Menu

Night / light

21/22 listopada 2018, G. 23.00 — 7.00
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej / Katowice

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis / Projekt Więcej światła!

Hormon snu jest jednym z kluczowych elementów w naszym życiu. Rodzimy się z dosyć małą ilością, a w trakcie życia jego poziom w organizmie ciągle się zmienia, przysparzając nierzadko nowych problemów. Melatoninę, bo o niej mowa, stosuje się w leczeniu sezonowej choroby afektywnej, jaką jest zimowa depresja, która jest następstwem niedostatecznej ilości światła docierającego do organizmu w czasie „mrocznych” miesięcy. Listopad się do nich zalicza, i jak wiemy nie sprzyja zachowaniu wewnętrznej równowagi, ale jest idealną porą do słuchania muzyki.

Połączenie tych dwóch faktów może zaskoczyć, ale czy jedna noc spędzona w niezwykłej przestrzeni na kolektywnym słuchaniu, spaniu i doświadczaniu nieoczywistych zjawisk świetlnych nie będzie skuteczniejsza niż zwykła suplementacja? Bezpieczniejszym rozwiązaniem może być proponowany przez nas seans fototerapeutyczny (ew. synestetyczny) z udziałem Evy Geist, Pruskiego, Piotra Ceglarka, Piotr Wojtczaka (A A R P S) i Adriana Kolarczyka (aheloy!). Pomożemy przywrócić organizmowi naturalny rytm dobowy i zachować „spokój ducha”. O ile będziemy jeszcze w stanie przypomnieć sobie to, czego doświadczyliśmy podczas naszego spotkania.

Wstęp na całonocne wydarzenie w katowickim Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy pod adresem: info@cameralis.art.pl

Więcej o artystach

A A R P S

Piotr Wojtczak to katowicki muzyk eksplorujący syntezator jako narzędzie ekspresji. Grając kompozycje lub improwizując nie ogranicza się do jednej konkretnej konwencji, lecz płynnie oscyluje pomiędzy subtelnym minimalizmem a hipnotycznymi, nieregularnymi przebiegami. Współtworzy audiowizualny projekt MTV: Modulartelevision. Występował m.in. na festiwalach Unsound, Tauron Nowa Muzyka, Drone Noise Ambient czy Katowice Street Art.

aheloy!

Za projektem powstałym w 2014 roku stoi artysta wizualny Adrian Kolarczyk. Jego muzyka łączy w sobie oniryczne motywy, sample i tekstury oparte na niespokojnych, hałaśliwych rytmach automatów perkusyjnych. Do tej pory prezentował swoją twórczość na wydanej wraz z krakowską Vasaną split kasecie, dostępnej na imprezach, duszną, pełną sennych motywów płycie s/t oraz na hałaśliwo-tanecznym albumie „IF” wydanym przez oficynę Super. Odpowiada za cykle „Wyraj” oraz „Zimowisko” organizowane w krakowskim klubie Bomba, na których prezentuje łagodniejsze odmiany muzyki elektronicznej. Współtworzy wiosenno-letni cykl słuchowisk „Krajobrazy” w zielonych przestrzeniach Krakowa. Poza działalnością solową, łączy siły w studio wraz z producentem Yamaha FT, a na scenie z wcześniej wymienionym oraz Chino tworzą trio grające w formie wielogodzinnych, improwizowanych setów klubowych.

CEGLAREK

Katowicki twórca multimedialny, połowa duetu C&D, współzałożyciel oraz kurator Biura Dźwięku Katowice. W swoim solowym projekcie tworzy rozmaite improwizowane struktury dźwiękowe, których tematem przewodnim są syntetyczne zjawiska przyrodnicze, pierwotne rytmiki oraz przesunięcia czasowe. W swoim warsztacie dźwiękowym operuje syntezatorem modularnym wykorzystując techniki dub’owe. Współpracował m.in. z katowickim Street Art Festiwalem, Festiwalem Filmów Kultowych czy Tauron Nowa Muzyka Festival. Ma na koncie liczne wystawy zbiorowe oraz indywidualne prezentacje (Rondo Sztuki, Galeria Szara), a także prezentacje podczas wydarzeń takich jak: Art+bits, Medialab Katowice, Poolloop Festival w Szwajcarii czy ExtraSchicht w Zollverein w Niemczech.

