Menu
Czarno-biały kadr z filmu „Dzisiejsze czasy”. Charlie Chaplin razem z młoda kobietą próbują otworzyć drzwi. Z przerażeniem odwracają twarze i spoglądają poza kadr na to, przed czym próbują uciec.

Listopad z Chaplinem

11 | 21 listopada 2019, G. 18:00
Kinoteatr Rialto | Katowice

↑ Kadr z filmu „Dzisiejsze czasy”, reż. Charles Chaplin © Roy Export SAS

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis

Ulubieniec publiczności, jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów ery kina niemego. Ikoniczna postać — uzbrojony w charakterystyczny melonik i laseczkę, dobroduszny włóczęga, który próbuje przetrwać zachowując przy tym maniery godne dżentelmena. Z okazji przypadającej na ten rok 130. rocznicy urodzin Charliego Chaplina podczas ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis zaprezentujemy dwa filmy z bogatego dorobku artysty.

→ 11 listopada G. 18:00
tytuł: „Dzisiejsze czasy” | „Modern Times” (1936)
scenariusz i reżyseria: Charles Chaplin
występują: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Henry Bergman

Głównym bohaterem jest tak dobrze znany publiczności tramp, który usiłuje przeciwstawić się regułom rządzącym współczesnym, zmechanizowanym światem. Towarzyszymy Charliemu w jego licznych przygodach — gdy razem z młodą, bezdomną dziewczyną próbują oszukać stróżów prawa czy korzystają z dobrodziejstw domu towarowego. Film uznawany za jedno z największych osiągnięć Chaplina, pozostaje również jednym z jego najpopularniejszych dzieł.

Zwiastun filmu „Dzisiejsze czasy”

→ 21 listopada G. 18:00
tytuł: „Dyktator” | „The Great Dictator” (1940)
scenariusz i reżyseria: Charles Chaplin
występują: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Jack Oakie

Pierwszy prawdziwie dźwiękowy film Chaplina, który bardzo długo pozostawał wierny tradycjom kina niemego. Po przegranej wojnie, na czele narodu Tomanii staje bezwzględny dyktator Adenoid Hynkel, który pragnie poszerzyć swoje imperium i zawładnąć całym światem. Tymczasem żydowski fryzjer, który nie pamięta wojennych wydarzeń, próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Publiczność uwielbiała tę aktualną satyrę, dzięki czemu film odniósł sukces komercyjny i zdobył pięć nominacji do Oscarów®.

Scena z filmu „Dyktator”
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.