Menu

Kosmosy intymne — spotkanie o polskiej poezji

26 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Po krótkiej przerwie do programu Festiwalu Ars Cameralis wraca poezja. I trzeba przyznać, że wraca w wielkim stylu. Oto bowiem dwójka śląskich poetów — Lucyna Skompska i Jakub Pszoniak — udowodnią, że śląski pejzaż literacki jest szeroki i bogaty. Skompska, łodzianka mieszkająca od wielu lat w Katowicach, wróciła w tym roku po dłuższej przerwie z nowym (i świetnym!) tomem. Pszoniak — pochodzący z Bytomia — pracuje właśnie nad drugą książką poetycką.

→ Wydarzenie odbędzie się w piątek 26 listopada o godzinie 18:00 na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach, wstęp bezpłatny.

→ Wydarzenie będzie także dostępne online.

O uczestnikach

JAKUB PSZONIAK

Poeta, grafik, autor książki „Chyba na pewno” (2019) nagrodzonej Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Publikował w czasopismach oraz zbiorach literackich i naukowych. Stypendysta gminy Bytom. Był tłumaczony na polski. / Fot. Rigamonti

LUCYNA SKOMPSKA

Poetka, autorka książek dla dzieci, felietonistka, eseistka i redaktorka. Autorka zbiorów poetyckich: „Miłość śmierć totalizator sportowy” (1974), „Dopóki płonie” (1981), „Bez powodu” (1987), „Pewien przechodzień” (1994), „Poezja i fotografia” (z fotografiami Antoniego Mikołajczyka, 1994), „Chińska restauracja” (1995), „Wiersze wybrane” (1997), „Farby wodne” (2001), „zakryte odkryte” (2005) i „czarne wnętrze czarny dach” (2021), a także dwóch książek przygodowych dla dzieci oraz wyboru felietonów „Od róż do liter” (2006). Zajmuje się również krytyką sztuki i literatury, jest autorką przedsięwzięć edytorskich, m.in. przygotowanej z Karlem Dedeciusem dwujęzycznej antologii „Dialog z pamięcią. Wiersze z Łodzi / Dialog mit dem Gedächtnis. Gedichte aus Lodz”. Urodzona łodzianka, od kilku lat mieszka w Katowicach.

JAKUB SKURTYS

Krytyk, historyk literatury, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako badacz zajmuje się literaturą i teorią XX wieku, historią ruchów awangardowych, konsekwencjami zwrotu politycznego w kulturze oraz związkami literatury i ekonomii. Publikuje w większości czasopism, by wymienić tylko „Odrę”, „Mały Format” czy „Nowy Napis”. Autor dwóch książek: „Wspólny mianownik. Szkice o poezji i krytyce po 2010 roku” (za którą w 2021 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej) oraz „Wiersz… i cała reszta. Rozważania o poezji i krytyce po 1989 roku”. Zredagował wybór wierszy Agnieszki Wolny-Hamkało „Zerwane rozmowy. 105 wierszy na inne okazje” oraz – wspólnie z Dawidem Kujawą i Piotrem Wawrzyńczykiem – „Aaa!… 111 wierszy” Jarosława Markiewicza. / Fot. M. Rigamonti

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.