Niespodzianki od Instytucji Filmowej Silesia Film
Pandemia pokrzyżowała plany nie tylko nam. Wiele instytucji kultury musiało zweryfikować swoją ofertę i poszukać alternatywnych rozwiązań, aby trafić do swoich odbiorców. Wirtualna sala Kina Światowid na MOJEeKINO.pl, podcasty filmowe „Dzieci czują kino” oraz „Kino ma głos”, akcja „Łączymy z dobrym kinem”, cykliczne spotkania w radio, wydawnictwa książkowe czy filmy edukacyjne dla najmłodszych widzów, to tylko niektóre atrakcje, które czekają na Was w kinach należących do sieci kin Instytucji Filmowej Silesia Film. Poniżej znajdziecie szczegóły akcji, dzięki którym — w tym trudnym czasie — możecie wspierać kina: Światowid, Kosmos i Rialto w Katowicach, Janosik w Żywcu i Bałtyk w Raciborzu.
→ Już od 21 listopada o godzinie 16:00, specjalistów ze śląskich kin będzie można posłuchać podczas sobotnich audycji filmowych „Subiektyw”, które na antenie Radia eM prowadzi Łukasz Tura.
→ Pamiętajcie, że Wasze ulubione kina możecie wspomóc, nabywając wydawnictwa książkowe i gadżety Instytucji Filmowej Silesia Film. Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
→ Dołączcie do tej niezwykłej filmowej rodziny i wspierajcie nasze kina studyjne!
Wirtualne kino
MOJEeKINO.pl powstało podczas wiosennego lockdownu dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Kin Studyjnych przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na platformie można oglądać najlepsze filmy artystyczne z całego świata. Kupując bilet do wirtualnej sali katowickiego Kina Światowid, widzowie realnie wspierają wszystkie kina studyjne Silesia Film. Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
Cykl filmowych podcastów
Instytucja Filmowa Silesia Film przygotowała także projekt #silesiafilmmovi, na który składają się dwa cykle filmowych podcastów. Dla wszystkich miłośników kina niemała gratka „Kino ma głos” — spotkania inspirowane legendarną rozmową Truffauta & Hitchcocka, podczas których znani twórcy będą rozmawiać nie tylko o filmach. Czternastu artystów i twórców współczesnego polskiego kina w siedmiu fascynujących rozmowach: Urszula Antoniak i Olga Chajdas, Magdalena Grzebałkowska i Marcin Borchardt, Agnieszka Smoczyńska i Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc i Justyna Wasilewska, Adrian Panek i Bartosz Kowalski, Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt oraz Dawid Nickel i Kordian Kądziela. Autorem muzyki do podcastu jest Daniel Spaleniak, którego utwory były wykorzystane w największych serialowych produkcjach ostatnich lat, jak „Elementary” czy „Ozark”. Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
→ Wszystkie odcinki dostępne do posłuchania w sieci na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts oraz YouTube
→ Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.
Dla najmłodszych
„Dzieci czują kino” to cykl podcastów dedykowanych najmłodszym. Asi Mina i Miłka Majczyno przedstawiają różne emocje przy pomocy autorskich aranżacji muzycznych, przykładów filmowych oraz ćwiczeń muzyczno-ruchowych. Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.
Na kanale YouTube młodzi miłośnicy kina znajdą także dwa cykle edukacyjne: „Filmowe podróże z liskiem” (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki) oraz „Domowe Studio Filmowe”, czyli 15 odcinków przybliżających różne profesje filmowe (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
Filmowa linia telefoniczna
Dla wszystkich, którzy potrzebują kontaktu zostały uruchomione specjalne linie telefoniczne. W ramach akcji „Łączymy z dobrym kinem” pracownicy kin służą radą, pomocą i dobrym słowem. Doradzą, jak kupić bilet do wirtualnej sali Kina Światowid, porozmawiają o ulubionych filmach, ale również pomogą w dostępie do informacji kluczowych dla codziennego funkcjonowania w obecnej sytuacji. Informacje o numerach telefonów i dyżurach w poszczególnych kinach można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).