Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts
18 listopada | 25 listopada | godz. 18:00
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej | Katowice
↑ fot. kadr z filmu „Such a Lovely Day”, reż. Simon Woods
ⅩⅩⅩⅢ Festiwal Ars Cameralis
Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych, wyróżnionych w tym roku przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Pokazy odbędą się w kolejne poniedziałki 18 listopada i 25 listopada o godzinie 18:00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach i będą trwały około 114 minut. Wstęp jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy pod adresem: info@arscameralis.pl. Ze względu na temat niektórych filmów rekomendowany wiek osób uczestniczących w pokazach wynosi minimum 15 lat.
Podczas pokazów zaprezentujemy osiem historii opowiadających o pierwszej burce Laili, życiu dzikiego łososia, chłopcu w trudnym świecie dorosłych, przyjemności z szydełkowania i robienia na drutach, niespodziewanym odkryciu w domu opieki, odpowiedzialności za swoje czyny i słowa, zagranicznej przygodzie Gorki i przyjaźni z krabem. Te niezwykłe opowieści fabularne i animowane pokazują, że w życiu każdego stworzenia przychodzi ten moment, gdy musi podjąć decyzję, kim tak naprawdę chce być. Pokazy są realizowane we współpracy z BAFTA oraz British Council, a szczegółowe informacje na temat prezentowanych filmów można znaleźć poniżej.
British Council angażuje się w ochronę i promowanie dobra oraz bezpieczeństwa wszystkich interesariuszy_ek, z którymi współpracuje, a także w politykę równych szans i różnorodności. Jeśli jesteś świadkiem_nią czegoś, co uważasz za niewłaściwe lub sprzeczne z tymi wartościami, zgłoś to tutaj: https://www.britishcouncil.org/about-us/how-we-work/policies/safeguarding
Program
„Crab Day” | animacja
„Crab Day”
reż. Ross Stringer
11 min | animacja
Jak co roku, w małej rybackiej wiosce nadszedł czas próby. Aby zdobyć uznanie i pochwałę od ojca, chłopiec musi zabić swojego pierwszego kraba. Dzięki temu przestanie być dzieckiem i stanie się dojrzałym mężczyzną.
„Festival of Slaps” | fabuła
„Festival of Slaps”
reż. Abdou Cissé
12 min | fabuła
Wspólne świętowanie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy nigeryjska matka spoliczkuje swojego syna, co na zawsze odmieni życie mężczyzny. Fabularną osią filmu są kulturowe stereotypy.
„Gorka” | fabuła
„Gorka”
reż. Joe Weiland
18 min | fabuła
Nastolatek Gorka opuszcza Francję, by zamieszkać z angielską rodziną i spełnić swoje podróżnicze marzenie. Jego przyjazd zbiega się w czasie ze smutną wiadomością i zamiast zwiedzać turystyczne atrakcje, Gorka musi wyruszyć z nowo poznaną rodziną w podróż.
„Jellyfish and Lobster” | fabuła
„Jellyfish and Lobster”
reż. Yasmin Afifi
20 min | fabuła
Mieszkańcy domu opieki – Grace i Mido – zostają połączeni zrządzeniem losu, gdy dokonują niespodziewanego odkrycia, dzięki któremu spróbują zawalczyć o zachowanie młodości i zgłębić tajemnicę nieśmiertelności.
„Such a Lovely Day” | fabuła
„Such a Lovely Day”
reż. Simon Woods
17 min | fabuła
Pyszne jedzenie, wino, gry, zabawy i tańce – niemal idealne rodzinne spotkanie w ogrodzie podczas leniwego, letniego dnia. Niespodziewanie jedenastoletni Sam znajdzie się w samym centrum skomplikowanej relacji swoich rodziców.
„Visible Mending” | animacja
„Visible Mending”
reż. Samantha Moore
9 min | animacja
Animacja poklatkowa, która pokazuje kreatywność, spokój i niezliczone możliwości towarzyszące szydełkowaniu i robieniu na drutach. Z wełny można bowiem wyczarować rozmaite przedmioty, a sam proces ma właściwości terapeutyczne i uzdrawiające.
„Wild Summon” | animacja
„Wild Summon”
reż. Karni Arieli, Saul Freed
15 min | animacja
Metafizyczny film o życiu… łososia. Marianne Faithfull snuje tę niezwykłą opowieść o zmieniających się porach roku, odwadze, determinacji i walce o przetrwanie, podczas której towarzyszymy antropomorficznym rybom. Film fabularny z elementami animowanymi, zawiera sceny, które mogą być nieodpowiednie dla młodego widza.
„Yellow” | fabuła
„Yellow”
reż. Elham Ehsas
12 min | fabuła
Laili mieszka w kontrolowanym przez Talibów Afganistanie, w którym weszło w życie nowe prawo nakładające na kobiety obowiązek zakrywania całego ciała. Po swoją pierwszą burkę Laili udaje się do sklepu, w którym swoboda i energia młodości zderzają sią z niepewną przyszłością.
Współorganizator
BRITISH COUNCIL
British Council buduje relacje, wzajemne zrozumienie i zaufanie między Wielką Brytanią i krajami, z którymi współpracuje poprzez sztukę, kulturę, działalność edukacyjną i język angielski. Pomaga młodym ludziom zyskać umiejętności, pewność siebie oraz nawiązać relacje niezbędne do wykorzystania swojego potencjału i uczestniczenia w zintegrowanych społecznościach. Wspiera ich w nauce języka angielskiego, zdobywaniu dobrego wykształcenia i uznawanych na całym świecie kwalifikacji. British Council poprzez kulturę i sztukę stymuluje twórczą ekspresję, wymianę doświadczeń i wspiera innowacyjną przedsiębiorczość. Więcej informacji na stronie: britishcouncil.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
BAFTA
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) jest niezależną organizacją charytatywną, która od 1949 roku przyznaje nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych. Ponadto, przez cały rok BAFTA realizuje międzynarodowy program wydarzeń i inicjatyw edukacyjnych – warsztaty, kursy, stypendia, wykłady i programy mentorskie – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Azji. Więcej informacji na stronie: bafta.org (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).