Menu

Koncert: François Lazarevitch & Les Musiciens de Saint-Julien

14.11. / G. 19:00
Teatr Miejski w Gliwicach

↑ fot. Jean-Baptiste Millot

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na koncert „Beauté barbare” [Barbarzyńskie piękno] zainspirowany twórczością niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna oraz muzyką ludową z Europy Środkowej, Polski, Moraw, Słowacji i Rumunii. Koncert w wykonaniu zespołu barokowego François Lazarevitch & Les Musiciens de Saint-Julien odbędzie się 14 listopada (wtorek) o godzinie 19:00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Bilety na koncert w cenie 40 zł (20 zł ulgowy) można dostać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Więcej o artystach oraz projekcie można przeczytać poniżej.

„Prawdziwe barbarzyńskie piękno” muzyki, którą Telemann odkrył podczas podróży na Górny Śląsk w 1705 roku, wzbudziło w nim żywy entuzjazm. Opisy miejscowych muzyków, zwłaszcza dudziarzy, to szczególny fragment jego autobiografii. Telemann był zafascynowany ich „cudowną twórczością, w której dają upust fantazji, podczas gdy tancerze odpoczywają”, tak bardzo, że „ktoś uważny może w ciągu ośmiu dni zaczerpnąć od nich zapas pomysłów na całe życie”.

Dokładnie tak zrobił Telemann, czerpiąc obficie z tych charakterystycznych melodii, aby „przybrać je we włoską szatę z naprzemiennymi adagiami i allegrami”. Słowa kompozytora oczywiście rozpaliły moją wyobraźnię. Szczególny urok tych „dzikich” utworów sprawił, że konstruując program, sięgnąłem także do innych źródeł muzycznych — polskich tańców zebranych przez Telemanna (rękopis z Rostocka), dawnej muzyki tradycyjnej Europy Środkowej, zapisanej w rękopisie Uhrovska, a także tradycyjnych utworów z Polski, Moraw, Rumunii i Ukrainy, których melodie i rytmy nadal są zbliżone do tych zasłyszanych przez Telemanna.

Ciepły i plastyczny głos Hélène Richaud doskonale współbrzmi z tradycyjnymi pieśniami polskimi i morawskimi. Cymbały Iuriego Morara odnajdują się zarówno w muzyce tradycyjnej, którą dobrze zna, jak i w utworach barokowych. Włączyłem również tradycje muzyczne mojego ojca — niektóre melodie są grane na małym serbskim flecie (frula).

Program nie jest próbą dokładnego przekazania praktyk muzycznych przywołanych przez Telemanna, ale smakowaniem przyjemności wynikającej z tej ponadczasowej energii i próbą stworzenia nowego, poetyckiego, radosnego i kolorowego doznania artystycznego. Ten zaskakujący projekt zabierze nas w daleką podróż, na terytoria, na których nikt się nas nie spodziewa.

/ François Lazarevitch

Wykonawcy: François Lazarevitch (flet traverso, flet prosty, frula, dudy, kierownictwo artystyczne), Hélène Richaud (śpiew, wiolonczela), Josef Žák, Sophie Iwamura  (skrzypce), Diane Chmela (altówka), Chloé Lucas (kontrabas), Iurie Morar (cymbały), Pierre Rigopoulos (zarb, davul, instrumenty perkusyjne), Éric Bellocq (archlute, cistrum).

Projekt powstał przy wsparciu: France Relance, Résidences Créatives Sinfonia, Conservatoire Arthur Honegger (Le Havre) oraz Ferme de Villefavard.

FRANÇOIS LAZAREVITCH

Mimo że jego głównym instrumentem jest flet, François Lazarevitch stale poszukuje nowych inspiracji. Fascynuje się irlandzką muzyką fletową, kolekcjonuje instrumenty, publikuje materiały nutowe, które odkrywa w pracy badawczej, a także uczy gry na flecie barokowym i dudach w wersalskim konserwatorium. Dla Lazarevitcha najważniejszy jest rytm, impuls zrodzony z tańca, który przemawia do uczuć oraz emocji i wymaga uważności wobec muzyki. Współpracował między innymi z takimi artystami jak: Antoine Geoffroy-Dechaume, Barthold Kuijken, Pierre Séchet, Les Arts Florissants, Le Concert d’Astrée, Les Talens Lyriques. Od niemal dwóch dekad wspólnie z muzykami zespołu Les Musiciens de Saint-Julien odkrywają zapomniane repertuary, dzielą zainteresowanie innymi kulturami i próbują spojrzeć na historię muzyki z innej perspektywy.

fot. Jean-Baptiste Millot

LES MUSICIENS DE SAINT-JULIEN

Zespół barokowy założony w 2006 roku przez flecistę i pionierskiego badacza François Lazarevitcha. Les Musiciens de Saint-Julien czerpią z różnorodności muzyki dawnej i muzyki barokowej, którą wzbogacają o energię wypływającą z tańca, poetycką wrażliwość, twórcze odkrywanie ludowych praktyk muzycznych, naturalność ekspresji oraz wirtuozerię wykonania. Twórczość zespołu niczym alchemiczny wywar łączy relief i elegancję linii, elastyczność kołyszących się fraz i bogactwo rzadkiego wczesnego instrumentarium, w którym wyróżniają się flety i dudy. Zespół Les Musiciens de Saint-Julien cieszy się uznaniem krytyków i publiczności, a liczne trasy koncertowe i szesnaście albumów wydanych nakładem Alpha Classics ugruntowały jego pozycję we Francji i na arenie międzynarodowej.

Les Musiciens de Saint-Julien są rezydentami Le Volcan, Sceny Narodowej w Hawrze. Zespół jest finansowany przez francuskie Ministerstwo Kultury – DRAC Normandia, Region Normandii i Miasto Hawr.

fot. Jean-Baptiste Millot

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.