Menu

Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

19.05. / godz. 19:00
Ruiny Teatru Victoria / Gliwice

↑ Krzysztof Firlus, fot. Magdalena Hałas

Projekt „Śląskie! Europa!”

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym Instytucja Kultury Ars Cameralis wraz z partnerami przygotowuje cykl wydarzeń kulturalnych pod wspólnym hasłem „Śląskie! Europa!”.

Zapraszamy na wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego Krzysztof Firlus i Anna Firlus zaprezentują utwory z odkrytego niedawno w Poznaniu manuskryptu. Koncert odbędzie się 19 maja o godzinie 19:00 w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach. Koncert odbędzie się w ramach All’improvviso 17. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej (więcej o Festiwalu można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Podczas koncertu Krzysztof Firlus (viola da gamba) i Anna Firlus (klawesyn) zaprezentują muzykę z manuskryptu, który zawiera nieznane wcześniej utwory niemieckiego kompozytora Carla Friedricha Abla. Odkrycie manuskryptu było prawdziwą muzykologiczną sensacją, a dzięki Krzysztofowi Firlusowi utwory zabrzmią także w przestrzeniach Ruin Teatru Victoria. Tego wieczoru melomani będą mogli usłyszeć i zobaczyć kilka rodzajów violi da gamba, a także wsłuchać się w brzmienia klawesynu i wyjątkowego pianoforte, czyli instrumentu, który bezpośrednio poprzedził współczesny fortepian.

Bilety na koncert (bilet normalny: 45 zł, bilet ulgowy: 20 zł) są dostępne w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach, a także na portalu Ticketmaster (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Szczegółowe informacje o artystach można znaleźć poniżej.

ANNA FIRLUS

Solistka i kameralistka, członkini {oh!} Orkiestry, gra na organach i klawesynie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach (klasa organów prof. J. Gembalskiego oraz klasa klawesynu prof. M. Toporowskiego). Obecnie wykłada w klasie historycznych praktyk wykonawczych Akademii.

Występowała z wieloma zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej, a także współpracowała między innymi z Martyną Pastuszką, Leilą Schayegh, Andreasem Staierem, Lorenzo Coppolą. Występowała na wielu prestiżowych i cenionych festiwalach w kraju i za granicą, by wymienić tylko Bayreuth Barock, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE, Mixtur im Bass, Großräschener Orgelkonzerte,  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. 

Spośród licznych nagrań płytowych artystki należy wymienić „Gamba Sonatas”,  „Concerto Grosso: Emigre To The British Isles” z {oh!} Orkiestrą czy „Réflexions” nagraną wraz z mężem  Krzysztofem Firlusem płytę z muzyką Adriana Robaka, napisaną specjalnie dla duetu na różne instrumentarium: klawesyn, organy, violę da gamba, pardessus de viole i kontrabas.

Więcej o artyście można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Fot. Magdalena Hałas

KRZYSZTOF FIRLUS

Solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy, sięgający po instrumentarium od kontrabasu współczesnego i barokowego poprzez liczne odmiany violi da gamba, na rzadko spotykanym pardessus de viole kończąc. Wychowanek Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu (klasa Vittorio Ghielmiego) oraz Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa Marka Caudle’a). Na stałe związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Prowadzi obecnie klasę violi da gamba w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej w Krakowie. 

W swojej twórczości Krzysztof Firlus sięga po zarówno po repertuar renesansowy, jak i współczesny, w tym utwory napisane specjalnie dla artysty. Współpracował między innymi z Belcea Quartet, {oh!} Orkiestrą, Kwartetem Śląskim, Le Poème Harmonique czy Bachakademie Stuttgart. Spośród wielu nagrań płytowych artysty wymienić należy pierwszą polską solową płytę gambową „Gamba Sonatas”, „C.F. Abel: Sonatas from the Maltzan Collection” czy „Portraits: Les caractères français” nagrany z {oh!} Trio, które tworzy wraz z Martyną Pastuszką i Anną Firlus. 

Więcej o artyście można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Fot. Magdalena Hałas

Polecamy

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 27.05.2024

    IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

    W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

  • 29.01.2024

    Nowe publikacje

    W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.