Menu

Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

↑ „Fotografia dla Matsudy”, Cordoba, 1990, fot. Wojciech Prażmowski

17 listopada / godz. 18:00
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Kurator: Marek Zieliński

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na wystawę retrospektywną Wojciecha Prażmowskiego. Absolwenta Szkoły Fotografii Twórczej w Brnie i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Profesora doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki filmowej. Wykładowcy na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie oraz PWSFTviT w Łodzi (do 2019). Członka Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2009 roku odznaczonego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Artysta reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Jest twórcą „foto — obiektów”, które mogą być prezentowane jako samoistne dzieła sztuki lub być wykorzystane do wykonania „fotografii inscenizowanej”. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane między innymi efekty podróży artysty śladami Gombrowicza i Miłosza, a także fotografie z cyklu „Południe” czy „Biało-czerwono-czarna”.

Tytuł wystawy nawiązuje do „Przedświtu” Zygmunta Krasińskiego: „Rzeczywistość się pomału / W świat przemienia ideału, / W sen ze srebra i kryształu. / Daj mi teraz marzyć, daj!”, który pojawia się nie bez powodu — Wojciech Prażmowski pochodzi bowiem z Częstochowy, oddalonej od słynnego Złotego Potoku Krasińskich o kilkanaście kilometrów. „Sny ze srebra” można potraktować jako kolejny etap podróży, podczas której przekroczymy horyzonty tego, co uchwytne i świadome, błądząc po płaszczyznach marzeń i docierając do kresów podświadomości.

 

„Czasami wydaje mi się, że niektóre moje fotografie już kiedyś, wcześniej widziałem. Nie wiem, kiedy to było, ale są mi zaskakująco znajome i bliskie. Tak, jakbym tam był, stał w pobliżu i przyglądał się.

Na potwierdzenie, że naprawdę tam byłem, że wszystko już kiedyś zdarzyło się – pozostało mi kilka obrazów (właściwie ich strzępy i okruchy), które teraz przywołuję.

Być może robię jedną i tę samą fotografię o przemijaniu”.

/ Wojciech Prażmowski, „Pierwsza Światowa Wystawa Zdjęć Zepsutych”, kurator: Marek Grygiel, premierowy pokaz: Mała Galeria ZPAF, Warszawa, 1988

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 listopada o godzinie 18:00, wstęp wolny. Wystawa potrwa do 29 stycznia 2023 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy
Partner
Mecenasi Muzeum

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Rudzka, Muskała

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać, jak autorki Monika Muskała i Zyta Rudzka rozmawiają o przyjaźni i swojej twórczości.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.