Menu

Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

↑ Mischa Kuball, „platon’s mirror”, 2011, Kunstmuseum Wolfsburg, Niemcy, fot. Marek Kruszewski

18 listopada / godz. 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Kurator: Marek Zieliński

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Już jutro o godzinie 18:00 w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA odbędzie się wernisaż wystawy retrospektywnej „Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne”, która jest kluczowym wydarzeniem piątej edycji projektu „Więcej światła!”. W ramach projektu badane jest zjawisko światła, obecnego w życiu codziennym i sztuce jako medium, środek wyrazu czy temat, wokół którego budowana jest kreacja artystyczna. Projekt jest też okazją do zaprezentowania najciekawszych i najważniejszych zjawisk w tym obszarze sztuki, a w szczególności twórców, którzy wokół światła wypracowali swój artystyczny język, bądź chętnie sięgają po nie jako źródło inspiracji.

Wystawa „Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne” jest pierwszą retrospektywną prezentacją twórczości niemieckiego artysty z trzech ostatnich dekad. Prace, które wypełnią przestrzeń katowickiej galerii, ukażą zatem pełnię jego artystycznej wizji i misji. Seria fascynujących i wprawnych koncepcyjnie instalacji świetlnych została uzupełniona o prezentację fundamentalnych projektów dedykowanych przestrzeni publicznej oraz prace, w których Kuball porusza temat podstaw nowoczesności. W swoich pracach site-specific o charakterze społeczno-politycznym artysta bada przestrzenie publiczne, kwestionując nasze postrzeganie pozornie znajomego otoczenia.

→ Zawarte na wystawie efekty świetlne mogą mieć wpływ na osoby światłoczułe
→ Wystawa potrwa do 29 stycznia 2023

→ Wystawa została dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej / Die Ausstellung wird durch die Stiftung fur deutsch-polnische Zusammenarbeit gefördert

→ Pierwsza odsłona wystawy prezentowana była w Kunstmuseum Wolfsburg i Museum Morsbroich, Leverkusen przy wsparciu i współpracy: Ministerium für Kultur und Wissenschaft des Landes Nordrhein-Westfalen, Kunststiftung NRW, Stiftung Kunstfonds, Kunstmuseum Wolfsburg oraz Museum Morsbroich Leverkusen

MISCHA KUBALL — bios

Urodził się w 1959 roku w Düsseldorfie, gdzie nadal mieszka i tworzy. Jeden z czołowych niemieckich artystów konceptualnych, twórca rozbudowanych instalacji. Na całym świecie realizuje prace site-specific, które często pozostają w ścisłej relacji z architekturą i przestrzenią publiczną. Artysta jest zaabsorbowany fenomenem światła, buduje sytuacje artystyczne, korzystając z reflektorów, kul świetlnych, folii lustrzanych, projektorów. W kontekście prac Kuballa często przywołuje się alegorię świata rzeczywistego i świata idei z jaskini Platona czy kantowskie teorie, które wiążą światło i jasność z moralnością i etyką. Od 2007 roku Kuball jest jedynym w Niemczech profesorem sztuki w przestrzeni publicznej – tytuł uzyskał w Akademii Sztuk Medialnych KHM w Kolonii (KHM Kunsthochschule für Medien Köln). Artysta jest także profesorem nadzwyczajnym sztuki medialnej w Wyższej Szkole Wzornictwa ZKM w Karlsruhe (Hochschule für Gestaltung / ZKM, Karlsruhe).

Współorganizator
Partner

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.