opisani w pionierskim raporcie Dramat i życie stworzonym z inicjatywy Krakowa — Miasta Literatury UNESCO. Pisarko i pisarzu, wydawco i księgarzu, antykwariuszu, krytyku, blogerze i wreszcie Ty, czytelniczko bądź czytelniku — to o Was jest raport z badania krakowskiego środowiska literackiego. Grzegorz Jankowicz, pomysłodawca badań i ich koordynator poprowadzi warsztaty, z których dowiecie się, w jaki sposób wiedza socjologiczno-literacka może Wam pomóc w prowadzeniu działalności. Warsztaty odbędą się w Miejscowniku. Tyglu Kulturalnym w Katowicach, wstęp wolny.

18.11. G. 11:00 → Grzegorz Olszański: Widmontologia — literatura jako forma rozmowy z duchami

Dlaczego duchy i widma stały się modnym przedmiotem naukowych dociekań? Kim/czym jest widmo nawiedzające dany utwór? Jakie są interpretacyjne, ale i twórcze konsekwencje postrzegania tekstu jako przestrzeni nawiedzanej przez duchy? Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania. Grzegorz Olszański przybliży uczestnikom derridiańską teorię „widmontologii” (ang. hauntology) oraz jej wpływ na pisanie i czytanie tekstów literackich. Analizując wybrane utwory poetyckie, uczestnicy spróbują wykorzystać wynikające z tej koncepcji wnioski do stworzenia własnych tekstów literackich. Warsztaty literackie dla młodzieży (16—18 lat) odbędą się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

Polecamy

 • 12.09.2023

  Koncert: The Necks

  Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

 • 07.09.2023

  „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” — instalacja Michała Smandka

  Dzieło artysty z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pojawiło się na wystawie w Chile.

 • 25.08.2023

  Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter

  Materiał filmowy z Festiwalowej Gali Orlen Jazz Festiwalu XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.