Menu

Wystawa historyczna „Ex Silesia Lux”

11 — 15 października 2019
Rynek, Katowice

↑ fot. Tomasz Zakrzewski

Już dzisiaj o godzinie 16:30 na katowickim Rynku premiera wystawy „Ex Silesia Lux”, którą Instytucja Kultury Ars Cameralis — na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego — przygotowała w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy znakomitych śląskich twórców. OVO Grąbczewscy Architekci odpowiadali za projekt architektoniczny wystawy, Marta Gawin zaprojektowała typografię, a warstwę wizualną stworzyli Kacper Mutke i Michał Urbański z tajnego_projektu. Całość wykonała firma MW Project.

Złote kontenery przypominają o powstańczych zmaganiach, które zdecydowały o dalszych losach Górnego Śląska. Złoto nawiązuje do potencjału drzemiącego w naszym regionie, ukrytego nie tylko w „czarnym złocie”, ale przede wszystkim w tutejszych ludziach i kulturze. Orzeł zamknięty w symbolu serca nawiązuje do godła województwa, a zarazem do siły i męstwa powstańców.

W projekcie wykorzystano zdjęcia pochodzące ze zbiorów: Muzeum Historii Katowic, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wykonawcy o projekcie

OVO GRĄBCZEWSCY ARCHITEKCI

arch.arch. Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski, Anna Pruszowska, Aleksandra Siwoń, Kevin Bajura, Grzegorz Górnikiewicz, Oskar Szymańczyk, Adam Zbroiński

Idea wystawy pokazuje Powstania Śląskie jako wyjątkowy zryw ludności śląskiej, jeden z decydujących momentów, oddziałujący na ostateczny kształt granic Polski. Architektonicznym wyrazem tej idei jest promieniejąca złotym światłem struktura nawiązująca do struktury węgla – „czarnego złota”, w której widzimy przebłyski i powidoki powstańczej epopei. Nieregularna geometria, przywołująca nastrój podziemnego kopalnianego chodnika, otacza widza i sprawia, że okruchy przeszłości pojawiające się w formie projekcji i grafik tworzą na moment odrębny, przeniesiony w czasie i przestrzeni świat.

tajny_projekt

Sto lat temu fotografia pozwoliła uwiecznić fragmenty rzeczywistości z czasów powstań śląskich, dziś techniki cyfrowe dają możliwość powtórnej ich interpretacji. Forma instalacji i technologia powołują do życia statyczne obrazy z tamtych czasów, ponownie nadając im kolor i wprawiając w ruch. Wykorzystując światło i dźwięk instalacja upamiętnia wydarzenia i zaprasza widza do kontemplacji czasów minionych.

MARTA GAWIN

Symbolem obchodów rocznicy Powstań Śląskich jest znak, będący syntezą godła Polski i serca. Potęga patriotyzmu tkwiąca w Górnoślązakach została podkreślona przez sylwetkę Orła – dumnie podniesione do góry skrzydła i wysoko zadartą głowę – oraz zamknięcie całości w kształcie serca. W zaprojektowane logo zostały wpisane lata, w których odbyły się Powstania, co godnie upamiętnia bohaterskie czyny powstańców

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.