Menu

Planeta Lem: Gajewska, Lipska, Madaliński

9 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na niepowtarzalne spotkanie ze Stanisławem Lemem, którego setna rocznica urodzin mija w tym roku. Już 9 listopada o godzinie 18:00 na katowickiej Scenie w Malarni (Teatr Śląski) pojawią się: poetka Ewa Lipska — prywatnie przyjaciółka Lema oraz jego biografka, profesorka literatury Agnieszka Gajewska. Spotkanie poprowadzi filolog i literaturoznawca Artur Madaliński.

Miejsce twórczości Stanisława Lema w polskiej — ale przecież i światowej — kulturze jest bezsporne. Pisarz, myśliciel, futurolog — zresztą, wymieniać można by długo… Nikt nie zaprzeczy, że Lem na stałe zapisał się na kartach historii, trudno sobie wyobrazić naszą kulturę bez jego trafnych spostrzeżeń, przenikliwości i mądrości. Dlatego w stulecie urodzin pisarza Festiwal Ars Cameralis przenosi się do innej rzeczywistości i wyrusza na podbój kosmosu.

→ Wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, również online: na stronie Festiwalu oraz na kanale Instytucji na portalu YouTube.

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy

O uczestnikach

AGNIESZKA GAJEWSKA

Profesorka literatury, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, gdzie kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości. Autorka książek: „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe”, współredaktorka (razem z Maciejem Michalskim) zbioru „Kultury dziewictwa” (2020). W listopadzie tego roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukaże się biografia „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku”, której jest autorką. / Fot. Agnieszka Zdziabek

EWA LIPSKA

Poetka, redaktorka, członkini PEN-Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale malarstwa. Redaktorka Wydawnictwa Literackiego (1970–1980), współredaktorka miesięcznika literackiego „Pismo” (1981–1983), pracownik Ambasady RP w Wiedniu, wicedyrektor i dyrektor Instytutu Polskiego (1991–1997). Stypendystka International Writing Program University of Iowa w Stanach Zjednoczonych (1975–1976) oraz BRD (das Künstlerprogramm des Deutschen Akademischen Austauschdienstes), DAAD w Berlinie (1983). Laureatka licznych wyróżnień, m.in. nagrody Kościelskich w Genewie, PEN-Clubu, im. Roberta Gravesa, Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku, Samuela Bogumiła Lindego czy Jerzego Turowicza. Lipska uczestniczyła w wielu festiwalach poetyckich, seminariach i spotkaniach autorskich w kraju i zagranicą. Do tej pory ukazało się około czterdziestu obcojęzycznych wyborów wierszy poetki. / Fot. Danuta Węgiel

ARTUR MADALIŃSKI

Filolog, literaturoznawca, dr nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Autor rozprawy „Nicość, pamięć, wyobraźnia. O melancholii w prozie Andrzeja Stasiuka” oraz esejów i tekstów krytycznych, publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „dwutygodniku”, „Nowych Książkach”, „Kulturze Liberalnej”. Stały współpracownik miesięcznika „Znak”. / Fot. Adam Mikosz

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.