Menu

Koncert: Muzyka Europy

23.05. / godz. 19:00
Filharmonia Częstochowska / Częstochowa

↑ Carrantuohill, fot. Adam Polański

Projekt „Śląskie! Europa!”

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym Instytucja Kultury Ars Cameralis wraz z partnerami przygotowuje cykl wydarzeń kulturalnych pod wspólnym hasłem „Śląskie! Europa!”. Zapraszamy na koncert „Muzyka Europy”, podczas którego wystąpi zespół Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Koncert odbędzie się w 23 maja o godzinie 19:00 w Filharmonii Częstochowskiej.

Carrantuohill to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych polskich zespołów, grający muzykę w dużej mierze opartą na celtyckiej tradycji. Wykorzystują przy tym wyjątkowe instrumentarium: skrzypce, uilleann pipes, bouzouki, cytara, bodhrán, flety, tin whistles, akordeon, mandolinę, gitarę akustyczną, ale także instrumenty perkusyjne, klawiszowe i gitarę basową. To wszystko sprawia, że pozytywne opinie o twórczości zespołu nie są odosobnione, jak ta Seamusa Heaneya — irlandzkiego poety i laureata Nagrody Nobla: „(…) nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej”.

Zespół istnieje od 1987 roku, od tego czasu wydał ponad 20 albumów (z których część uzyskała status złotej lub platynowej płyty) i zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i na świecie, także na najważniejszych celtyckich festiwalach. Guinness Irish Festival w Szwajcarii, Roches de Celtique we Francji, Cork Folk Festival w Irlandii, polskie Przystanek Woodstock czy węgierski Sziget Festival — to tylko niektóre z długiej listy międzynarodowych wydarzeń, na których Carrantuohill występował.

Przez lata kariery Carrantuohill współpracował z wieloma uznanymi artystami: Anną Marią Jopek, Anną Dymną, Stanisławem Sojką, Anitą Lipnicką, Urszulą Dudziak, Wojciechem Karolakiem czy Tomaszem Szukalskim. Kolejne płyty zespołu przynoszą im uznanie krytyki, ale przede wszystkim publiczności. Zespół jest laureatem wielu nagród, w tym Fryderyka w kategorii: album roku etno-folk.

Bilety na koncert w cenie 60 zł są dostępne w kasie Filharmonii oraz online TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Więcej o Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Adamie Klocku można przeczytać poniżej.

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ

Historia Orkiestry sięga lat międzywojennych, a pierwsze koncerty symfoniczne odbyły się w 1945 roku w częstochowskim Teatrze Miejskim. Po wielu latach i zaangażowaniu lokalnej społeczności w 1965 roku w Częstochowie powstał budynek obecnej Filharmonii, zbudowany na fundamentach zniszczonej w czasie wojny Synagogi Nowej. Od tej chwili Filharmonia nieprzerwanie prowadzi działalność kulturową, koncertową i edukacyjną. W 2012 roku Filharmonia otrzymała imię Bronisława Hubermana, urodzonego w Częstochowie wirtuoza żydowskiego pochodzenia, skrzypka, pedagoga, działacza społecznego. Jego pamięć jest podtrzymywana między innymi poprzez organizację Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Podczas dwunastu edycji Festiwalu wystąpiły najwybitniejsze muzyczne osobowości naszych czasów, jak: Joshua Bell, Vadim Repin, Evelyn Glennie, Midori, Mischa Maisky, Roby Lakatos czy Shlomo Mintz.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej współtworzy cykliczne wydarzenia organizowane przez Filharmonię Częstochowską, by wymienić tylko: Konkurs Wokalny im. J. E. J. Reszków, Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring.  Oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie, bierze także udział w festiwalach, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” oraz występuje gościnnie w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, Austrii, Francji, Niemczech, Holandii, Szwecji i Korei Południowej. Orkiestra ma na swoim koncie liczne nagrania CD oraz nagrania dla radia i telewizji. Artyści współpracowali dotychczas z takimi dyrygentami i solistami jak: Gabriel Chmura, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Karol Stryja, Stefania Toczyska, Grażyna Brodzińska, Zofia Kilanowicz, Wiesław Ochman, Ewa Podleś, Vadim Brodski, Kaja Danczowska,Konstanty Andrzej Kulka, Michał Urbaniak, Wanda Wiłkomirska, Kevin Kenner, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Krystian Zimerman, Charles Richard-Hamelin, Waldemar Malicki, Jadwiga Rappe.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, fot. Z. Burda

ADAM KLOCEK

Dyrygent, kompozytor i wiolonczelista. Dyrektor Filharmonii Częstochowskiej od 2020 roku. Laureat wielu nagród, w tym prestiżowej Grammy Award. Zainteresowania i zdolności dyrygenckie Adama Klocka zauważył Jerzy Maksymiuk, który dosyć szybko zaangażował artystę jako swojego asystenta. Klocek po raz pierwszy dyrygował orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z ulicy Miodowej już jako dziesięciolatek. W niedługim czasie występował u boku Maestro Maksymiuka, dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi. 

Jednak przez wiele lat głównym nurtem rozwoju artysty była kariera wiolonczelowa. Jako instrumentalista był laureatem wielu konkursów, zdobywał liczne nagrody i stypendia, występował na prestiżowych światowych scenach. Brał także udział w festiwalach i prawykonaniach, jak pierwsze wykonanie „Concerto grosso” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą samego kompozytora. Wspólnie z Leszkiem Możdżerem nagrał płytę „Live in Warsaw”, która w pierwszym tygodniu sprzedaży osiągnęła status bestsellera.

Impulsem do ponownego zajęcia się dyrygenturą było spotkanie ze sztuką dyrygencką Carlosa Kleibera, jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku. Od tej pory Klocek dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce, a w latach 2007–2009 był gościnnym dyrygentem orkiestry symfonicznej w Arizonie (USA). Występował z wieloma cenionymi artystami: Krzysztofem Pendereckim, Witoldem Lutosławskim, Wandą Wiłkomirską, Jadwigą Rappe, Włodkiem Pawlikiem, Evelyn Glennie, Elmarem Oliveirą, Sofiją Gubajduliną czy Randym Breckerem. Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem.

Adam Klocek, fot. A. Małasiewicz

Partner
Organizator
Współorganizator

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.