Menu

Koncerty finałowe Juromanii w Olsztynie

22 września 2018
Zamek Olsztyn / Rynek w Olsztynie

↑ Monika Borzym, fot. Jarek Wierzbicki

Juromania 2018

Już 22 września na terenie województwa śląskiego i małopolskiego odbędzie się pierwsza edycja Juromanii — całodniowej imprezy, której celem jest skupienie uwagi na Szlaku Orlich Gniazd ze wszystkimi jego walorami: kulturowymi, przyrodniczymi, historycznymi, kulinarnymi. Dzięki Juromanii te wszystkie emocje będzie można przeżyć w jeden dzień, by później wracać na Jurę po jeszcze więcej! Każda z gmin biorących udział w Święcie Szlaku Orlich Gniazd przygotowała zestaw atrakcji i niespodzianek, który doskonale podkreśla ich wyjątkowość, piękno oraz tradycję.

Obchody Święta na Zamku Olsztyn rozpocznie XVI-wieczna rekonstrukcja historyczna poświęcona legendarnemu obrońcy Olsztyna Kacprowi Karlińskiemu. Oprócz pokazów walk rycerskich i woltyżerki, będzie można wziąć udział w warsztatach i konkursach, wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, a także zjechać na tyrolce czy wybrać się na przejażdżkę konnym wozem. W niezwykłej scenerii Zamku zostaną również zaprezentowane stoiska rzemieślnicze poświęcone dawnym zawodom: kowalstwu, snycerstwu i bednarstwu.

Punktem kulminacyjnym atrakcji tego dnia będą koncerty na olsztyńskim Rynku. O godzinie 19:00 sceną zawładnie Monika Borzym z materiałem z albumu „Radioheadycznie”, a o 20:30 Follow The Rabbit Orchestra pod kierownictwem Oli Rzepki zaprezentuje „Songs of Protest”.

Więcej o artystach

Monika Borzym „Radioheadycznie”

Wokalistka ma na koncie cztery płyty i współpracę ze śmietanką światowego jazzu. Wychowanka słynnej warszawskiej szkoły muzycznej im. Fryderyka Chopina, pobierała również lekcje i śpiewała w Stanach Zjednoczonych. Naukę w klasie fortepianu zamieniła z czasem na edukację wokalną. Jak sama przyznaje, wybrała jazz, ponieważ daje możliwość ciągłego rozwoju, pozwala mierzyć się z trudnymi wyzwaniami i umożliwia współpracę z wybitnymi muzykami.

W marcu 2018 roku artystka postanowiła przygotować dla samej siebie spontaniczny prezent urodzinowy. Materiał został zarejestrowany w łódzkim klubie Wytwórnia w ramach inauguracji Letniej Akademii Jazzu, a album ukaże się w listopadzie. Repertuar zespołu Radiohead został zaaranżowany przez Nikolę Kołodziejczyka — jednego z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia, zdobywcę nagród Fryderyk i trójkowych Mateuszy. W składzie znaleźli się wyjątkowi muzycy, a szerokie instrumentarium składa się z waltorni, klarnetu basowego, violi da gamba, kalimby.

Follow The Rabbit Orchestra „Songs of Protest”

Autorska orkiestra pod kierownictwem Oli Rzepki (Drekoty), złożona z muzyków takich składów jak 100nka, Graal oraz z udziałem wokalistek Gaby Kulki, Natalii Pikuły i Marsiji Loco, zaprezentuje program muzyczny złożony z piosenek zaangażowanych, manifestów, protest songów. Te pieśni buntu właściwie od zawsze towarzyszą ludziom w sytuacjach opresyjnych, stając się hymnami wolności. Symbolami niezgody na niesprawiedliwość, katalizatorami zmian społecznych, podejmującymi walkę z nierównościami, biedą, wojnami i uprzedzeniami.

Zaproszeni artyści: Ola Rzepka (organy, perkusja), Gabriela Kulka (wokal), Natalia Pikuła (wokal), Marsija Loco (wokal), Tomasz Leś (gitara), Adam Stodolski (bas), Przemek Borowiecki (perkusja), Antoni Ziut Gralak (trąbka), Klaudiusz Kłosek (trąbka), Bronek Duży (puzon), Darek Sprawka (puzon), Marek Pospieszalski (saksofon, flet i klarnet) oraz Piotrek Chęcki (saksofon barytonowy) zmierzyli się z próbą odpowiedzi na pytanie dotyczące współczesnych manifestów muzycznych — przeciwko czemu się buntują i jak docierają do słuchaczy. Projekt był specjalną produkcją festiwalu Wschód Kultury — Inne Brzmienia, który odbył się w czerwcu 2018 roku w Lublinie.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.