Menu

Spotkanie: Wschód — mity pękniętej Europy

20 listopada 2020 / godz. 18:30
↑ Radosław Kaźmierczak

Spotkanie literackie w ramach ⅩⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis, podczas którego zostanie poruszona kwestia zjednoczonej Europy, opartej na wspólnocie, poszanowaniu odmienności i tolerancji. Tematem spotkania będą rozważania nad integralnością Europy — czy jest możliwa przy ścieraniu się dwóch sił? Czy ów słynny dychotomiczny podział na „spokojny” Zachód i Wschód, w którym — co widać szczególnie w ostatnich miesiącach — wciąż coś buzuje, pozwoli kiedykolwiek na całkowitą jedność?

A rozmawiać będą znawcy tematu Małgorzata Nocuń, Ziemowit Szczerek oraz Konstanty Usenko, pod wodzą prowadzącej Kai Puto. Spotkanie będzie dostępne bezpłatnie, wyłącznie online TUTAJ i TUTAJ (po kliknięciu otworzą się nowe karty przeglądarki)

Uczestnicy

MAŁGORZATA NOCUŃ — bios

Dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”. W latach w 2004—2006 była korespondentką na Ukrainie i Białorusi, a w latach 2008—2019 redaktorką „Nowej Europy Wschodniej”. W 2014 roku, za reportaż z Kaukazu, otrzymała wyróżnienie „Pióro Nadziei” przyznawane przez Amnesty International. Wspólnie z Andrzejem Brzezieckim opublikowała książki „Białoruś — kartofle i dżinsy” (2007), „Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi” (2008), „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji” (2014) oraz „Armenia. Karawany śmierci” (2016). W tym roku światło dzienne ujrzała powieść reporterska Nocuń „Wczesne życie”, a także zbiór reportaży, którego była redaktorką — „Ojczyzna dobrej jakości”, opowiadający o współczesnej Białorusi.

ZIEMOWIT SZCZEREK — bios

pisarz, dziennikarz, podróżnik. Współpracuje z „Polityką”, „Ha!artem”, „Dwutygodnikiem”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Zadebiutował w 2010 roku jako współautor „Paczki radomskich”. W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki za zbiór prozy reporterskiej „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”. Wydana w tym samym roku roku alternatywna wizja polskiej historii „Rzeczpospolita zwycięska” była szeroko komentowana w polskiej prasie. Szczerek jest również autorem książek „Tatuaż z Tryzubem” (2016), „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową” (2017), „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion” (2018), „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim” (2019). W tym roku opublikował powieść „Cham z kulą w głowie”, która jest utrzymana w klimacie kryminału noir.

KONSTANTY USENKO — bios

Muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent. Od początku lat 90. związany z szeroko rozumianą sceną niezależną, należał do zespołów Super Girl Romantic Boys i 19 Wiosen. Ponadto tłumaczy i pisze m.in. dla portalu dwutygodnik.com, miesięcznika „Lampa” czy dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Od dzieciństwa był zawieszony pomiędzy Polską a Rosją, obecnie także Niemcami — pracuje i nagrywa w Berlinie. Pierwsza książka „Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu” (2012) była alternatywnym spojrzeniem na okres pierestrojki, natomiast w dziele „Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji” (2018) Usenko zgłębia czasy po upadku Związku Radzieckiego.

KAJA PUTO — bios

Publicystka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej oraz migracji. Związana z „Krytyką Polityczną”, a także stowarzyszeniem reporterów „Rekolektyw” i stowarzyszeniem n-ost — The Network for Reporting on Eastern Europe. W latach 2015–2018 była wiceprezeską wydawnictwa Ha!art.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.