Spotkanie: Gondowicz & Kornhauser — odwołane
19 listopada 2020 / godz. 18:30
↑ Jakub Kornhauser, fot. Karolina Kaczmarczyk
Spotkanie z cyklu Zderzenia Literackie, zatytułowane: „Golem, Drakula, Frankenstein — bardziej realni niż nam się wydaje”. A w ramach ⅩⅩⅨ edycji Festiwalu Ars Cameralis o potworach i demonach rozmawiać będą Jan Gondowicz i Jakub Kornhauser.
Uwaga: Spotkanie zostało odwołane. Za utrudnienia przepraszamy, dziękujemy za wyrozumiałość.
Potwory, monstra, bestie, mutanty… Pod wieloma nazwami zawsze kryje się ten sam strach. Stworzenia, które zostały powołane do istnienia, jako ucieleśnienie i kumulacja wszystkich lęków człowieka. Stale obecne, gdzieś obok, czyhające tuż za rogiem, już od czasów starożytnych. Przez lata uważane za wcielenie zła i siedlisko występku. Wyrzucone poza nawias, by odepchnąć wszelkie niepokoje i spróbować stworzyć z naszej rzeczywistości bezpieczną przystań. Jednak równocześnie wyrażają pewne marzenia, poszukiwania — dążenie do nieśmiertelności, nieskończoności, doskonałości. Bo przecież każda utopia ma swoje potwory.
JAN GONDOWICZ — bios
Krytyk, eseista i tłumacz, absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Imał się różnych zajęć — bywał redaktorem naukowym, wykładowcą, dziennikarzem. Debiutował na łamach warszawskiej „Kultury” w 1971 roku. Jego teksty były publikowane w kilkudziesięciu periodykach literackich i filmowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, kwartalniku „Polska Sztuka Ludowa Konteksty”, „Dialogu” czy magazynie „Dwutygodnik”. Na stałe współpracuje z czasopismem „Nowe Książki”, w którym od przeszło dwudziestu lat prowadzi felieton „Języczek uwagi”. Jest autorem kilku książek o sztuce, antologii tekstów surrealistycznych „Przekleństwa wyobraźni” oraz bestiariusza „Zoologia fantastyczna uzupełniona”. Należał do nieformalnego zespołu redaktorów kolejnych tomów korespondencji Witkacego. Jest propagatorem metody krytycznej, którą nazwał archeologią wyobraźni. Przyznaje się do wpływów tradycji surrealistycznej.
JAKUB KORNHAUSER — bios
Poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego — na Wydziale Polonistyki współtworzył Ośrodek Badań nad Awangardą, wykłada również na Filologii Romańskiej. Specjalizuje się w historii ruchów awangardowych w krajach Środkowej Europy i współczesnej kulturze krajów romańskich. W 2007 roku debiutował tomem poetyckim „Niebezpieczny paragraf”. Od tej pory wydał jeszcze trzy zbiory prozy poetyckiej, a za wydany w 2015 roku tom „Drożdżownia” Kornhauser dostał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Był redaktorem szeregu czasopism, antologii, książek naukowych oraz serii wydawniczych, tłumaczył m.in. Gherasima Lucę, Gellu Nauma czy Miroljuba Todorovicia. W 2020 roku opublikował „Premie górskie najwyższej kategorii”, czyli zapis pasji kolarskiej przełożony na język literatury. Współpracuje z Małopolskim Instytutem Kultury, gdzie w ramach portalu Małopolska To Go projektuje i opisuje najlepsze trasy rowerowe oraz spacerowe.