Menu

Zbieg Poetycki NaDziko

17 listopada 2018, G. 19.00
Jazz Club Hipnoza / Katowice

↑ Zgniłość, fot. Alka Murat

ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis

Jeden z najstarszych festiwalowych składników, czyli coroczne święto Trupy NaDziko w składzie: Brzoska, Kobierski, Majzel, Melecki, Siwczyk przy dźwiękach zespołu Trio io. W tym roku podczas Zbiegu poetycko zaprezentują się również: Najwan Darwish (PS), Marta Podgórnik, Tomasz Bąk feat. Filip Zawada (dźwięki) oraz Rafał Rutkowski. A po spotkaniu wystąpi Zgniłość czyli nowy zespół krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka znanego ze Świetlików. Bilety na wydarzenie dostępne na portalach Biletomat, Ticketmaster, Ticketportal.

To niekonwencjonalne wydarzenie — dużo ponad tradycyjny wieczór autorski — znalazło prestiżowe miejsce na kulturalnej mapie Polski. Podczas ubiegłych edycji Katowice odwiedzili m.in. Brian Patten, Craig Rain, Marcin Baran, Andrzej Sosnowski, Elizabeth Willis czy Bohdan Zadura. Zbiegi NaDziko to propozycja nowych form percepcji słowa pisanego — multimedialnym, interaktywnym prezentacjom i performansom towarzyszą koncerty. Grupa NaDziko powstała w 1994 w środowisku studentów Uniwersytetu Śląskiego. To z niej wywodzą się znani dziś literaci: Wojciech Kuczok, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk, Krzysztof Śliwka czy Marta Podgórnik. Poeci z NaDziko debiutowali w szczególnym okresie: w Polsce zanurzonej w bezlitosnym chaosie początków transformacji. Przypadła im rola rzeczników zupełnie nowej rzeczywistości: sami określają się jako pokolenie wychowane „na MTV, a nie na Wolnej Europie, na Beavisie, a nie na Allenie Ginsbergu, na Nirvanie, a nie Sex Pistols”.

Więcej o uczestnikach

TOMASZ BĄK

Zadebiutował jako dwudziestolatek tomikiem „Kanada”, później wydał jeszcze „[beep] Generation” oraz „Utylizację. Pęta Miast”. Jego wiersze znalazły się również w antologii „Zebrało się śliny” pod redakcją Pawła Kaczmarskiego i Marty Koronkiewicz. Oprócz prestiżowej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz nominacji do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej jego teksty wyróżnione zostały w Konkursie Poetyckim Klemensa Janickiego oraz Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. Studiował we Wrocławiu, mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Określa się mianem kolektywu schizofrenicznego.

NAJWAN DARWISH

Palestyński poeta, redaktor i wydawca. Jego wiersze przetłumaczone zostały na ponad dwadzieścia języków. O poetach mówi, że to ludzie, którzy „próbują wszystkiego i we wszystkim ponoszą porażkę, dlatego zostają poetami”. Pytany o polityczność swojej poezji odpowiada, że choć nie jest aktywistą, uważa, że każda literatura jest polityczna, bo dotyczy ludzi i tego, co ma na nich wpływ. Prestiżowy „New York Review of Books” określił go mianem „jednego z najważniejszych poetów arabskich swojego pokolenia”, a „The Electric Intifada” — jedną z największych gwiazd arabskiej literatury. Jego tomik „Nothing More to Lose” został wymieniony wśród najlepszych książek roku 2014 przez US National Public Radio. Oprócz aktywności poetyckiej Darwish jest też redaktorem działu kulturalnego londyńskiego pisma „Al-Araby Al-Jadeed” i założycielem wydawnictwa Al-Feel Publications. Współpracuje z PalFest, arabsko-angielskim palestyńskim festiwalem literackim.

MARTA PODGÓRNIK

Poetka, redaktorka, wykładowczyni warsztatów twórczego pisania, autorka przekładów. Laureatka m.in. Nagrody im. Jacka Bierezina za debiut (1996), Nagrody Literackiej Gdynia (książka poetycka roku, 2012), nominowana do Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Silesius, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zredagowała wybory wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Kory. Związana z wydawnictwem Biuro Literackie.

RAFAŁ RUTKOWSKI

Absolwent polonistyki oraz kulturoznawstwa na KUL. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”, stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Od 2014 organizuje cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Zadebiutował w 2015 roku tomikiem „Chodzę spać do rzeki”, za który otrzymał wyróżnienie za najlepszy debiut roku w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. W kwietniu 2018 nakładem wydawnictwa WBPiCAK ukazała się jego druga książka poetycka zatytułowana „Wywołuję siebie z ruin”. Rutkowski publikował swoje wiersze na łamach „Odry”, „Rity Baum”, „Art Papieru”, „Zeszytów Poetyckich”, „Opcji”, „Wakatu”, „Arterii” oraz „Helikoptera”. Zdaniem Pawła Podlipniaka Rafał Rutkowski to „poeta ciekawej frazy”.

FILIP ZAWADA

Pisarz, muzyk, łucznik, trener, fotograf. Wydał ostatnio książki „Pod słońce było”, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, oraz „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty”. Przed 6 laty ukazał się jego debiutancki album fotograficzny, zatytułowany „Drewniane gody”. W przeszłości grywał w formacjach AGD, Pustki oraz Indigo Tree, ostatnio grywa sam, czasami w towarzystwie innych autorów.

