Projekt „Więcej światła!”
ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis
Świat postrzegamy dzięki światłu, a jego kreacyjny potencjał obecny jest w każdym aspekcie naszego życia. To ono określa kolory, faktury i kształty. Wpływa nie tylko na naszą zdolność percepcji, ale także na zdrowie, nastrój i stan umysłu. Od tysiącleci jest intrygującym czynnikiem zgłębianym i wykorzystywanym w sztuce. W każdej epoce z innym natężeniem, a dziś dodatkowo w różnych obszarach sztuki, które podstawowym budulcem swoich prac uczyniły właśnie światło. Funkcja światła w sztuce i przestrzeni publicznej, jego symbolika, znaczenie, mistyka stały się tematem, wokół którego skupione zostały wydarzenia kolejnej edycji projektu „Więcej światła!”. Po raz drugi polscy i niemieccy artyści uczynili światło bohaterem działań artystycznych, spotkań i warsztatów.
→ 16.11. G. 13.00, Sala Kinowa, Akademia Sztuk Pięknych, Katowice
Pojęcie światła wciąż otwartego na nowe poszukiwania i refleksję stanie się centralnym zagadnieniem wystąpień i dyskusji podczas konferencji „Fenomen światła i jego obecność w sztuce i przestrzeni publicznej”, w której udział wezmą: Mischa Kuball — wybitny artysta od lat działający w materii światła, Barbara Stec — architektka, scenografka, wykładowca akademicki oraz Michał Jędrzejowski — fotograf, laureat wielu nagród. Szczegółowy program konferencji: G. 13:00 → Barbara Stec / G. 13:30 → Mischa Kuball / G. 14:00 → Michał Jędrzejowski / G. 14:30 → PRZERWA / G. 15:00 → Dyskusja
→ 19–21.11. G. 10.00, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
Warsztaty „Play / light” prowadzone przez katowickiego VJ, projektanta i twórcę multimedialnego Jana Dybałę Jr. Główną ideą i celem warsztatów będzie wykorzystanie urządzeń świetlnych do aranżacji całej przestrzeni, w której odbywa się wydarzenie, a nie tylko, jak zwykło się przyjmować, estrady czy też sceny.
→ 21/22.11. G. 23.00—7.00, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
Jedna noc spędzona w niezwykłej przestrzeni na kolektywnym słuchaniu, spaniu i doświadczaniu nieoczywistych zjawisk świetlnych. Całonocny koncert z udziałem Evy Geist, Pruskiego, Piotra Ceglarka, Piotr Wojtczaka (A A R P S) i Adriana Kolarczyka (aheloy!).
W ramach projektu powstała również instalacja świetlna „Sygnał”, którą można oglądać w Centrum Polskiej Scenografii w katowickim Muzeum Śląskim.