Menu

Kolejna odsłona projektu „Więcej światła!”

↑ Yvonne Goulbier: "bivocus mutantur", fot. Radosław Kaźmierczak

Ze wszystkich pięciu zmysłów najwięcej informacji o otoczeniu dostarcza nam wzrok. To właśnie dlatego światło ma tak duży wpływ na nasz sposób postrzegania świata, nastrój i codzienne funkcjonowanie. Kluczowym zagadnieniem kolejnej edycji projektu będzie odkrywanie metafizyki światła, zarówno w sztuce, jak i codziennym życiu. Projekt otwiera się na działania, w ramach których uczestnicy, na różnych polach aktywności, tropią estetyczne i funkcjonalne możliwości tego zjawiska.

Czy, jak chciała średniowieczna filozofia, światło nadal funkcjonuje jako najdoskonalsza harmonia i wartość sama w sobie? Czy też dziś stało się głównie narzędziem eksploracji i eksperymentów? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Podążając jednak za artystycznym gestem, niewątpliwie mamy szansę przekonać się o jego niezwykłej sile oddziaływania. A także uświadomić sobie jego stałą, milczącą obecność.

→ Współorganizator: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu / Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
→ Partner: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Projekt jest realizowany w ramach ⅩⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis, poniżej znajdują się szczegóły dotyczące wydarzeń w ramach czwartej już odsłony „Więcej światła!”.

→ 22 października  22 listopada / Muzeum Górnośląskie / Yvonne Goulbier: „bivocus mutantur”

Instalacja świetlna znakomitej niemieckiej artystki, która od ponad 40 lat pracuje ze światłem, w swoich pracach wykorzystując przede wszystkim materiały fluorescencyjne i promienie UV. Instalacja „bivocus mutantur”, wpisana w kubaturę jednego z pomieszczeń Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, obejmuje dwie korespondujące ze sobą płaszczyzny o identycznych rozmiarach i uzupełniających się kolorach — czerwonym i zielonym. Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

→ 21 listopada / 17:00 / Spotkanie I: Aleksandra Skwara, Tomasz Klimek (QLAB) / prowadzenie: Paulina Tendera
→ 21 listopada / 18:00 / Spotkanie II: Paweł Murlik, Włodzimierz Szymański / prowadzenie: Paulina Tendera

Spotkania, na których znawcy tematyki światła, eksplorowanego w różnych dziedzinach, będą zgłębiać jego fenomen. W spotkaniu I udział wezmą: Aleksandra Skwara oraz Tomasz Klimek (QLAB), a w spotkaniu II  Paweł Murlik oraz Włodzimierz Szymański. Oba spotkania poprowadzi Paulina Tendera. Spotkania będą bezpłatne, dostępne wyłącznie online. Więcej informacji TUTAJ i TUTAJ (po kliknięciu otworzą się nowe karty przeglądarki)

→ 21 listopada / 20:00 / „Time-blind” / Koncert audiowizualny: Caterina Barbieri & Ruben Spini

Koncert audiowizualny, podczas którego znakomici włoscy artyści stworzą niezwykłą dźwiękowo-wizualną symbiozę. Intensywne oświetlenie, mgła, zdjęcia z kosmosu oraz inne enigmatyczne obrazy tworzone przez Spiniego przedstawiają jałowy świat, który wydaje się niemal wrogi życiu. Ten nieubłagany, surowy krajobraz równocześnie przenika się ze sferyczną i subtelną, ambientową muzyką Barbieri. Zderzenie tych płaszczyzn jest niezwykłym doświadczeniem, nieporównywalnym z niczym innym. Koncert będzie dostępny bezpłatnie, wyłącznie online. Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

→ 22 listopada / 12:00–18:00 / Warsztaty projektowania oświetlenia teatralnego: Paweł Murlik

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym jest światło sceniczne oraz w jaki sposób można je wykorzystać w teatrze. Warsztaty będą doskonałą okazją do zapoznania się z techniką i obsługą oświetlenia teatralnego, a także sposobami wykorzystania multimediów na teatralnej scenie. Prowadzący przybliży historię oświetlenia teatralnego czy pojęcie koloru i temperatury barwowej. Warsztaty będą dostępne wyłącznie online. Czas trwania: 12:00 — 18:00, zapisy pod adresem: media@cameralis.art.pl Więcej informacji TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.