Menu

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego

24 — 26 czerwca 2022
Tychy / Pszczyna / Tychy

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

In the Silesian Sky

W ostatni weekend czerwca 2022 roku odbyły się drugie Zawody Balonów na ogrzane powietrze, podczas których zawodowe załogi baloniarskie zawalczyły o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Historia lotów balonowych sięga ⅩⅧ wieku, gdy na specjalne życzenie króla Ludwika ⅩⅥ oraz Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano pokaz balonu braci Montgolfier. Pierwszy lot z żywymi istotami (w koszu siedziały owca, kogut i kaczka) odbył się 19 września 1783 roku i trwał około ośmiu minut, a balon wylądował cztery kilometry od miejsca startu. Niecały miesiąc później Jean Francois Pilâtre de Rozier został pierwszym aeronautą, który wzniósł się balonem cieplnym na uwięzi na wysokość ponad 20 m. W Polsce pierwszy wolny lot balonem odbył się 29 maja 1910 roku. Balon „AWIATA”, należący do sekcji balonowej Galicyjskiego Związku Techniczno-Lotniczego Awiata wystartował ze Lwowa i przeleciał około 140 km.

Sterowanie balonem na ogrzane powietrze wymaga nie lada umiejętności, bowiem pilot może poruszać balonem tylko w górę i w dół. Balon unosi się dzięki zwiększeniu płomienia i podgrzaniu powietrza wewnątrz poliestrowej powłoki, a poprzez odpowietrzanie — opada.  Przemieszcza się natomiast dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza i wiatru. Najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2—3 m/s), dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie.

W 2022 roku w ramach II Zawodów Balonowych o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego odbyły się trzy z czterech zaplanowanych lotów konkursowych — dwa w sobotę i jeden w niedzielę.  Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne dyrektor sportowy i kolegium sędziów zrezygnowali z popołudniowego, niedzielnego lotu. Zawody zwyciężył Tomasz Filus z Klubu Sportowego Wrocław, który osiągnął najlepsze wyniki zarówno podczas lotów w Pszczynie, jak i Tychach. Drugie miejsce na podium przypadło Litwinowi Vytasowi Kerdokasowi, a trzecie — Kacprowi Pudło z Mościckiego Klubu Balonowego.

Poza podziwianiem balonów podczas lotów konkursowych, widzowie mogli także uczestniczyć w galach balonowych, czyli wyjątkowych widowiskach, podczas których czasze poszczególnych balonów zostały oświetlone ogniem palników. Dzięki temu balony zamieniły się w olbrzymie lampiony, które rozświetliły nocne niebo.

→ Zawody odbyły się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. Organizatorem zawodów była Instytucja Kultury Ars Cameralis, a partnerem głównym Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia był Skywalkers Balloon Club.

→ O ubiegłorocznej, pierwszej edycji zawodów można przeczytać więcej TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki), a podsumowanie filmowe wydarzenia można zobaczyć poniżej.

Plakat promocyjny zawodów

Program

24 czerwca 2022 / piątek / Tychy

Mediateka / al. Marszałka Piłsudskiego 16

21:00 → Gala balonowa / uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby

25 czerwca 2022 / sobota / Pszczyna

Park Zamkowy w Pszczynie

05:30 → Pierwszy lot konkursowy*
18:30 → Drugi lot konkursowy*
21:00 → Gala balonowa / zakończenie zawodów i wręczenie nagród z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola

* Loty konkursowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.

26 czerwca 2022 / niedziela / Tychy

Mediateka / al. Marszałka Piłsudskiego 16

05:30 → Trzeci lot konkursowy*
18:30 → Czwarty lot konkursowy*
21:00 → Gala balonowa / zakończenie zawodów i wręczenie nagród z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby

* Loty konkursowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.

Film podsumowujący zawody

Organizator
Partner główny
Współorganizatorzy
Partner
Patron medialny
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.