Menu

Koncert: Jimi Tenor

↑ fot. Thron Ullberg

10 listopada / godz. 20:00
Jazz Club Hipnoza / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Przemysłowi muzycznemu czasami trudno było zaakceptować Jimiego Tenora. Finlandia lat osiemdziesiątych — napędzana przez hard rocka — uważała go za zbyt marginalnego dziwaka. Z kolei w Wielkiej Brytanii lat dziewięćdziesiątych postrzegany był jako modny artysta tworzący techno z wpływami jazzu. Kultową, pionierską wytwórnię z Londynu Warp zaskoczył, gdy — zamiast minimalistycznych hitów, których oczekiwała — zaproponował fantazyjną (i niesłychanie drogą) płytę nagraną wspólnie z orkiestrą symfoniczną.

Chociaż nadal działa poza głównym nurtem, dziś Jimi Tenor jest już uznanym, europejskim artystą. Jego muzyka przemawia zarówno do klubowiczów, entuzjastów alternatywnego rocka szukających nowej perspektywy, jak i jazzowych czy funkowych buntowników. Tenor współpracował z różnymi artystami, między innymi z islandzkim zespołem reggae Hjálmar, afrobeatową formacją Kabu Kabu czy nawet samym Tonym Allenem, nigeryjskim mistrzem perkusji, jednym z twórców afrobeatu. W muzyce Tenora odnajdziemy wpływy Sun Ra Orchestry, Feli Kutiego, swingu, funku, Jimiego Hendrixa, disco, techno, a nawet klimaty rodem z filmów bollywood. To wszystko nie dziwi, kiedy weźmie się pod uwagę, że artysta eksploruje wiele dziedzin sztuki: uprawia fotografię, reżyseruje filmy krótkometrażowe, projektuje ubrania, a nawet — wspólnie z projektantem Mattim Knappim — tworzy instrumenty muzyczne (które czasami trafiają na wystawy sztuki).

Wydana w maju tego roku płyta „Multiversum” to kontynuacja muzycznych poszukiwań Jimiego Tenora (znajdziemy tu wpływy elektroniki, popu lat sześćdziesiątych, afrobeatu, jazzu), ale też swoista oda do DYI. Artysta nagrał bowiem tę płytę we własnym domu w Finlandii, ufając swojej spontaniczności i intuicji. Oparta na bitach automatu perkusyjnego i syntezatorowych pętlach muzyka Tenora zaprasza słuchacza do dryfowania w otwartych, nieograniczonych przestrzeniach przepełnionych radością.

Koncert odbędzie się w czwartek, 10 listopada o godzinie 20:00 w katowickim Jazz Clubie Hipnoza. Bilety w cenie 40 zł są dostępne na portalu Ticketmaster (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Jimi Tenor — „Baby Free Spirit”

Projekt: Śląskie! Europa!

  • 08.04.2024

    Koncert: Barok Ponad Granicami

    Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

  • 05.04.2024

    Koncert: .VRIL (ambient set)

    Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

  • 04.04.2024

    Koncert: Pablopavo i Ludziki

    Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  • 24.04.2024

    Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

    Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

  • 25.04.2024

    Koncert: Paul Brody Quartet

    Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

  • 25.04.2024

    Koncert: Muzyka Europy

    Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

  • 19.04.2024

    Koncert: Acid Arab

    Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

  • 23.04.2024

    Koncert: Brandt Brauer Frick

    Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

  • 12.04.2024

    Koncert: Kroke

    Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

  • 20.03.2024

    Bach na Wielkanoc

    Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.