Menu

Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

19.05. / godz. 19:00
Ruiny Teatru Victoria / Gliwice

↑ Krzysztof Firlus, fot. Magdalena Hałas

Projekt „Śląskie! Europa!”

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym Instytucja Kultury Ars Cameralis wraz z partnerami przygotowuje cykl wydarzeń kulturalnych pod wspólnym hasłem „Śląskie! Europa!”.

Zapraszamy na wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego Krzysztof Firlus i Anna Firlus zaprezentują utwory z odkrytego niedawno w Poznaniu manuskryptu. Koncert odbędzie się 19 maja o godzinie 19:00 w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach. Koncert odbędzie się w ramach All’improvviso 17. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej (więcej o Festiwalu można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Podczas koncertu Krzysztof Firlus (viola da gamba) i Anna Firlus (klawesyn) zaprezentują muzykę z manuskryptu, który zawiera nieznane wcześniej utwory niemieckiego kompozytora Carla Friedricha Abla. Odkrycie manuskryptu było prawdziwą muzykologiczną sensacją, a dzięki Krzysztofowi Firlusowi utwory zabrzmią także w przestrzeniach Ruin Teatru Victoria. Tego wieczoru melomani będą mogli usłyszeć i zobaczyć kilka rodzajów violi da gamba, a także wsłuchać się w brzmienia klawesynu i wyjątkowego pianoforte, czyli instrumentu, który bezpośrednio poprzedził współczesny fortepian.

Bilety na koncert (bilet normalny: 45 zł, bilet ulgowy: 20 zł) są dostępne w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach, a także na portalu Ticketmaster (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Szczegółowe informacje o artystach można znaleźć poniżej.

ANNA FIRLUS

Solistka i kameralistka, członkini {oh!} Orkiestry, gra na organach i klawesynie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach (klasa organów prof. J. Gembalskiego oraz klasa klawesynu prof. M. Toporowskiego). Obecnie wykłada w klasie historycznych praktyk wykonawczych Akademii.

Występowała z wieloma zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej, a także współpracowała między innymi z Martyną Pastuszką, Leilą Schayegh, Andreasem Staierem, Lorenzo Coppolą. Występowała na wielu prestiżowych i cenionych festiwalach w kraju i za granicą, by wymienić tylko Bayreuth Barock, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE, Mixtur im Bass, Großräschener Orgelkonzerte,  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. 

Spośród licznych nagrań płytowych artystki należy wymienić „Gamba Sonatas”,  „Concerto Grosso: Emigre To The British Isles” z {oh!} Orkiestrą czy „Réflexions” nagraną wraz z mężem  Krzysztofem Firlusem płytę z muzyką Adriana Robaka, napisaną specjalnie dla duetu na różne instrumentarium: klawesyn, organy, violę da gamba, pardessus de viole i kontrabas.

Więcej o artyście można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Fot. Magdalena Hałas

KRZYSZTOF FIRLUS

Solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy, sięgający po instrumentarium od kontrabasu współczesnego i barokowego poprzez liczne odmiany violi da gamba, na rzadko spotykanym pardessus de viole kończąc. Wychowanek Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu (klasa Vittorio Ghielmiego) oraz Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa Marka Caudle’a). Na stałe związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Prowadzi obecnie klasę violi da gamba w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej w Krakowie. 

W swojej twórczości Krzysztof Firlus sięga po zarówno po repertuar renesansowy, jak i współczesny, w tym utwory napisane specjalnie dla artysty. Współpracował między innymi z Belcea Quartet, {oh!} Orkiestrą, Kwartetem Śląskim, Le Poème Harmonique czy Bachakademie Stuttgart. Spośród wielu nagrań płytowych artysty wymienić należy pierwszą polską solową płytę gambową „Gamba Sonatas”, „C.F. Abel: Sonatas from the Maltzan Collection” czy „Portraits: Les caractères français” nagrany z {oh!} Trio, które tworzy wraz z Martyną Pastuszką i Anną Firlus. 

Więcej o artyście można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Fot. Magdalena Hałas

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.