Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb
13 listopada 2024 | godz. 18:00
Black Woolf Coffee & Books | Katowice
↑ Eliza Kącka, fot. Grażyna Makara
ⅩⅩⅩⅢ Festiwal Ars Cameralis
„Rolę matki uważa się za jedną z najważniejszych i przez to szczególnie monitorowaną przez społeczeństwo. Oczekiwania są olbrzymie, presja też”, mówiła w jednej z rozmów o swojej nowej książce Eliza Kącka. Z kolei Magdalena Moskal zwróciła uwagę na różnicę w odbieraniu matek i ojców, którzy opiekują się swoimi dziećmi — matek nikt nie podziwia za przytulanie, wspieranie, czułość, zmienianie pieluch; nikt nie stawia ich na piedestale za to, że zostały, kiedy okazało się, że dziecko jest chore.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego Doroszewskiego macierzyństwo to bycie matką i związane z tym uczucia, doznania, powinności. I to właśnie na tych powinnościach skupia się przede wszystkim społeczeństwo. Matka powinna siedzieć w domu, opiekować się dziećmi, a karierą zajmować się ewentualnie po godzinach. Moskal i Kącka napisały ważne książki, które różni bardzo wiele, ale łączy właśnie macierzyństwo. „Emil i my. Monolog wielodzietnej matki” Moskal i „Wczoraj byłaś zła na zielono” Kąckiej wywołały ważną dyskusję o sytuacji matek, presji i przemocy społecznej wobec nich, ale także wobec dzieci z niepełnosprawnościami.
Tę dyskusję trzeba kontynuować, nieustannie. Rozmowę z Elizą Kącką i Magdaleną Moskal poprowadzi Paulina Małochleb, ceniona krytyczka i badaczka literacka, wykładowczyni i blogerka prowadząca „książkinaostro.pl”. Zapraszamy do Black Woolf Coffee & Books w Katowicach już 13 listopada o godzinie 18:00. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy, wstęp wolny.