Menu

BAFTA 2018 Shorts

12 listopada / 14 listopada 2018
Klubokawiarnia Aquarium w Bielsku-Białej / Miejscownik. Tygiel Kulturalny w Katowicach

↑ Kadr z filmu „Cowboy Dave” w reż. Elizabeth Hobbs

ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), we współpracy z British Council, ponownie wyrusza w tournée z pokazami nominowanych filmów krótkometrażowych. Publiczność festiwalu będzie miała możliwość zobaczenia ośmiu najlepszych, zdaniem kapituły, tegorocznych dzieł młodych filmowców, uosabiających niezwykłą brytyjską szkołę filmową. Podczas dwóch pokazów zostaną zaprezentowane filmy animowane i fabularne, które ukazują różnorodność brytyjskiego społeczeństwa, równocześnie ujawniając kunszt twórców i pokazując najlepszych brytyjskich aktorów.

Pokazy odbędą się: 12 listopada o godzinie 18.00 w Klubokawiarni Aquarium w Bielsku-Białej oraz 14 listopada o godzinie 18.30 w Miejsowniku — nowej przestrzeni na kulturalnej mapie Katowic. Wstęp na oba pokazy jest bezpłatny. Wybrane film mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy, nie są przeznaczone dla młodego widza. Współorganizatorami wydarzenia są: BAFTA oraz British Council. A British Council International Touring Programme w porozumieniu z the British Academy of Film and Television Awards (BAFTA).

→ British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem działalności organizacji jest rozwijanie przyjaznego, zbudowanego na wiedzy porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i innymi krajami, tworzenie nowych możliwości, budowanie relacji i zaufania.

→ British Council obecny jest w ponad 100 krajach na całym świecie, gdzie prowadzi działania w obszarze kultury i sztuki, języka angielskiego, edukacji i społeczeństwa obywatelskiego. Zadaniem priorytetowym instytucji jest efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans. Organizacja działa w Polsce od 1938 roku. W 2018 roku świętuje 80 lat relacji kulturalnych i współpracy między Wielką Brytanią a Polską, realizując bogaty program wydarzeń. Więcej informacji na tutaj.

Filmy nominowane do nagród BAFTA 2018 w kategorii: filmy krótkometrażowe

Więcej o filmach

„Aamir”, 16 min, reż. Vika Evdokimenko

Reżyseria, scenariusz i produkcja: Vika Evdokimenko / Scenariusz: Oliver Shuster / Produkcja: Emma Stone

→ 13-letni Aamir, przebywający samotnie w największym nieformalnym obozie dla uchodźców w Europie, spotyka na swojej drodze Katlyn – drobną wolontariuszkę, która staje się jego jedyną nadzieją na wybawienie.

„A Drowning Man”, 15 min, reż. Mahdi Fleifel

Reżyseria, scenariusz i produkcja: Mahdi Fleifel / Produkcja: Patrick Campbell / Produkcja: Signe Byrge Sorensen

→ Opuszczony Dzieciak przemierza osobliwe miasto, walcząc o przetrwanie. Otoczony drapieżcami musi iść na kompromis, aby przeżyć na wygnaniu kolejny dzień.

„Cowboy Dave”, 24 min, reż. Colin O’Toole

Reżyseria i scenariusz: Colin O’Toole / Produkcja: Jonas Mortensen

→ Przypadkowe spotkanie z pechowym muzykiem zmienia życie młodego chłopca. Gdy na horyzoncie dodatkowo pojawia się lokalny gang, sprawy przyjmują nieoczekiwany obrót.

„Work”,12 min, reż. Aneil Karia

Reżyseria i scenariusz: Aneil Karia / Produkcja: Scott O’Donnell

→ Wizja świata z perspektywy nastoletniej tancerki, która zderza się z jego niesprawiedliwością.

„Wren Boys”,11 min, reż. Harry Lighton

Reżyseria i scenariusz: Harry Lighton / Scenariusz: John Fitzpatrick / Produkcja: Sorcha Bacon

→ Dzień po Bożym Narodzeniu katolicki ksiądz z Cork podwozi swojego siostrzeńca do więzienia.

„Have Heart”, 12 min, reż. Will Anderson

Reżyseria i scenariusz: Will Anderson

→ Zapętlony GIF przeżywa kryzys egzystencjalny.

„Mamoon”, 6 min, reż. Ben Steer

Reżyseria: Ben Steer

→ Kiedy tajemnicze cienie zakrywają świat, kobieta opuszcza dom razem ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Gdy jej wewnętrzny blask przygasa, zostaje zmuszona do użycia zagadkowego czerwonego światła, by ocalić swoje dziecko.

„Poles Apart”, 12 min, reż. Paloma Baeza

Reżyseria i scenariusz: Paloma Baeza / Produkcja: Ser En Low

→ W bezwzględnym krajobrazie Arktyki, głodna i osamotniona niedźwiedzica polarna musi postanowić czy naiwny kanadyjski niedźwiedź grizzly będzie jej przyjacielem czy pokarmem.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.