Menu

Kolejna odsłona projektu „Więcej światła!”

↑ Yvonne Goulbier: "bivocus mutantur", fot. Radosław Kaźmierczak

Ze wszystkich pięciu zmysłów najwięcej informacji o otoczeniu dostarcza nam wzrok. To właśnie dlatego światło ma tak duży wpływ na nasz sposób postrzegania świata, nastrój i codzienne funkcjonowanie. Kluczowym zagadnieniem kolejnej edycji projektu będzie odkrywanie metafizyki światła, zarówno w sztuce, jak i codziennym życiu. Projekt otwiera się na działania, w ramach których uczestnicy, na różnych polach aktywności, tropią estetyczne i funkcjonalne możliwości tego zjawiska.

Czy, jak chciała średniowieczna filozofia, światło nadal funkcjonuje jako najdoskonalsza harmonia i wartość sama w sobie? Czy też dziś stało się głównie narzędziem eksploracji i eksperymentów? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Podążając jednak za artystycznym gestem, niewątpliwie mamy szansę przekonać się o jego niezwykłej sile oddziaływania. A także uświadomić sobie jego stałą, milczącą obecność.

→ Współorganizator: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu / Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
→ Partner: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Projekt jest realizowany w ramach ⅩⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis, poniżej znajdują się szczegóły dotyczące wydarzeń w ramach czwartej już odsłony „Więcej światła!”.

→ 22 października  22 listopada / Muzeum Górnośląskie / Yvonne Goulbier: „bivocus mutantur”

Instalacja świetlna znakomitej niemieckiej artystki, która od ponad 40 lat pracuje ze światłem, w swoich pracach wykorzystując przede wszystkim materiały fluorescencyjne i promienie UV. Instalacja „bivocus mutantur”, wpisana w kubaturę jednego z pomieszczeń Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, obejmuje dwie korespondujące ze sobą płaszczyzny o identycznych rozmiarach i uzupełniających się kolorach — czerwonym i zielonym. Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

→ 21 listopada / 17:00 / Spotkanie I: Aleksandra Skwara, Tomasz Klimek (QLAB) / prowadzenie: Paulina Tendera
→ 21 listopada / 18:00 / Spotkanie II: Paweł Murlik, Włodzimierz Szymański / prowadzenie: Paulina Tendera

Spotkania, na których znawcy tematyki światła, eksplorowanego w różnych dziedzinach, będą zgłębiać jego fenomen. W spotkaniu I udział wezmą: Aleksandra Skwara oraz Tomasz Klimek (QLAB), a w spotkaniu II  Paweł Murlik oraz Włodzimierz Szymański. Oba spotkania poprowadzi Paulina Tendera. Spotkania będą bezpłatne, dostępne wyłącznie online. Więcej informacji TUTAJ i TUTAJ (po kliknięciu otworzą się nowe karty przeglądarki)

→ 21 listopada / 20:00 / „Time-blind” / Koncert audiowizualny: Caterina Barbieri & Ruben Spini

Koncert audiowizualny, podczas którego znakomici włoscy artyści stworzą niezwykłą dźwiękowo-wizualną symbiozę. Intensywne oświetlenie, mgła, zdjęcia z kosmosu oraz inne enigmatyczne obrazy tworzone przez Spiniego przedstawiają jałowy świat, który wydaje się niemal wrogi życiu. Ten nieubłagany, surowy krajobraz równocześnie przenika się ze sferyczną i subtelną, ambientową muzyką Barbieri. Zderzenie tych płaszczyzn jest niezwykłym doświadczeniem, nieporównywalnym z niczym innym. Koncert będzie dostępny bezpłatnie, wyłącznie online. Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

→ 22 listopada / 12:00–18:00 / Warsztaty projektowania oświetlenia teatralnego: Paweł Murlik

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym jest światło sceniczne oraz w jaki sposób można je wykorzystać w teatrze. Warsztaty będą doskonałą okazją do zapoznania się z techniką i obsługą oświetlenia teatralnego, a także sposobami wykorzystania multimediów na teatralnej scenie. Prowadzący przybliży historię oświetlenia teatralnego czy pojęcie koloru i temperatury barwowej. Warsztaty będą dostępne wyłącznie online. Czas trwania: 12:00 — 18:00, zapisy pod adresem: media@cameralis.art.pl Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.