Menu

Zbieg Poetycki NaDziko

17 listopada 2018, G. 19.00
Jazz Club Hipnoza / Katowice

↑ Zgniłość, fot. Alka Murat

ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis

Jeden z najstarszych festiwalowych składników, czyli coroczne święto Trupy NaDziko w składzie: Brzoska, Kobierski, Majzel, Melecki, Siwczyk przy dźwiękach zespołu Trio io. W tym roku podczas Zbiegu poetycko zaprezentują się również: Najwan Darwish (PS), Marta Podgórnik, Tomasz Bąk feat. Filip Zawada (dźwięki) oraz Rafał Rutkowski. A po spotkaniu wystąpi Zgniłość czyli nowy zespół krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka znanego ze Świetlików. Bilety na wydarzenie dostępne na portalach Biletomat, Ticketmaster, Ticketportal.

To niekonwencjonalne wydarzenie — dużo ponad tradycyjny wieczór autorski — znalazło prestiżowe miejsce na kulturalnej mapie Polski. Podczas ubiegłych edycji Katowice odwiedzili m.in. Brian Patten, Craig Rain, Marcin Baran, Andrzej Sosnowski, Elizabeth Willis czy Bohdan Zadura. Zbiegi NaDziko to propozycja nowych form percepcji słowa pisanego — multimedialnym, interaktywnym prezentacjom i performansom towarzyszą koncerty. Grupa NaDziko powstała w 1994 w środowisku studentów Uniwersytetu Śląskiego. To z niej wywodzą się znani dziś literaci: Wojciech Kuczok, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk, Krzysztof Śliwka czy Marta Podgórnik. Poeci z NaDziko debiutowali w szczególnym okresie: w Polsce zanurzonej w bezlitosnym chaosie początków transformacji. Przypadła im rola rzeczników zupełnie nowej rzeczywistości: sami określają się jako pokolenie wychowane „na MTV, a nie na Wolnej Europie, na Beavisie, a nie na Allenie Ginsbergu, na Nirvanie, a nie Sex Pistols”.

Więcej o uczestnikach

TOMASZ BĄK

Zadebiutował jako dwudziestolatek tomikiem „Kanada”, później wydał jeszcze „[beep] Generation” oraz „Utylizację. Pęta Miast”. Jego wiersze znalazły się również w antologii „Zebrało się śliny” pod redakcją Pawła Kaczmarskiego i Marty Koronkiewicz. Oprócz prestiżowej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz nominacji do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej jego teksty wyróżnione zostały w Konkursie Poetyckim Klemensa Janickiego oraz Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. Studiował we Wrocławiu, mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Określa się mianem kolektywu schizofrenicznego.

NAJWAN DARWISH

Palestyński poeta, redaktor i wydawca. Jego wiersze przetłumaczone zostały na ponad dwadzieścia języków. O poetach mówi, że to ludzie, którzy „próbują wszystkiego i we wszystkim ponoszą porażkę, dlatego zostają poetami”. Pytany o polityczność swojej poezji odpowiada, że choć nie jest aktywistą, uważa, że każda literatura jest polityczna, bo dotyczy ludzi i tego, co ma na nich wpływ. Prestiżowy „New York Review of Books” określił go mianem „jednego z najważniejszych poetów arabskich swojego pokolenia”, a „The Electric Intifada” — jedną z największych gwiazd arabskiej literatury. Jego tomik „Nothing More to Lose” został wymieniony wśród najlepszych książek roku 2014 przez US National Public Radio. Oprócz aktywności poetyckiej Darwish jest też redaktorem działu kulturalnego londyńskiego pisma „Al-Araby Al-Jadeed” i założycielem wydawnictwa Al-Feel Publications. Współpracuje z PalFest, arabsko-angielskim palestyńskim festiwalem literackim.

MARTA PODGÓRNIK

Poetka, redaktorka, wykładowczyni warsztatów twórczego pisania, autorka przekładów. Laureatka m.in. Nagrody im. Jacka Bierezina za debiut (1996), Nagrody Literackiej Gdynia (książka poetycka roku, 2012), nominowana do Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Silesius, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zredagowała wybory wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Kory. Związana z wydawnictwem Biuro Literackie.

RAFAŁ RUTKOWSKI

Absolwent polonistyki oraz kulturoznawstwa na KUL. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”, stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Od 2014 organizuje cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Zadebiutował w 2015 roku tomikiem „Chodzę spać do rzeki”, za który otrzymał wyróżnienie za najlepszy debiut roku w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. W kwietniu 2018 nakładem wydawnictwa WBPiCAK ukazała się jego druga książka poetycka zatytułowana „Wywołuję siebie z ruin”. Rutkowski publikował swoje wiersze na łamach „Odry”, „Rity Baum”, „Art Papieru”, „Zeszytów Poetyckich”, „Opcji”, „Wakatu”, „Arterii” oraz „Helikoptera”. Zdaniem Pawła Podlipniaka Rafał Rutkowski to „poeta ciekawej frazy”.

FILIP ZAWADA

Pisarz, muzyk, łucznik, trener, fotograf. Wydał ostatnio książki „Pod słońce było”, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, oraz „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty”. Przed 6 laty ukazał się jego debiutancki album fotograficzny, zatytułowany „Drewniane gody”. W przeszłości grywał w formacjach AGD, Pustki oraz Indigo Tree, ostatnio grywa sam, czasami w towarzystwie innych autorów.

ZGNIŁOŚĆ

Nowy zespół krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka znanego ze Świetlików. Do współpracy artyści zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (czyli sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra. Zgniłość wykluła się z zespołu Jazztliki grającego jazzowe covery największych szlagierów Świetlików. Obecną muzyczną trajektorię Zgniłości określić można, jak chcieliby twórcy, jako… postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass. Skład śmiało nawiązuje do najlepszych pomorskich i krakowskich tradycji muzycznych. W maju 2017 roku ukazał się dwupłytowy audiobook Marcina Świetlickiego „Drobna zmiana” (wydawnictwo a5), za którego oprawę muzyczną odpowiada Zgniłość. „Drobna zmiana” to rzecz nietypowa: książka do słuchania zarejestrowana na żywo z udziałem improwizującego zespołu i publiczności. Teraz Zgniłość wyrusza w Polskę z trasą promująca drugą płytę zespołu — „Siedmiościan”. Krążek zawiera, obok autorskich kompozycji, szereg zaskakujących reinterpretacji znanych utworów (m.in. „Mmmorderstwo” czy „Przysiadalność”). W nagraniach gościnnie wzięli udział legendarny trębacz Antoni Ziut Gralak oraz znana aktorka i germanistka Julia Kamińska.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.