Menu

Planeta Lem: Gajewska, Lipska, Madaliński

9 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na niepowtarzalne spotkanie ze Stanisławem Lemem, którego setna rocznica urodzin mija w tym roku. Już 9 listopada o godzinie 18:00 na katowickiej Scenie w Malarni (Teatr Śląski) pojawią się: poetka Ewa Lipska — prywatnie przyjaciółka Lema oraz jego biografka, profesorka literatury Agnieszka Gajewska. Spotkanie poprowadzi filolog i literaturoznawca Artur Madaliński.

Miejsce twórczości Stanisława Lema w polskiej — ale przecież i światowej — kulturze jest bezsporne. Pisarz, myśliciel, futurolog — zresztą, wymieniać można by długo… Nikt nie zaprzeczy, że Lem na stałe zapisał się na kartach historii, trudno sobie wyobrazić naszą kulturę bez jego trafnych spostrzeżeń, przenikliwości i mądrości. Dlatego w stulecie urodzin pisarza Festiwal Ars Cameralis przenosi się do innej rzeczywistości i wyrusza na podbój kosmosu.

→ Wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, również online: na stronie Festiwalu oraz na kanale Instytucji na portalu YouTube.

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy

O uczestnikach

AGNIESZKA GAJEWSKA

Profesorka literatury, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, gdzie kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości. Autorka książek: „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe”, współredaktorka (razem z Maciejem Michalskim) zbioru „Kultury dziewictwa” (2020). W listopadzie tego roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukaże się biografia „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku”, której jest autorką. / Fot. Agnieszka Zdziabek

EWA LIPSKA

Poetka, redaktorka, członkini PEN-Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale malarstwa. Redaktorka Wydawnictwa Literackiego (1970–1980), współredaktorka miesięcznika literackiego „Pismo” (1981–1983), pracownik Ambasady RP w Wiedniu, wicedyrektor i dyrektor Instytutu Polskiego (1991–1997). Stypendystka International Writing Program University of Iowa w Stanach Zjednoczonych (1975–1976) oraz BRD (das Künstlerprogramm des Deutschen Akademischen Austauschdienstes), DAAD w Berlinie (1983). Laureatka licznych wyróżnień, m.in. nagrody Kościelskich w Genewie, PEN-Clubu, im. Roberta Gravesa, Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku, Samuela Bogumiła Lindego czy Jerzego Turowicza. Lipska uczestniczyła w wielu festiwalach poetyckich, seminariach i spotkaniach autorskich w kraju i zagranicą. Do tej pory ukazało się około czterdziestu obcojęzycznych wyborów wierszy poetki. / Fot. Danuta Węgiel

ARTUR MADALIŃSKI

Filolog, literaturoznawca, dr nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Autor rozprawy „Nicość, pamięć, wyobraźnia. O melancholii w prozie Andrzeja Stasiuka” oraz esejów i tekstów krytycznych, publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „dwutygodniku”, „Nowych Książkach”, „Kulturze Liberalnej”. Stały współpracownik miesięcznika „Znak”. / Fot. Adam Mikosz

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.