Menu

Spotkanie: Wschód — mity pękniętej Europy

20 listopada 2020 / godz. 18:30
↑ Radosław Kaźmierczak

Spotkanie literackie w ramach ⅩⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis, podczas którego zostanie poruszona kwestia zjednoczonej Europy, opartej na wspólnocie, poszanowaniu odmienności i tolerancji. Tematem spotkania będą rozważania nad integralnością Europy — czy jest możliwa przy ścieraniu się dwóch sił? Czy ów słynny dychotomiczny podział na „spokojny” Zachód i Wschód, w którym — co widać szczególnie w ostatnich miesiącach — wciąż coś buzuje, pozwoli kiedykolwiek na całkowitą jedność?

A rozmawiać będą znawcy tematu Małgorzata Nocuń, Ziemowit Szczerek oraz Konstanty Usenko, pod wodzą prowadzącej Kai Puto. Spotkanie będzie dostępne bezpłatnie, wyłącznie online TUTAJ i TUTAJ (po kliknięciu otworzą się nowe karty przeglądarki)

Uczestnicy

MAŁGORZATA NOCUŃ — bios

Dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”. W latach w 2004—2006 była korespondentką na Ukrainie i Białorusi, a w latach 2008—2019 redaktorką „Nowej Europy Wschodniej”. W 2014 roku, za reportaż z Kaukazu, otrzymała wyróżnienie „Pióro Nadziei” przyznawane przez Amnesty International. Wspólnie z Andrzejem Brzezieckim opublikowała książki „Białoruś — kartofle i dżinsy” (2007), „Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi” (2008), „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji” (2014) oraz „Armenia. Karawany śmierci” (2016). W tym roku światło dzienne ujrzała powieść reporterska Nocuń „Wczesne życie”, a także zbiór reportaży, którego była redaktorką — „Ojczyzna dobrej jakości”, opowiadający o współczesnej Białorusi.

ZIEMOWIT SZCZEREK — bios

pisarz, dziennikarz, podróżnik. Współpracuje z „Polityką”, „Ha!artem”, „Dwutygodnikiem”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Zadebiutował w 2010 roku jako współautor „Paczki radomskich”. W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki za zbiór prozy reporterskiej „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”. Wydana w tym samym roku roku alternatywna wizja polskiej historii „Rzeczpospolita zwycięska” była szeroko komentowana w polskiej prasie. Szczerek jest również autorem książek „Tatuaż z Tryzubem” (2016), „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową” (2017), „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion” (2018), „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim” (2019). W tym roku opublikował powieść „Cham z kulą w głowie”, która jest utrzymana w klimacie kryminału noir.

KONSTANTY USENKO — bios

Muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent. Od początku lat 90. związany z szeroko rozumianą sceną niezależną, należał do zespołów Super Girl Romantic Boys i 19 Wiosen. Ponadto tłumaczy i pisze m.in. dla portalu dwutygodnik.com, miesięcznika „Lampa” czy dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Od dzieciństwa był zawieszony pomiędzy Polską a Rosją, obecnie także Niemcami — pracuje i nagrywa w Berlinie. Pierwsza książka „Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu” (2012) była alternatywnym spojrzeniem na okres pierestrojki, natomiast w dziele „Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji” (2018) Usenko zgłębia czasy po upadku Związku Radzieckiego.

KAJA PUTO — bios

Publicystka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej oraz migracji. Związana z „Krytyką Polityczną”, a także stowarzyszeniem reporterów „Rekolektyw” i stowarzyszeniem n-ost — The Network for Reporting on Eastern Europe. W latach 2015–2018 była wiceprezeską wydawnictwa Ha!art.

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.