Menu

Spotkanie: Radek Rak, Paulina Małochleb

↑ fot. Mikołaj Starzyński

9 listopada / godz. 19:00
WOLNO / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Radkiem Rakiem, które odbędzie się w środę, 9 listopada o godzinie 19:00 w katowickim Wolno (ul. Kochanowskiego 14). Wstęp na spotkanie, które poprowadzi Paulina Małochleb, jest bezpłatny. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Trzeba powiedzieć to jasno: literatura z kręgu science fiction i fantasy ma w Polsce pod górkę. Niedoceniana przez mainstream, ciągle spychana na margines, postrzegana jako niepoważna, nie zasługująca na uwagę, rozrywka. Trochę to dziwi w kraju, który dał światu Stanisława Lema i Andrzeja Sapkowskiego. Do tego duetu trzeba od jakiegoś czasu dopisywać Radka Raka, którego grono wielbicieli konsekwentnie zwiększa się z książki na książkę, wychodząc poza tradycyjnie pojęty fandom. W końcu „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, jego powieść z 2019 roku, została wyróżniona Nike, najważniejszą literacką nagrodą w naszym kraju. Z kolei jego najnowsza książka „Agla. Alef”, punkt wyjścia festiwalowej rozmowy z autorem, to pierwszy tom trylogii… dla młodzieży.

RADEK RAK — bios

Pisarz i lekarz weterynarii. Debiutował w 2014 roku powieścią „Kocham cię, Lilith”, później wydał jeszcze trzy książki: „Puste niebo” (2016), „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019) oraz „Agla. Alef”, która ukazała się w połowie tego roku. Swoje opowiadania publikował w wielu magazynach („Nowa Fantastyka”, „Lampa”, „Fraza”, „Esensja”) oraz antologiach. Był nominowany do najważniejszych nagród literackich, a za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” dostał Nagrodę Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work for Fiction. W 2020 roku został uhonorowany „Śląkfą”, przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki, jako Twórca Roku.

PAULINA MAŁOCHLEB — bios

Krytyczka, badaczka literatury i blogerka. Autorka książki „Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej” (2014). Publikuje w czasopismach papierowych i internetowych — „Przekroju”, „Krytyce Politycznej”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze”, „Małym Formacie”, „Nowych Książkach”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „Twórczości”, „Polonistyce” i „Charakterach”. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Stypendium Młoda Polska. Przez wiele lat pełniła funkcję Sekretarza Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, była także jurorką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w Łodzi i Nagrody Literackiej w Bydgoszczy Strzała Łuczniczki. Prowadzi autorski blog ksiazkinaostro.pl. Fot. Beata Zawrzel

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.