Menu

Loty balonowe w 100-lecie Powstań Śąskich

3 — 4.07.2021
Pola Marsowe / Park Śląski / Chorzów

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

I Śląskie Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego

Na specjalne życzenie króla Ludwika XVI oraz Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano specjalny pokaz balonu braci Montgolfier. I tak, 19 września 1783 roku w Wersalu odbył się pierwszy lot balonem z żywymi istotami, a w koszu zasiadły owca, kogut i kaczka. To był początek wielkiej przygody w przestworzach, którą kontynuowaliśmy w Parku Śląskim w pierwszy weekend lipca.

Na Polach Marsowych odbyły się I Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze, do których zgłosiło się prawie dwadzieścia załóg. Zwycięzcą Pucharu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego został Piotr Radomski z Klubu Sportów Balonowych we Wrocławiu.

Zawodnicy musieli przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi. Pierwszy lot konkursowy odbył się w sobotę, 3 lipca o godzinie 18:30, a drugi w niedzielny poranek 4 lipca o godzinie 5:30.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Organizator
Współorganizator
Produkcja

Polecamy

 • 12.09.2023

  Koncert: The Necks

  Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

 • 07.09.2023

  „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” — instalacja Michała Smandka

  Dzieło artysty z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pojawiło się na wystawie w Chile.

 • 25.08.2023

  Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter

  Materiał filmowy z Festiwalowej Gali Orlen Jazz Festiwalu XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.