JAN DYBAŁA JR

VJ, projektant/twórca multimedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2009 roku działa pod szyldem studia kreatywnego Atelier S10. W swoich działaniach z wykorzystaniem autorskich metod generuje obraz i dźwięk, sięgając zarówno po technologie cyfrowe, jak i analogowe. Prace audiowizualne, scenografie i oświetlenie sceniczne realizował m.in. dla: Elektro Klub 2016, Tauron Nowa Muzyka Festival 2008–2016, Ars Cameralis Festiwal, Warsaw Electronic Festiwal, Media Biennale WRO, Art+Bits Festiwal, Medialab Katowice. Współtworzył katowickie zespoły/kolektywy: RGBoy, Teleport Katowice, Elektronik Zoo, Larmo Soundsystem. Od 2014 roku — kurator Biura Dźwięku Katowice.

EVA GEIST

Sound designerka, performerka i producentka pochodząca z Berlina. Studiowała sztuki performatywne i nowe media w Rzymie. W 2016 roku ukończyła zaawansowane szkolenie z projektowania dźwięku w Berlinie. Andrea Noce latem 2014 roku powołała do życia swój solowy projekt, przybierając na jego potrzeby pseudonim artystyczny Eva Geist. Jej muzyka to niesamowita kinowa podróż rozpięta wokół rzadkich melodii, arpeggiatorów, miękkich bitów i kosmicznej dyskoteki. Drum box i synteza indukowana transem splatają się w enigmatyczną historię, której odpowiednikami są współczesna tribalistyka i pewna duchowa technokracja. Jej najnowszy album „Desfãn” został wydany przez francuską niezależną wytwórnię Macadam Mambo. Wraz z drugą berlińską artystką Laurą ODL (Ondula) tworzy duet As Longitude.

PRUSKI

Krakowski producent muzyczny i DJ, związany z polską wytwórnią Asfalt Records, czeską Post Label oraz międzynarodowym labelem Mad-Hop Records. Do niedawna występujący pod pseudonimem Minoo, pod którym to tworzył muzykę oscylującą wokół elektroniki, beatów i glitch-popu. Ma na koncie występy na wielu międzynarodowych festiwalach (m.in. Freeform Festival, Tauron Nowa Muzyka Festival, WRO Festival), grywał również w Chinach, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Rosji, Czechach, Belgii. Oprócz działalności producenckiej związany jest z rozgłośnią Off Radio Kraków, gdzie prowadzi autorską audycję Beat Tools oraz z wydawnictwem Estrada i Studio, gdzie cyklicznie publikuje artykuły dotyczące tematyki muzyczno-sprzętowej. Wraz z nowym projektem „Sleeping places” prezentuje również całkiem nowe oblicze swojej twórczości: tym razem osadzonej w klimatach ambientu, IDM i muzyki eksperymentalnej.

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

  • 30.11.2023

    Dziękujemy za obecność

    Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

  • 10.10.2023

    Wystawa: Arkadiusz Gola. INNY [NIE] OBCY

    Arkadiusz Gola fotografuje Romów mieszkających w różnych miastach Górnego Śląska od ponad trzech dekad.

  • 24.10.2023

    O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey

    Wystawa jest efektem francusko-polskiej wymiany artystycznej, zainspirowanej mitem Orfeusza i studiami przyrodniczymi Jana Dzierżona poświęconymi pszczołom.

  • 29.09.2023

    Koncert: Will Butler + Sister Squares

    Drugim gościem tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis będzie Will Butler, który wystąpi z Sister Squares w składzie: Sara Dobbs, Miles Francis, Jenny Shore i Julie Shore.

