Menu

Instalacja malarska Poli Dwurnik

Wernisaż / 28 października 2021 / godz. 18:00
Pałac Schoena — Muzeum w Sosnowcu

↑ Fragment obrazu „Papuga Félicité”, Pola Dwurnik, olej na płótnie, 600x300 cm

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Już od przyszłego tygodnia we foyer Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu będzie można podziwiać instalację artystyczną „Papuga Félicité”, stworzoną przez znakomitą artystkę wizualną Polę Dwurnik. Inspiracją to powstania dzieła było opowiadanie Gustava Flauberta „Prostota serca” wydane w 1877 roku, czyli historia przyjaźni między pracowitą i skromną służącą Félicité a jej zieloną papugą Loulou. Wernisaż instalacji odbędzie się w czwartek 28 października o godzinie 18:00. Projekt powstał z inicjatywy Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu.

Artystka tak mówi o swoim monumentalnym dziele: „We foyer Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu na chwilę ujrzymy papugę tak, jak Félicité — unoszącą się ponad naszymi głowami. Gdy wejdziemy na piętro Muzeum i wychylimy się przez jedno z okien, zobaczymy ją z bliska, ale nie w całości. Pozostanie nieprzenikniona”.

Pola Dwurnik o instalacji

Monumentalny obraz „Papuga Félicité” to wyobrażenie papugi z opowiadania Gustava Flauberta „Prostota” serca wydanego w 1877 roku jako pierwsza część „Trzech opowieści”. Pracowita i skromna służąca o imieniu Félicité — niedoceniana i niekochana — dostaje w prezencie zieloną papugę Loulou, która staje się jej jedynym przyjacielem. Gdy ptak umiera, Félicité nie może pogodzić się z jego utratą i płaci za wypchanie Loulou. Zmumifikowana, nieruchoma papuga patrzy teraz szklanym okiem na coraz starszą i coraz bardziej schorowaną kobietę, która w swojej biednej izdebce na poddaszu codziennie żarliwie się modli. Któregoś dnia Félicité zaczyna kierować pacierz do wypchanego ptaka. Wkrótce Félicité umiera. W chwili śmierci widzi nad sobą gigantyczną papugę, unoszącą się w powietrzu. Obraz ukazuje tę wizję, moment przejścia. Ogromna papuga otwiera wrota do zaświatów. Mała zielona Loulou, która znajduje się w centrum mikrokosmosu samotnego człowieka, staje się Wielką Kosmiczną Papugą — przybyszką z innego wymiaru; niepojętym bóstwem i przedziwnym obcym. 

W różnych kulturach i wierzeniach papuga jest uważana za łącznika z przeszłością (duszę lub posłannika zmarłego), albo z przyszłością (asystenta wróżbity). W ikonografii chrześcijańskiej towarzyszy Adamowi i Ewie w raju. W biograficznym eseju „Papuga Flauberta”, pióra Juliana Barnesa, ptak uosabia samego autora „Pani Bovary” — mistrza słów, którego jednak nie sposób prawdziwie poznać czy opisać. Bohater książki, fikcyjny biograf Flauberta próbuje dociec, która z dwóch wypchanych papug przechowywanych w muzeach jest pierwowzorem Loulou. Zielona papuga — ta z niesamowitej wizji Félicité oraz ta uwięziona na muzealnej półce — to tajemnica. 

We foyer Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu na chwilę ujrzymy ją tak, jak Félicité — unoszącą się ponad naszymi głowami. Gdy wejdziemy na piętro Muzeum i wychylimy się przez jedno z okien, zobaczymy ją z bliska, ale nie w całości. Pozostanie nieprzenikniona.

Pola Dwurnik — bios

Artystka wizualna urodzona w 1979 roku w Warszawie. Główne obszary jej działalności artystycznej to malarstwo olejne, różne formy rysunku, litografia i self-publishing. Autorka ośmiu książek artystycznych. Najbardziej znaną jest „Dziewczyna na płótnie / Girl on Canvas”, w której m.in. Olga Tokarczuk, Maria Poprzęcka czy Piotr Lachmann interpretują malarstwo Dwurnik. W latach 2004–2005 stypendystka i rezydentka Laurenz-Haus Stiftung w Bazylei. Współpracuje z magazynem artystycznym „Postmedium” oraz Krupa Gallery we Wrocławiu i Daniel Benjamin Gallery w Londynie. Obrazy i rysunki Poli Dwurnik były pokazywane na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju oraz zagranicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Współczesnego Wrocław, POLIN w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.