Menu

Festiwalowe warsztaty

↑ fot. Wojciech Mateusiak

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis

W ramach ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis przygotowaliśmy niezwykle interesujące propozycje warsztatowe dla dzieciaków, młodzieży oraz wszystkich związanych z branżą literacką. Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny, na wybrane wydarzenia obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Poniżej szczegółowe informacje.

12.11. G. 11:00 → Sylwia Grudniak: Pejzaż akustyczny — usłyszeć wołanie Ziemi

Co ma wspólnego Puszcza Białowieska z Amazońską, susza z tropikami, a hamburgery z wycinką drzew? O tych i innych równie ważnych problemach – poruszanych w bajce edukacyjnej Tomasz Trojanowskiego „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka” — porozmawiamy podczas warsztatów Sylwii Grudniak. Wykorzystując technikę kamishibai (teatrzyku obrazkowego) uczestnicy spróbują zrozumieć globalne współzależności, które mają wpływ na każdego z nas, niezależnie gdzie żyjemy. Współzależności działające we wszystkich kierunkach i na różnych poziomach — kulturowym, środowiskowym, gospodarczym. Mimo że na co dzień nie odczuwamy bezpośredniego kontaktu z resztą świata, to jesteśmy od niej zależni. A przede wszystkim — sami wpływamy na życie mieszkańców nawet odległych krajów. Warsztaty dla dzieci (9—10 lat) odbędą się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

16.11. G. 14:30 → Grzegorz Jankowicz: Literatura w wielkim mieście

W tej niełatwej branży, jaką jest branża literacka, w równym stopniu liczy się koncentracja na własnej karierze, jak i umiejętność współpracy. Dla jednych sukcesem jest konsekwentnie zachowana niezależność, która budzi uznanie konkretnej publiczności, dla innych — docenienie przez ekspertów. O tym, kto w tej grze odgrywa rolę wiodącą, a kto funkcjonuje na uboczu, decydujemy my wszyscy — aktorzy pola literackiego, opisani w pionierskim raporcie Dramat i życie stworzonym z inicjatywy Krakowa — Miasta Literatury UNESCO. Pisarko i pisarzu, wydawco i księgarzu, antykwariuszu, krytyku, blogerze i wreszcie Ty, czytelniczko bądź czytelniku — to o Was jest raport z badania krakowskiego środowiska literackiego. Grzegorz Jankowicz, pomysłodawca badań i ich koordynator poprowadzi warsztaty, z których dowiecie się, w jaki sposób wiedza socjologiczno-literacka może Wam pomóc w prowadzeniu działalności. Warsztaty odbędą się w Miejscowniku. Tyglu Kulturalnym w Katowicach, wstęp wolny.

18.11. G. 11:00 → Grzegorz Olszański: Widmontologia — literatura jako forma rozmowy z duchami

Dlaczego duchy i widma stały się modnym przedmiotem naukowych dociekań? Kim/czym jest widmo nawiedzające dany utwór? Jakie są interpretacyjne, ale i twórcze konsekwencje postrzegania tekstu jako przestrzeni nawiedzanej przez duchy? Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania. Grzegorz Olszański przybliży uczestnikom derridiańską teorię „widmontologii” (ang. hauntology) oraz jej wpływ na pisanie i czytanie tekstów literackich. Analizując wybrane utwory poetyckie, uczestnicy spróbują wykorzystać wynikające z tej koncepcji wnioski do stworzenia własnych tekstów literackich. Warsztaty literackie dla młodzieży (16—18 lat) odbędą się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.