ZGNIŁOŚĆ

Nowy zespół krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka znanego ze Świetlików. Do współpracy artyści zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (czyli sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra. Zgniłość wykluła się z zespołu Jazztliki grającego jazzowe covery największych szlagierów Świetlików. Obecną muzyczną trajektorię Zgniłości określić można, jak chcieliby twórcy, jako… postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass. Skład śmiało nawiązuje do najlepszych pomorskich i krakowskich tradycji muzycznych. W maju 2017 roku ukazał się dwupłytowy audiobook Marcina Świetlickiego „Drobna zmiana” (wydawnictwo a5), za którego oprawę muzyczną odpowiada Zgniłość. „Drobna zmiana” to rzecz nietypowa: książka do słuchania zarejestrowana na żywo z udziałem improwizującego zespołu i publiczności. Teraz Zgniłość wyrusza w Polskę z trasą promująca drugą płytę zespołu — „Siedmiościan”. Krążek zawiera, obok autorskich kompozycji, szereg zaskakujących reinterpretacji znanych utworów (m.in. „Mmmorderstwo” czy „Przysiadalność”). W nagraniach gościnnie wzięli udział legendarny trębacz Antoni Ziut Gralak oraz znana aktorka i germanistka Julia Kamińska.

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 10.10.2023

  Wystawa: Arkadiusz Gola. INNY [NIE] OBCY

  Arkadiusz Gola fotografuje Romów mieszkających w różnych miastach Górnego Śląska od ponad trzech dekad.

 • 24.10.2023

  O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey

  Wystawa jest efektem francusko-polskiej wymiany artystycznej, zainspirowanej mitem Orfeusza i studiami przyrodniczymi Jana Dzierżona poświęconymi pszczołom.

 • 29.09.2023

  Koncert: Will Butler + Sister Squares

  Drugim gościem tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis będzie Will Butler, który wystąpi z Sister Squares w składzie: Sara Dobbs, Miles Francis, Jenny Shore i Julie Shore.

 • 14.10.2023

  Koncert: Ina West

  Muzyka Iny West to transowa, nowofalowa elektronika z elementami folku, jazzu i popu.

 • 06.10.2023

  Koncert: Stian Westerhus & Maja S.K. Ratkje

  Jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Nie-akustyczna, nie-skomponowana, a już z pewnością nie-śpiewana i nie-grana nie-opera „Die Elektrische Oper” na Festiwalu Ars Cameralis!

 • 04.11.2023

  Projekt „Więcej światła!”

  Cykl wydarzeń w ramach projektu „Więcej światła!”, który w tym roku eksploruje rolę światła i koloru w procesie kreowania scenicznego świata.

 • 16.10.2023

  BAFTA 2023 Shorts

  Dwa pokazy filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku.

 • 19.10.2023

  Spektakl: ja, bóg

  Kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu, która dotyka najbardziej duchowych pytań. Spektakl w wykonaniu Teatru CHOREA.

 • 05.10.2023

  Spotkanie: Jakub Kornhauser, Agnieszka Taborska, Eliza Kącka

  Zapraszamy na spotkanie o surrealizmie w ramach tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis.

 • 25.10.2023

  Koncert: François Lazarevitch & Les Musiciens de Saint-Julien

  Koncert „Beauté barbare” zainspirowany twórczością niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna oraz muzyką ludową z Europy Środkowej.

 • 10.10.2023

  Spotkanie: Renata Lis, Wojciech Śmieja

  Spotkanie z cenioną eseistką, autorką ważnego eseju, który został ogłoszony przez krytyków jedną z najważniejszych książek tego roku.

 • 02.10.2023

  Koncert: Owen Pallett

  Występ wszechstronne* artyst*, które* koncerty są przepełnione emocjonalnością, bezpośredniością i autentycznością.

 • 10.11.2023

  CEL (Kubin & Zemler) | Forest Swords | SOLD OUT

  Już za tydzień w Jazz Clubie Hipnoza podwójna dawka muzycznych wrażeń.

 • 17.10.2023

  Spotkanie: Aneta Kamińska, Zbigniew Machej, Monika Glosowitz

  W ramach nowej serii poetyckiej zostaną wydane dwie książki: „Iskierka w tunelu” Macheja oraz „Portret słońca w schronie przeciwbombowym” w tłumaczeniu Kamińskiej.

 • 09.10.2023

  Koncert: Kamilya Jubran & Werner Hasler

  Występ muzyków, którzy współpracują od ponad dwóch dekad, czerpią z odmiennych kultur, języków i brzmień.

 • 11.10.2023

  Koncert: Jesca Hoop

  Występ artystki, której piosenki — zakorzenione w folkowej tradycji — są misternie utkane z kojących dźwięków.

 • 30.10.2023

  Przegląd filmów: Buntowniczki, marzyciele, heretycy

  W programie znalazły się następujące filmy: „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (reż. Peter Weir, 1989), „Ścieżka strachu” (reż. Joel & Ethan Coen, 1990) oraz „Thelma & Louise” (reż. Ridley Scott, 1991).

 • 12.09.2023

  Koncert: The Necks / SOLD OUT

  Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

 • 12.10.2023

  Spotkanie: Ishbel Szatrawska, Monika Ochędowska

  Spotkanie z autorką, której udała się rzecz bardzo trudna. Ishbel Szatrawska wprowadziła bowiem dramat do literackiego mainstreamu

 • 13.10.2023

  Koncert: An Intimate Piano Performance from LAMBCHOP

  Po trzynastu latach od pierwszego występu na naszym Festiwalu Lambchop wraca do Katowic z wyjątkowym, kameralnym koncertem.

 • 03.10.2023

  Spotkanie: Inga Iwasiów, Zyta Rudzka, Dariusz Nowacki

  Spotkanie dwóch znakomitych pisarek o odmiennych głosach, bez których trudno wyobrazić sobie polską literaturę.

 • 27.10.2023

  Spektakl: Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

  Zupełnie nowe spojrzenie na historię miłosną wszech czasów w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz kolektywu bodytalk.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.