Menu

Spotkanie: Renata Lis, Wojciech Śmieja

15.11. / G. 18:00
Black Woolf Coffee & Books / Katowice

↑ Renata Lis, fot. Leszek Holf

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

„Moja ukochana i ja” Renaty Lis to osobista, intymna opowieść o codzienności, przeszłości i miłości do tytułowej ukochanej, Elżbiety. Ceniona eseistka i tłumaczka napisała książkę wyjątkową, śmiałą, a przede wszystkim ważną, o czym świadczy jej odbiór. Krytycy niemal jednogłośnie stwierdzili, że esej jest jedną z najważniejszych książek tego roku, a zachwyceni czytelnicy im wtórują. „Moja ukochana i ja” urzeka językiem i opowieściami, z jednej strony śmieszy, a z drugiej — wyzwala złość. I słusznie, książka jest bowiem głosem w sprawie równouprawnienia, swoistym aktem politycznym. Jak pisała o książce Sylwia Chutnik: „to oda do miłości wyśpiewana w środku kraju, gdzie homofobusy bezkarnie jeżdżą po ulicach, siejąc nienawiść”.

Zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi literaturoznawca Wojciech Śmieja. Spotkanie odbędzie się 15 listopada o godzinie 18:00 w Black Woolf Coffee & Books w Katowicach. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy, wstęp wolny. Więcej o uczestnikach spotkania można przeczytać poniżej.

RENATA LIS

Pisarka, tłumaczka, felietonistka „Polityki”, autorka queerowej autobiografii „Moja ukochana i ja” (2023). Za debiutancką „Rękę Flauberta” (2011) otrzymała m.in. nagrodę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Skrzydła Dedala przyznawane przez Bibliotekę Narodową, a także nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Książka „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” (2015) otrzymała nominacje do licznych nagród (między innymi Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus czy Nagrody Literackiej m.st. Warszawy), a także ukazała się w przekładzie na język rosyjski. „Lesbos” (2017) zdobyła nominację do Nagrody Literackiej Nike i Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. W 2022 roku Renata Lis została nominowana do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości. Publikuje w „Książkach. Magazynie do Czytania” i „Dwutygodniku”.

fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

WOJCIECH ŚMIEJA

Literaturoznawca, zajmuje się głównie prozą polską XX i XXI wieku. Bada literaturę w kontekście dyskursów płciowej i seksualnej (nie)normatywności (studia gender, teorie queer, studia krytyczne nad mężczyznami i męskościami). Autor książek: „Literatura, której nie ma. Szkice o polskiej »literaturze homoseksualnej«” (2010), „Homoseksualność i polska nowoczesność. Szkice o teorii, historii i literaturze” (2015), „Hegemonia i trauma. Literatura wobec dominujących fikcji męskości” (2017), „Nie/podległości i transformacje. Szkice o stuleciu męskiego niepokoju 1918—2018” (2023), artykułów, szkiców oraz esejów w tomach zbiorowych i czasopismach („Teksty Drugie”, „Przestrzenie Teorii”, „Pamiętnik Literacki”, „Czas Kultury”, „Przegląd Historyczny”). Zajmuje się także (foto)reportażem (teksty w „Polityce”, „Przeglądzie”, „Gazecie Wyborczej”) oraz turystyką górską (reportaże i artykuły w prasie branżowej, jak „n.p.m”).

fot. archiwum prywatne

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.