Menu

Wystawa: Monika Grzymala / Damien Deroubaix. O naturze świata

18 października – 8 grudnia 2019
Galeria Sztuki Współczesnej BWA

fot. Wojciech Mateusiak

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis

Bez żadnego strategicznego powodu 28 kwietnia 1937 roku niemieckie siły powietrzne zbombardowały miasto Guernica w Kraju Basków. Kilka dnia później w swojej paryskiej pracowni Picasso rozpoczął pierwszą serię szkiców inspirowanych tym wydarzeniem. Szkiców, które dały podwaliny pod jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku.

W katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA, w ramach ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis, zostaną zaprezentowane prace wybitnych współczesnych artystów — Moniki Grzymali (DE) oraz Damiena Deroubaix (FR) — dla których inspiracją stała się właśnie „Guernica” Picassa. Wernisaż wystawy „Monika Grzymala / Damien Deroubaix. O naturze świata” odbędzie się 18 października o godz. 18:00, wstęp wolny. Wystawa potrwa do 8 grudnia, wstęp zgodnie z ofertą Galerii. Kuratorem wystawy jest Marek Zieliński.

Więcej o artystach

DAMIEN DEROUBAIX

Działalność artystyczną charakteryzuje duża różnorodność form i technik: artysta zajmuje się zarówno malarstwem olejnym, akwarelą, grafiką, ale także tworzy gobeliny, drzeworyty, rzeźby i instalacje. Urodzony w 1972 roku w Lille, mieszka i pracuje w Meisenthal we Francji. Jego prace wystawiane były w najlepszych światowych galeriach oraz instytucjach (MUDAM w Luksemburgu, MOMA w Nowym Jorku, Saarlandmuseum w Saarbrücken, MAMC w Strasbourgu i inne), brał udział w wielu pobytach rezydencjalnych na całym świecie. Był nominowany do nagrody Marcela Duchampa w 2009 roku. W jego twórczości motywy średniowiecznego danse macabre przeplatają się z tragicznymi rozdziałami współczesnej historii, aktualne obrazy mieszają się z folklorem i mitologią, a historia sztuki z heavy metalem. Ważną postacią dla Deroubaix jest Pablo Picasso. Odkrycie w wieku 19 lat gobelinu „Guernici” było dla artysty doświadczeniem „decydującym o powołaniu do bycia artystą”. Od tego momentu już zawsze podejmuje dialog z hiszpańskim mistrzem, eksplorując wybrane motywy i tematy z twórczości Picassa. Z czasem narodził się projekt „Picasso i ja” zaprezentowany z okazji 50-lecia Fundacji Maeght w Saint-Paul-de-Vence, rozszerzony później na wystawie w MUDAM w Luxemburgu.

MONIKA GRZYMALA

Artystka sztuk wizualnych, tworząca instalacje, rzeźby, grafiki. Urodzona w 1970 roku w Polsce, mieszka w Berlinie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe oraz University of Arts w Kassel i Hamburgu. Uczęszczała na kurs rzeźby kamiennej oraz renowacji. Brała udział w licznych wystawach i projektach międzynarodowych. Jej instalacje przestrzenne mają charakter pośredni między architektoniczną interwencją a wielkoformatowymi rysunkami. Inspiracją dla prac jest ruch i interakcja między ciałem człowieka a konkretną, otaczającą je przestrzenią. Jednak to nie przestrzeń wyznacza ostateczny kształt. Ostateczny wygląd dzieł kreuje niezwykła wyobraźnia i kreatywność Moniki Grzymali. Wszystkie prace wykonywane są na miejscu wystawy, bez korekt. Jak mówi sama artystka, najważniejsze są jej ręce, ciało i mózg. Wszystkie instalacje wykonane są z tych samych materiałów — taśm foliowych czy papierowych, bo jak przyznaje Grzymala: „Taśma daje możliwości rysowania w przestrzeni”. Artystka pracuje sama, a montaż każdej instalacji jest jednocześnie procesem tworzenia.

Polecamy

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 27.05.2024

    IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

    W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

  • 29.01.2024

    Nowe publikacje

    W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.