Spotkanie: Passeron, Małochleb
20 listopada 2024 | godz. 18:00
Black Woolf Coffee & Books | Katowice
↑ Anthony Passeron, fot. Jessica Jager
ⅩⅩⅩⅢ Festiwal Ars Cameralis
Zapraszamy na spotkanie z francuskim pisarzem Anthonym Passeronem, którego debiutancka książka „Uśpione” ukazała się po polsku w tym roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Spotkanie, które odbędzie się 20 listopada o godzinie 18:00 w katowickim Black Woolf Coffee & Books, będzie tłumaczone na polski język migowy. Wstęp wolny.
„Uśpione” Anthony’ego Passerona to z jednej strony niezwykle intymna opowieść o rodzinnej tajemnicy, a z drugiej bardzo frapująca historia francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych. O Désiré, stryju autora, w rodzinie się raczej nie mówiło. Czterdzieści lat po jego śmierci Passeron postanowił opowiedzieć o losach swojej rodziny — historii awansu społecznego, prowincjonalnej mentalności i uprzedzeniach, ale też o tragicznym w skutkach uzależnieniu. Tą prozą zachwyciła się sama Annie Ernaux. Z Anthonym Passeronem o jego książce porozmawia krytyczka i badaczka literatury Paulina Małochleb.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
ANTHONY PASSERON
Francuski pisarz i nauczyciel. Anthony Passeron uczy literatury i historii w szkole średniej, jest także specjalistą od e-learningu i konsultantem w kilku francuskich organizacjach. Jego debiutancka książka „Les enfants endormis” ukazała się we Francji w 2022 roku i została wyróżniona Nagrodą Weplera, Nagrodą Première Plume, Nagrodą Summer 2023 i nagrodą miasta Limoges, a także otrzymała nominację do Nagrody Coiffard i kilku innych francuskich wyróżnień literackich. W Polsce książka ukazała się pod tytułem „Uśpione” nakładem Wydawnictwa Czarne w tłumaczeniu Jacka Giszczaka.
fot. Jessica Jager
PAULINA MAŁOCHLEB
Krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej” (2014)” oraz bloga ksiazkinaostro.pl. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie kieruje Ośrodkiem Komunikacji. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.
fot. Basia Budniak