Menu

Warsztaty w ramach Festiwalu

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis

Już dzisiaj pierwsze warsztaty, które dla Was przygotowaliśmy. Co by się stało, gdyby wiersze wyszły z kart książki i rozpanoszyły się po świecie? Jakie są, były i będą komiksy historyczne? Jakie są związki między literaturą a magią? Czym są, jak wyglądają i smakują kolory? Zapraszamy na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na te pytania. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące tegorocznych warsztatów, które odbędą się w katowickim Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej.

19.11. G. 10:00 → Mateusz Świstak: Baśnie jak żywe

Co by się stało, gdyby wiersze wyszły z kart książki i rozpanoszyły się po świecie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć podczas interaktywnego spotkania z literaturą dla najmłodszych. Warsztatowa forma kontaktu z poezją pozwala młodemu odbiorcy przeżywać wiersz całym sobą i w prosty sposób odnajdywać ukryte w słowach bogactwo smaków, znaczeń i emocji. Warsztatom towarzyszyć będą maskotki — postaci, które pouciekały z wierszy, by razem z dziećmi oddać się dobrej zabawie. Podczas spotkania wspólnie pobawimy się z cieniem, poznamy psa, który nie chce lodów, a nad nami przejdzie Pani Noc. Storytelling, interaktywne rysowanie oraz szereg zabaw ruchowych pomogą zaangażować dzieci w literaturę wszystkimi zmysłami. Dzięki takiej formie opowiadania postacie z książki „Pierwsze wiersze dla…” ożyją, otrzymają swoje własne historie, które pozwolą młodym czytelnikom jeszcze lepiej poczuć atmosferę poszczególnych utworów i, być może, zakochać się w książkach. Warsztaty dla dzieci (3—5 lat), wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

19.11. G. 12:00 → Szymon Kloska: Polski komiks z historią w tle

Warsztaty o tym, jakie są, były i będą komiksy, przez niektórych nazywane powieściami graficznymi, poświęcone tematyce historycznej. Niektóre z tych publikacji pozwalają w sposób nowy i ciekawy spojrzeć na historię, inne służą głównie popularyzacji, kolejne powielają zastane stereotypy i służą jedynie doraźnym potrzebom polityki kulturalnej. Te komiksy, adresowane do bardzo zróżnicowanego odbiorcy, od dzieci po czytelnika dorosłego, są niezwykle skutecznym instrumentem uprawiania polityki historycznej, a jednocześnie potrafią być autonomicznymi dziełami sztuki literackiej. O tym wszystkim porozmawiamy wśród komiksowych plansz i dymków. Wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

20.11. G. 11:30 → Jan Gondowicz: Krótkie przepisy nowoczesnej magii (G. Apollinaire)

Kogo zastanawiają związki między literaturą a magią, powinien koniecznie zapoznać się z „Krótkimi przepisami nowoczesnej magii” Apollinaire’a – tekstem rzeczywiście krótkim, lecz godnym dłuższych namysłów. Apollinaire został bowiem poetą, ponieważ w jego (jak i naszych) czasach był to jedyny znany sposób praktykowanie magii skutecznej. Uprawiał ją w poezji, prozie, utworach scenicznych, krytyce artystycznej oraz listach do kobiet. Jego krótkie przepisy to manifest wyzwolonej wyobraźni. Zatem każdy, kto spróbuje stworzyć je po swojemu, znajdzie się w świecie Apollinaire’a i zyska szansę odnalezienia dróg własnej wyobraźni. Dokładnie takich działań poeta od nas oczekiwał. Wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

21.11. G. 10:00 → Sylwia Grudniak: Czarna księga kolorów

Czym są, jak wyglądają i smakują kolory? To z pozoru głupie pytanie wcale głupim nie jest. Weźmy Tomka, bohatera przepięknej książki „Czarna księga kolorów” Menena Cottina, nagrodzonej New Horizons Award podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii w 2007 roku. Tomek odbiera świat w zupełnie inny, nieznany nam sposób. Jest bowiem niewidomy. Dzięki warsztatom uczestnicy spróbują poznać świat tak, jak odbiera go Tomek. Poprzez smakowanie, słyszenie, dotykanie i odczuwanie kolorów. Spotkanie będzie także niezapomnianą okazją do stworzenia własnej księgi kolorów metodą pop-up book (czyli książki, której elementy wyskakują i rozkładają się, tworząc trójwymiarową opowieść). Na sam koniec dzieci podczas krótkiego kursu poznają alfabet Braille’a. Warsztaty dla dzieci (9–10 lat), wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.