  • 14.10.2023

    Koncert: Ina West

    Muzyka Iny West to transowa, nowofalowa elektronika z elementami folku, jazzu i popu.

  • 06.10.2023

    Koncert: Stian Westerhus & Maja S.K. Ratkje

    Jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Nie-akustyczna, nie-skomponowana, a już z pewnością nie-śpiewana i nie-grana nie-opera „Die Elektrische Oper” na Festiwalu Ars Cameralis!

  • 04.11.2023

    Projekt „Więcej światła!”

    Cykl wydarzeń w ramach projektu „Więcej światła!”, który w tym roku eksploruje rolę światła i koloru w procesie kreowania scenicznego świata.

  • 16.10.2023

    BAFTA 2023 Shorts

    Dwa pokazy filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku.

  • 19.10.2023

    Spektakl: ja, bóg

    Kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu, która dotyka najbardziej duchowych pytań. Spektakl w wykonaniu Teatru CHOREA.

  • 05.10.2023

    Spotkanie: Jakub Kornhauser, Agnieszka Taborska, Eliza Kącka

    Zapraszamy na spotkanie o surrealizmie w ramach tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis.

  • 25.10.2023

    Koncert: François Lazarevitch & Les Musiciens de Saint-Julien

    Koncert „Beauté barbare” zainspirowany twórczością niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna oraz muzyką ludową z Europy Środkowej.

  • 10.10.2023

    Spotkanie: Renata Lis, Wojciech Śmieja

    Spotkanie z cenioną eseistką, autorką ważnego eseju, który został ogłoszony przez krytyków jedną z najważniejszych książek tego roku.

  • 02.10.2023

    Koncert: Owen Pallett

    Występ wszechstronne* artyst*, które* koncerty są przepełnione emocjonalnością, bezpośredniością i autentycznością.

  • 10.11.2023

    CEL (Kubin & Zemler) | Forest Swords | SOLD OUT

    Już za tydzień w Jazz Clubie Hipnoza podwójna dawka muzycznych wrażeń.

  • 17.10.2023

    Spotkanie: Aneta Kamińska, Zbigniew Machej, Monika Glosowitz

    W ramach nowej serii poetyckiej zostaną wydane dwie książki: „Iskierka w tunelu” Macheja oraz „Portret słońca w schronie przeciwbombowym” w tłumaczeniu Kamińskiej.

  • 09.10.2023

    Koncert: Kamilya Jubran & Werner Hasler

    Występ muzyków, którzy współpracują od ponad dwóch dekad, czerpią z odmiennych kultur, języków i brzmień.

  • 11.10.2023

    Koncert: Jesca Hoop

    Występ artystki, której piosenki — zakorzenione w folkowej tradycji — są misternie utkane z kojących dźwięków.

  • 30.10.2023

    Przegląd filmów: Buntowniczki, marzyciele, heretycy

    W programie znalazły się następujące filmy: „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (reż. Peter Weir, 1989), „Ścieżka strachu” (reż. Joel & Ethan Coen, 1990) oraz „Thelma & Louise” (reż. Ridley Scott, 1991).

  • 12.09.2023

    Koncert: The Necks / SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

  • 12.10.2023

    Spotkanie: Ishbel Szatrawska, Monika Ochędowska

    Spotkanie z autorką, której udała się rzecz bardzo trudna. Ishbel Szatrawska wprowadziła bowiem dramat do literackiego mainstreamu

  • 13.10.2023

    Koncert: An Intimate Piano Performance from LAMBCHOP

    Po trzynastu latach od pierwszego występu na naszym Festiwalu Lambchop wraca do Katowic z wyjątkowym, kameralnym koncertem.

  • 03.10.2023

    Spotkanie: Inga Iwasiów, Zyta Rudzka, Dariusz Nowacki

    Spotkanie dwóch znakomitych pisarek o odmiennych głosach, bez których trudno wyobrazić sobie polską literaturę.

  • 27.10.2023

    Spektakl: Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

    Zupełnie nowe spojrzenie na historię miłosną wszech czasów w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz kolektywu bodytalk.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.