Jenny Hval „The Practice of Love”
22 — 23 listopada 2019, G. 19:00
Miejscownik. Tygiel Kulturalny / Teatr Śląski — Scena w Galerii
ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis
Znakomita norweska artystka zawita na Górny Śląsk już w listopadzie i zaprezentuje swój nowy autorski projekt „The Practice of Love”. Manipulując dźwiękiem, tekstem i obrazem, Jenny Hval zaprosi polską publiczność na magiczny seans, podczas którego zgłębi naturę procesu twórczego. 23 listopada o godzinie 19:00 na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego w Katowicach. Bilety dostępne na portalach Biletomat, Ticketmaster, Ticketportal.
Jenny Hval pisze, śpiewa, komponuje… Jej artystyczny głos jest niezwykle złożony, a przy tym obecny i dostępny. W swojej twórczości artystka splata muzykę, literaturę oraz sztuki performatywne i wizualne. Pierwsze dwa krążki ukazały się pod pseudonimem Rockettothesky: „To Sing You Apple Trees” (2006) oraz „Medea” (2008). Natomiast jako Jenny Hval wydała cztery albumy oraz epkę: „Viscera” (2011), „Innocence Is Kinky” (2013), „Apocalypse, girl” (2015), „Blood Bitch” (2016) oraz „The Long Sleep EP” (2018). Trzy ostatnie pozycje zostały wyprodukowane przy współpracy z legendą noise’u Lassem Marhaugiem. Jako pisarka zadebiutowała powieścią „Perlebryggeriet” (2009). W 2012 roku światło dzienne ujrzała książka „Inn i ansiktet”, która porusza zagadnienia kultury obrazkowej i snuje refleksje na temat potencjału oraz ograniczeń kobiecego głosu. Druga powieść artystki „Å hate Gud” ukazała się we wrześniu ubiegłego roku.
Najnowszy projekt Jenny Hval — „The Practice of Love” łączy muzykę, literaturę oraz ruch. Podczas procesu, który sama określa jako magię, artystka zgłębia elementy dźwiękowe, wizualne i choreograficzne, przekształcając je w nowe treści. Towarzyszy jej utalentowany zespół muzyków eksperymentalnych i tancerzy. „The Practice of Love” w niezwykły sposób bada związki życia i sztuki. Szuka paralel, eksploruje relacje międzyludzkie, stara się dotrzeć do źródeł empatii i podstaw wspólnego języka. Studiuje współzależność głosu/obecności/życia oraz słowa/nieobecności/śmierci. Głos jest bowiem zawsze przynależny ciału, za jego pomocą człowiek komunikuje się z innymi.
Premiera projektu odbędzie się 20 września 2019 podczas Ultima Oslo Contemporary Music Festival, który — wraz z Black Box Teater — odpowiada za produkcję „The Practice of Love”. Natomiast po raz pierwszy w Polsce Jenny Hval zaprezentuje projekt już w listopadzie w ramach ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis!
W ramach Festiwalu, 22 listopada o godzinie 19:00 w katowickim Miejscowniku. Tyglu Kulturalnym odbędzie się spotkanie literackie z artystką, która ma na swoim koncie już trzy powieści. Jej literacki debiut doczekał się w ubiegłym roku angielskiego przekładu, który ukazał się w londyńskim wydawnictwie Verso pod tytułem „Paradise Rot”.