Menu

Roman Cieślewicz i chantalpetit. En tête à tête / Twarzą w twarz

14 listopada 2019, G. 18:00
Galeria ASP Rondo Sztuki / Katowice

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy do katowickiej Galerii ASP Rondo Sztuki, w której odbędzie się niezwykła wystawa „Roman Cieślewicz i chantalpetit. En tête à tête / Twarzą w twarz”. Wernisaż, podczas którego wystąpi paryski DJ Fabrice de Feo, odbędzie się 14 listopada o godzinie 18:00, wstęp wolny. Następnego dnia o godzinie 15:00 — oprowadzanie kuratorskie z udziałem chantalpetit i kuratora Alexandre’a Devaux. Wystawa potrwa do 19 grudnia 2019.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Współorganizatorami wystawy są Galeria ASP Rondo Sztuki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Miasto Katowice, a partnerami — Atelier Clot, Bramsen & Georges oraz szkoła Peningen (l’école de direction artistique et d’architecture intérieure).

W ramach ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis po raz pierwszy zostaną zaprezentowane prace znakomitego polskiego grafika i jego długoletniej partnerki. Roman Cieślewicz i chantalpetit poznali się w 1978 roku na spotkaniu zorganizowanym z okazji rocznicy powstania przeglądu artystyczno-literackiego „Le Fou parle”, w którym oboje publikowali swoje prace. Trzy lata później przenieśli się na paryskie przedmieścia do Malakoff, gdzie tworzyli dzieła w sąsiadujących pracowniach w pobliżu domu.

Z bogatego archiwum chantalpetit wybrano oryginalne prace Romana Cieślewicza — zarówno te, które uczyniły go sławnym, jak i te które nigdy wcześniej nie były wystawiane. Zestawienie prac obojga artystów wytworzyło swoistą interakcję i ukazało pewne współzależności, między innymi poszukiwania formalne wokół „figuracji głowy” — wielokształtnej, multimedialnej, celowo zwielokrotnionej.

Więcej o artystach

ROMAN CIEŚLEWICZ

Urodzony w 1930 roku we Lwowie. Jeden z najważniejszych grafików drugiej połowy XX wieku, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W centrum jego artystycznych zainteresowań znajdował się plakat, grafika prasowa i wydawnicza, typografia, fotografia, fotomontaż, a także wystawiennictwo. Studiował na Wydziale Plakatu ASP w Krakowie. Współpracował z wydawnictwami: WAG, RSW „Ruch”, PIW, Czytelnik, Iskry, WAiF, a także licznymi teatrami i instytucjami artystycznymi. Opracował kształt graficzny katalogów warszawskiej Galerii Współczesnej, miesięczników „Polska” oraz „Ty i Ja”, którego był dyrektorem artystycznym w latach 1959–62. Zaprojektował grafikę na liczne wystawy, m.in. w Pawilonie Polskim na Targach Lipskich, Moskwie, Pekinie czy na Międzynarodowych Targach Poznańskich (lata 1957–63). Na początku 1963 roku wyjechał do Essen, później przeniósł się do Włoch, by ostatecznie osiąść wraz z rodziną w Paryżu, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia. W latach 60. był dyrektorem artystycznym pisma „Elle”, współpracował z magazynem „Vogue”, opracował formułę graficzną pisma artystycznego „Opus International”, magazynu „Musique en Jeu” czy kwartalnika „Kitsch”. Wykonał liczne projekty graficzne dla wydawnictw: Hachette, Hazan oraz Galeries Lafayette i Musée Picasso. Uznanie przyniosły artyście projekty układów graficznych do katalogów wielkich, prestiżowych wystaw w paryskim Centrum Pompidou. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej M.A.F.I.A. Dla grupy Panique, której był członkiem, zaprojektował i wydał dwa numery czasopisma „informacji panicznej” — „Kamikaze I” (1976) oraz „Kamikaze II” (1991). W latach 1973–75 w paryskiej Ecole Nationale Supérieure des Arts Décoratifs prowadził Pracownię Form Wizualnych, a w latach 1975–96 pracownię dyplomową grafiki w Ecole Supérieure des Arts Graphique. Był stale obecny w życiu artystycznym rodzinnego kraju, zrealizował między innymi serię plakatów dla Opery Warszawskiej. Wśród najważniejszych wyróżnień w kraju i zagranicą na uwagę zasługują główne nagrody przyznane podczas pierwszych 5 edycji Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, w latach 1965–73. Roman Cieślewicz zmarł 21 stycznia 1996 roku w Paryżu.

CHANTAL PETIT-CIEŚLEWICZ (chantalpetit)

Urodzona w 1951 roku w Agadirze (Maroko). W latach 70. rysowała dla różnych czasopism i wydawnictw, zadebiutowała jako malarka, była również członkinią grupy teatralnej GEL (Groupe d’Expression Libre). Stworzyła scenografię do kilku spektakli, m.in. dla Rogera Blina. W 1980 roku po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace na wystawie grupy Panique („Panique universelle”, Maison de la culture de Rennes, 1980/81). W tym czasie wzbogaciła swoją twórczość o rzeźbę, instalacje i wideo. Od 1987 roku wykłada w ESAG – wyższej szkole projektowania, grafiki i architektury w Paryżu, a od 1990 wykłada rysunek w Penninghen School, w której uczył również Cieślewicz. Bogata twórczość chantalpetit eksploruje temat pamięci zbiorowej poszukującej korzeni, który rozwija poprzez serie obrazów, rysunków, rzeźb, ale także instalacji i filmów wideo.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.