Menu

Instalacja malarska Poli Dwurnik

Wernisaż / 28 października 2021 / godz. 18:00
Pałac Schoena — Muzeum w Sosnowcu

↑ Fragment obrazu „Papuga Félicité”, Pola Dwurnik, olej na płótnie, 600x300 cm

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Już od przyszłego tygodnia we foyer Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu będzie można podziwiać instalację artystyczną „Papuga Félicité”, stworzoną przez znakomitą artystkę wizualną Polę Dwurnik. Inspiracją to powstania dzieła było opowiadanie Gustava Flauberta „Prostota serca” wydane w 1877 roku, czyli historia przyjaźni między pracowitą i skromną służącą Félicité a jej zieloną papugą Loulou. Wernisaż instalacji odbędzie się w czwartek 28 października o godzinie 18:00. Projekt powstał z inicjatywy Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu.

Artystka tak mówi o swoim monumentalnym dziele: „We foyer Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu na chwilę ujrzymy papugę tak, jak Félicité — unoszącą się ponad naszymi głowami. Gdy wejdziemy na piętro Muzeum i wychylimy się przez jedno z okien, zobaczymy ją z bliska, ale nie w całości. Pozostanie nieprzenikniona”.

Pola Dwurnik o instalacji

Monumentalny obraz „Papuga Félicité” to wyobrażenie papugi z opowiadania Gustava Flauberta „Prostota” serca wydanego w 1877 roku jako pierwsza część „Trzech opowieści”. Pracowita i skromna służąca o imieniu Félicité — niedoceniana i niekochana — dostaje w prezencie zieloną papugę Loulou, która staje się jej jedynym przyjacielem. Gdy ptak umiera, Félicité nie może pogodzić się z jego utratą i płaci za wypchanie Loulou. Zmumifikowana, nieruchoma papuga patrzy teraz szklanym okiem na coraz starszą i coraz bardziej schorowaną kobietę, która w swojej biednej izdebce na poddaszu codziennie żarliwie się modli. Któregoś dnia Félicité zaczyna kierować pacierz do wypchanego ptaka. Wkrótce Félicité umiera. W chwili śmierci widzi nad sobą gigantyczną papugę, unoszącą się w powietrzu. Obraz ukazuje tę wizję, moment przejścia. Ogromna papuga otwiera wrota do zaświatów. Mała zielona Loulou, która znajduje się w centrum mikrokosmosu samotnego człowieka, staje się Wielką Kosmiczną Papugą — przybyszką z innego wymiaru; niepojętym bóstwem i przedziwnym obcym. 

W różnych kulturach i wierzeniach papuga jest uważana za łącznika z przeszłością (duszę lub posłannika zmarłego), albo z przyszłością (asystenta wróżbity). W ikonografii chrześcijańskiej towarzyszy Adamowi i Ewie w raju. W biograficznym eseju „Papuga Flauberta”, pióra Juliana Barnesa, ptak uosabia samego autora „Pani Bovary” — mistrza słów, którego jednak nie sposób prawdziwie poznać czy opisać. Bohater książki, fikcyjny biograf Flauberta próbuje dociec, która z dwóch wypchanych papug przechowywanych w muzeach jest pierwowzorem Loulou. Zielona papuga — ta z niesamowitej wizji Félicité oraz ta uwięziona na muzealnej półce — to tajemnica. 

We foyer Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu na chwilę ujrzymy ją tak, jak Félicité — unoszącą się ponad naszymi głowami. Gdy wejdziemy na piętro Muzeum i wychylimy się przez jedno z okien, zobaczymy ją z bliska, ale nie w całości. Pozostanie nieprzenikniona.

Pola Dwurnik — bios

Artystka wizualna urodzona w 1979 roku w Warszawie. Główne obszary jej działalności artystycznej to malarstwo olejne, różne formy rysunku, litografia i self-publishing. Autorka ośmiu książek artystycznych. Najbardziej znaną jest „Dziewczyna na płótnie / Girl on Canvas”, w której m.in. Olga Tokarczuk, Maria Poprzęcka czy Piotr Lachmann interpretują malarstwo Dwurnik. W latach 2004–2005 stypendystka i rezydentka Laurenz-Haus Stiftung w Bazylei. Współpracuje z magazynem artystycznym „Postmedium” oraz Krupa Gallery we Wrocławiu i Daniel Benjamin Gallery w Londynie. Obrazy i rysunki Poli Dwurnik były pokazywane na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju oraz zagranicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Współczesnego Wrocław, POLIN w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

  • 30.11.2023

    Dziękujemy za obecność

    Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

  • 10.10.2023

    Wystawa: Arkadiusz Gola. INNY [NIE] OBCY

    Arkadiusz Gola fotografuje Romów mieszkających w różnych miastach Górnego Śląska od ponad trzech dekad.

