Menu

Konferencja w Muzeum Śląskim

9 maja 2019
Muzeum Śląskie / Katowice

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

Industriada 2019

Na pierwszej konferencji prasowej INDUSTRIADY 2019, która odbyła się dzisiaj w Muzeum Śląskim w Katowicach, dowiedzieliśmy się jaki motyw przewodni przyświeca jubileuszowej odsłonie święta Szlaku Zabytków Techniki — wszystkich zapraszamy na wyjątkowy INDU-bal! W związku z tą niecodziennej okazją, w tym roku INDUSTRIADA będzie trwała aż 3 dni! Na konferencji zostały ujawnione szczegóły wydarzenia otwierającego — Rozruchu maszyn w bielskiej Starej Fabryce, wydarzenia wieńczącego — finału w katowickim Muzeum Śląskim oraz Niedzieli u przemysłowca w obiektach pałacowych związanych z historią industrializacji.

→ Podczas piątkowego wieczoru 7 czerwca Rozruch maszyn — w ośmiu zabytkach techniki przygotowano liczne atrakcje. W Bielsku-Białej, Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Katowicach, Pszczynie, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu odbędą się koncerty, wystawy, warsztaty i pokazy filmowe.

→ Oficjalna inauguracja INDUSTRIADY w tym roku w Starej Fabryce – Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, gdzie będzie się działo! Czeka na Was strefa chilloutu z warsztatami oraz pokazami filmowymi, w której o dobrą zabawę zadba grupa Locomotora. Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert, niezwykłe muzyczne doznania zagwarantują: EABS, jedna z najbardziej odkrywczych i nowatorskich polskich grup działających na pograniczu muzyki jazzowej oraz Polena Recordings – hipnotyczna, house’ową, rozkołysana muzyka elektroniczna.

→ W sobotę 8 czerwca pełna moc! Widowisko multimedialne z muzyką na żywo INDUnauci na wydarzenie finałowe INDUSTRIADY 2019. Tylko tego dnia muzyka w wykonaniu Macieja Obary, zespołu Pasimito, Orkiestry Dętej Silezio z Woli ożywi maszynerię wieży wyciągowej szybu Warszawa na terenie katowickiego Muzeum Śląskiego!

→Nowość! W tym roku świętujemy również w niedzielę! 9 czerwca zapraszamy do 7 rezydencji , w których podejmowano decyzje wpływające na rozwój przemysłu w naszym regionie. Specjalne atrakcje podczas Niedzieli u przemysłowca przygotowano w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie, Pałacu w Nakle Śląskim, Pałacu w Pławniowicach, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Pałacu Schoena w Sosnowcu, Pałacu Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

→ Szczegółowe informacje dotyczące rozruchu, finału oraz przemysłowej niedzieli znajdziecie tutaj, tutaj, tutaj i tutaj. A już 23 maja ujawniony zostanie pełny program wydarzeń. Bądźcie czujni i dowiedzcie się, jak możecie świętować jubileusz INDUSTRIADY!

W konferencji prasowej udział wzięli: Grzegorz Tobiszowski, Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Wojciech Kałuża, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Iwona Purzycka, dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białek, Marek Zieliński, dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis, Adam Kowalski, zastępca dyrektora Regionalnego Instytutu Kultury oraz Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego, Wydział Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Za aranżację konferencji tradycyjnie odpowiadała katowicka pracownia bro.Kat.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.