Menu

Spotkanie: Gondowicz & Kornhauser — odwołane

19 listopada 2020 / godz. 18:30
↑ Jakub Kornhauser, fot. Karolina Kaczmarczyk

Spotkanie z cyklu Zderzenia Literackie, zatytułowane: „Golem, Drakula, Frankenstein — bardziej realni niż nam się wydaje”. A w ramach ⅩⅩⅨ edycji Festiwalu Ars Cameralis o potworach i demonach rozmawiać będą Jan Gondowicz i Jakub Kornhauser.

Uwaga: Spotkanie zostało odwołane. Za utrudnienia przepraszamy, dziękujemy za wyrozumiałość.

Potwory, monstra, bestie, mutanty… Pod wieloma nazwami zawsze kryje się ten sam strach. Stworzenia, które zostały powołane do istnienia, jako ucieleśnienie i kumulacja wszystkich lęków człowieka. Stale obecne, gdzieś obok, czyhające tuż za rogiem, już od czasów starożytnych. Przez lata uważane za wcielenie zła i siedlisko występku. Wyrzucone poza nawias, by odepchnąć wszelkie niepokoje i spróbować stworzyć z naszej rzeczywistości bezpieczną przystań. Jednak równocześnie wyrażają pewne marzenia, poszukiwania — dążenie do nieśmiertelności, nieskończoności, doskonałości. Bo przecież każda utopia ma swoje potwory.

Jakub Kornhauser opowiada o potworach
JAN GONDOWICZ — bios

Krytyk, eseista i tłumacz, absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Imał się różnych zajęć — bywał redaktorem naukowym, wykładowcą, dziennikarzem. Debiutował na łamach warszawskiej „Kultury” w 1971 roku. Jego teksty były publikowane w kilkudziesięciu periodykach literackich i filmowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, kwartalniku „Polska Sztuka Ludowa Konteksty”, „Dialogu” czy magazynie „Dwutygodnik”. Na stałe współpracuje z czasopismem „Nowe Książki”, w którym od przeszło dwudziestu lat prowadzi felieton „Języczek uwagi”. Jest autorem kilku książek o sztuce, antologii tekstów surrealistycznych „Przekleństwa wyobraźni” oraz bestiariusza „Zoologia fantastyczna uzupełniona”. Należał do nieformalnego zespołu redaktorów kolejnych tomów korespondencji Witkacego. Jest propagatorem metody krytycznej, którą nazwał archeologią wyobraźni. Przyznaje się do wpływów tradycji surrealistycznej.

JAKUB KORNHAUSER — bios

Poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego — na Wydziale Polonistyki współtworzył Ośrodek Badań nad Awangardą, wykłada również na Filologii Romańskiej. Specjalizuje się w historii ruchów awangardowych w krajach Środkowej Europy i współczesnej kulturze krajów romańskich. W 2007 roku debiutował tomem poetyckim „Niebezpieczny paragraf”. Od tej pory wydał jeszcze trzy zbiory prozy poetyckiej, a za wydany w 2015 roku tom „Drożdżownia” Kornhauser dostał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Był redaktorem szeregu czasopism, antologii, książek naukowych oraz serii wydawniczych, tłumaczył m.in. Gherasima Lucę, Gellu Nauma czy Miroljuba Todorovicia. W 2020 roku opublikował „Premie górskie najwyższej kategorii”, czyli zapis pasji kolarskiej przełożony na język literatury. Współpracuje z Małopolskim Instytutem Kultury, gdzie w ramach portalu Małopolska To Go projektuje i opisuje najlepsze trasy rowerowe oraz spacerowe.

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.