  • 24.10.2023

    O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey

    Wystawa jest efektem francusko-polskiej wymiany artystycznej, zainspirowanej mitem Orfeusza i studiami przyrodniczymi Jana Dzierżona poświęconymi pszczołom.

  • 29.09.2023

    Koncert: Will Butler + Sister Squares

    Drugim gościem tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis będzie Will Butler, który wystąpi z Sister Squares w składzie: Sara Dobbs, Miles Francis, Jenny Shore i Julie Shore.

  • 14.10.2023

    Koncert: Ina West

    Muzyka Iny West to transowa, nowofalowa elektronika z elementami folku, jazzu i popu.

  • 06.10.2023

    Koncert: Stian Westerhus & Maja S.K. Ratkje

    Jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Nie-akustyczna, nie-skomponowana, a już z pewnością nie-śpiewana i nie-grana nie-opera „Die Elektrische Oper” na Festiwalu Ars Cameralis!

  • 04.11.2023

    Projekt „Więcej światła!”

    Cykl wydarzeń w ramach projektu „Więcej światła!”, który w tym roku eksploruje rolę światła i koloru w procesie kreowania scenicznego świata.

  • 16.10.2023

    BAFTA 2023 Shorts

    Dwa pokazy filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku.

  • 19.10.2023

    Spektakl: ja, bóg

    Kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu, która dotyka najbardziej duchowych pytań. Spektakl w wykonaniu Teatru CHOREA.

  • 05.10.2023

    Spotkanie: Jakub Kornhauser, Agnieszka Taborska, Eliza Kącka

    Zapraszamy na spotkanie o surrealizmie w ramach tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis.

  • 25.10.2023

    Koncert: François Lazarevitch & Les Musiciens de Saint-Julien

    Koncert „Beauté barbare” zainspirowany twórczością niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna oraz muzyką ludową z Europy Środkowej.

  • 10.10.2023

    Spotkanie: Renata Lis, Wojciech Śmieja

    Spotkanie z cenioną eseistką, autorką ważnego eseju, który został ogłoszony przez krytyków jedną z najważniejszych książek tego roku.

  • 02.10.2023

    Koncert: Owen Pallett

    Występ wszechstronne* artyst*, które* koncerty są przepełnione emocjonalnością, bezpośredniością i autentycznością.

  • 10.11.2023

    CEL (Kubin & Zemler) | Forest Swords | SOLD OUT

    Już za tydzień w Jazz Clubie Hipnoza podwójna dawka muzycznych wrażeń.

  • 17.10.2023

    Spotkanie: Aneta Kamińska, Zbigniew Machej, Monika Glosowitz

    W ramach nowej serii poetyckiej zostaną wydane dwie książki: „Iskierka w tunelu” Macheja oraz „Portret słońca w schronie przeciwbombowym” w tłumaczeniu Kamińskiej.

  • 09.10.2023

    Koncert: Kamilya Jubran & Werner Hasler

    Występ muzyków, którzy współpracują od ponad dwóch dekad, czerpią z odmiennych kultur, języków i brzmień.

  • 11.10.2023

    Koncert: Jesca Hoop

    Występ artystki, której piosenki — zakorzenione w folkowej tradycji — są misternie utkane z kojących dźwięków.

  • 30.10.2023

    Przegląd filmów: Buntowniczki, marzyciele, heretycy

    W programie znalazły się następujące filmy: „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (reż. Peter Weir, 1989), „Ścieżka strachu” (reż. Joel & Ethan Coen, 1990) oraz „Thelma & Louise” (reż. Ridley Scott, 1991).

  • 12.09.2023

    Koncert: The Necks / SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

  • 12.10.2023

    Spotkanie: Ishbel Szatrawska, Monika Ochędowska

    Spotkanie z autorką, której udała się rzecz bardzo trudna. Ishbel Szatrawska wprowadziła bowiem dramat do literackiego mainstreamu

  • 13.10.2023

    Koncert: An Intimate Piano Performance from LAMBCHOP

    Po trzynastu latach od pierwszego występu na naszym Festiwalu Lambchop wraca do Katowic z wyjątkowym, kameralnym koncertem.

  • 03.10.2023

    Spotkanie: Inga Iwasiów, Zyta Rudzka, Dariusz Nowacki

    Spotkanie dwóch znakomitych pisarek o odmiennych głosach, bez których trudno wyobrazić sobie polską literaturę.

  • 27.10.2023

    Spektakl: Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

    Zupełnie nowe spojrzenie na historię miłosną wszech czasów w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz kolektywu bodytalk.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.