Menu

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego

24 — 26 czerwca 2022
Tychy / Pszczyna / Tychy

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

In the Silesian Sky

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba i Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapraszają na drugie Zawody Balonów na ogrzane powietrze! W ostatni czerwcowy weekend tego roku profesjonalne załogi baloniarskie zawalczą o puchar Marszałka Województwa Śląskiego, a loty konkursowe odbędą się w Pszczynie i Tychach.

Historia lotów balonowych sięga ⅩⅧ wieku, gdy na specjalne życzenie króla Ludwika ⅩⅥ oraz Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano pokaz balonu braci Montgolfier. Pierwszy lot z żywymi istotami (w koszu siedziały owca, kogut i kaczka) odbył się 19 września 1783 roku i trwał około ośmiu minut, a balon wylądował cztery kilometry od miejsca startu. Niecały miesiąc później Jean Francois Pilâtre de Rozier został pierwszym aeronautą, który wzniósł się balonem cieplnym na uwięzi na wysokość ponad 20 m. W Polsce pierwszy wolny lot balonem odbył się 29 maja 1910 roku. Balon „AWIATA”, należący do sekcji balonowej Galicyjskiego Związku Techniczno-Lotniczego Awiata wystartował ze Lwowa i przeleciał około 140 km.

Sterowanie balonem na ogrzane powietrze wymaga nie lada umiejętności, bowiem pilot może poruszać balonem tylko w górę i w dół. Balon unosi się dzięki zwiększeniu płomienia i podgrzaniu powietrza wewnątrz poliestrowej powłoki, a poprzez odpowietrzanie — opada.  Przemieszcza się natomiast dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza i wiatru. Najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2—3 m/s), dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie.

W tym roku w ramach zawodów odbędą się cztery loty konkursowe — dwa w sobotę i dwa w niedzielę. Oba poranne loty zaczną się około 5:30, a popołudniowe około 18:30. Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych — decyzje o rozpoczęciu zawodów podejmie każdorazowo kolegium sędziów. Dodatkową atrakcją zawodów będą Gale balonowe, podczas których zostaną ogłoszeni zwycięzcy i wręczone nagrody. Gala balonowa to niezwykłe widowisko, podczas którego czasze poszczególnych balonów zostają oświetlone ogniem palników, a balony zamieniają się w olbrzymie lampiony, które rozświetlają nocne niebo.

→ Zawody odbywają się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. Organizatorem zawodów jest Instytucja Kultury Ars Cameralis, a partnerem głównym Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia jest Skywalkers Balloon Club.

→ Aktualne informacje dotyczące zawodów można śledzić na Facebooku (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

→ Loty konkursowe i gale balonowe będą również dostępne online na profilach Instytucji w mediach społecznościowych: Facebook (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki) oraz YouTube (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

→ O ubiegłorocznej, pierwszej edycji zawodów można przeczytać więcej TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki), a podsumowanie filmowe wydarzenia można zobaczyć poniżej.

Program

24 czerwca 2022 / piątek / Tychy

Mediateka / al. Marszałka Piłsudskiego 16

21:00 → Gala balonowa / uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby

25 czerwca 2022 / sobota / Pszczyna

Park Zamkowy w Pszczynie

05:30 → Pierwszy lot konkursowy*
18:30 → Drugi lot konkursowy*
21:00 → Gala balonowa / zakończenie zawodów i wręczenie nagród z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola

* Loty konkursowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.

26 czerwca 2022 / niedziela / Tychy

Mediateka / al. Marszałka Piłsudskiego 16

05:30 → Trzeci lot konkursowy*
18:30 → Czwarty lot konkursowy*
21:00 → Gala balonowa / zakończenie zawodów i wręczenie nagród z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby

* Loty konkursowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.

I Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego / 2021

Organizator
Partner główny
Współorganizatorzy
Partner
Patron medialny
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.