Spotkanie: Franz Kafka — którędy do wyjścia?
25 listopada 2020 / godz. 18:30
↑ fot. Radosław Kaźmierczak
Spotkanie literackie, podczas którego profesor Tadeusz Sławek oraz Łukasz Musiał będą zgłębiać duszne, lepkie i klaustrofobiczne światy wykreowane przez mistrza paraboli. Spotkanie w ramach cyklu Zderzenia Literackie. Dostępne bezpłatnie, wyłącznie online TUTAJ i TUTAJ (po kliknięciu otworzą się nowe karty przeglądarki).
Sytuacja Józefa K. jest nie do pozazdroszczenia. Choć aresztowany przez urzędników, nadal może prowadzić normalne życie. Prawie normalne — musi bowiem pozostać do dyspozycji sądu. Podobnie zresztą jak Gregora Samsy, który pewnego dnia obudził się w ciele robaka. Obaj bohaterowie literaccy są nam doskonale znani — Franz Kafka stworzył ikoniczne postaci. Paradoksalnie, Kafka to jeden z najbardziej, a zarazem najmniej znanych pisarzy XX wieku. Jego wpływu na literaturę i kulturę nie da się przecenić, a z drugiej strony wielu utworów pisarza po prostu nadal nie znamy. Duszny, lepki, klaustrofobiczny — niemal dystopiczny klimat tej twórczości pasuje do każdych czasów. Dzisiaj, w dobie wszechogarniającego lęku o przyszłość, w dobie pandemii, w dobie niepewności znowu możemy czytać Kafkę inaczej.
↑ fot. Radosław Kaźmierczak
Uczestnicy spotkania
ŁUKASZ MUSIAŁ
Badacz literatury, eseista, krytyk literacki i tłumacz, od lat związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W dorobku literackim autora należy wymienić następujące pozycje: „Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości”, „O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora” (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 w kategorii esej), „Do czego używa się literatury?” czy „Zaufanie i utopia. Eseje o literaturze”. Musiał był współredaktorem m.in. zbiorów „Nienasycenie. Filozofowie o Kafce” oraz „Języki przemocy”, a także redaktorem „Wyboru prozy” Franza Kafki oraz antologii „Franz Kafka: Prozy utajone”. Obecnie pracuje nad nowym przekładem „Dzienników” Kafki oraz książką poświęconą twórczości Roberta Walsera.
TADEUSZ SŁAWEK
Polonista i anglista, poeta, eseista, literaturoznawca, od lat związany z Uniwersytetem Śląskim, którego rektorem był w latach 1996—2002. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. Autor kilkunastu książek eseistycznych oraz wielu książek z zakresu historii i teorii literatury, a także monumentalnej pracy o Henrym Thoreau, zatytułowanej „Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata” oraz monografii „NICowanie świata. Zdania z Szekspira”. W 2019 roku nakładem Instytutu Mikołowskiego opublikował rozprawę „Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć”. Od lat wraz z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim tworzy wyjątkową formę literacko-muzyczną: esej na głos i kontrabas.