Menu

Kosmosy intymne — spotkanie o polskiej poezji

26 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Po krótkiej przerwie do programu Festiwalu Ars Cameralis wraca poezja. I trzeba przyznać, że wraca w wielkim stylu. Oto bowiem dwójka śląskich poetów — Lucyna Skompska i Jakub Pszoniak — udowodnią, że śląski pejzaż literacki jest szeroki i bogaty. Skompska, łodzianka mieszkająca od wielu lat w Katowicach, wróciła w tym roku po dłuższej przerwie z nowym (i świetnym!) tomem. Pszoniak — pochodzący z Bytomia — pracuje właśnie nad drugą książką poetycką.

→ Wydarzenie odbędzie się w piątek 26 listopada o godzinie 18:00 na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach, wstęp bezpłatny.

→ Wydarzenie będzie także dostępne online.

O uczestnikach

JAKUB PSZONIAK

Poeta, grafik, autor książki „Chyba na pewno” (2019) nagrodzonej Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Publikował w czasopismach oraz zbiorach literackich i naukowych. Stypendysta gminy Bytom. Był tłumaczony na polski. / Fot. Rigamonti

LUCYNA SKOMPSKA

Poetka, autorka książek dla dzieci, felietonistka, eseistka i redaktorka. Autorka zbiorów poetyckich: „Miłość śmierć totalizator sportowy” (1974), „Dopóki płonie” (1981), „Bez powodu” (1987), „Pewien przechodzień” (1994), „Poezja i fotografia” (z fotografiami Antoniego Mikołajczyka, 1994), „Chińska restauracja” (1995), „Wiersze wybrane” (1997), „Farby wodne” (2001), „zakryte odkryte” (2005) i „czarne wnętrze czarny dach” (2021), a także dwóch książek przygodowych dla dzieci oraz wyboru felietonów „Od róż do liter” (2006). Zajmuje się również krytyką sztuki i literatury, jest autorką przedsięwzięć edytorskich, m.in. przygotowanej z Karlem Dedeciusem dwujęzycznej antologii „Dialog z pamięcią. Wiersze z Łodzi / Dialog mit dem Gedächtnis. Gedichte aus Lodz”. Urodzona łodzianka, od kilku lat mieszka w Katowicach.

JAKUB SKURTYS

Krytyk, historyk literatury, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako badacz zajmuje się literaturą i teorią XX wieku, historią ruchów awangardowych, konsekwencjami zwrotu politycznego w kulturze oraz związkami literatury i ekonomii. Publikuje w większości czasopism, by wymienić tylko „Odrę”, „Mały Format” czy „Nowy Napis”. Autor dwóch książek: „Wspólny mianownik. Szkice o poezji i krytyce po 2010 roku” (za którą w 2021 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej) oraz „Wiersz… i cała reszta. Rozważania o poezji i krytyce po 1989 roku”. Zredagował wybór wierszy Agnieszki Wolny-Hamkało „Zerwane rozmowy. 105 wierszy na inne okazje” oraz – wspólnie z Dawidem Kujawą i Piotrem Wawrzyńczykiem – „Aaa!… 111 wierszy” Jarosława Markiewicza. / Fot. M. Rigamonti

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.