Menu

Przegląd filmów: Buntowniczki, marzyciele, heretycy

21.11. / 22.11. / 27.11. / G. 17:30
Kino Kosmos / Katowice

↑ Kadr z filmu „Thelma & Louise”, reż. Ridley Scott © 1991 Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Lata 90. XX wieku przyniosły zakończenie zimnej wojny, globalizację, wielokulturowość, postmodernistyczną kulturę popularną, telefony komórkowe i narodziny Internetu. Stany Zjednoczone były gotowe na stabilizację, spokój i dobrobyt. 

A jak wyglądał krajobraz filmowy? Czy było miejsce na produkcje z bohaterami, którzy — zamiast cieszyć się bezpieczeństwem i statusem quo — odrzucają ustalony porządek, buntują się i próbują podążać własną ścieżką? Podczas przeglądu „Buntowniczki, marzyciele, heretycy” pokażemy dwa filmy o bohaterach i bohaterkach, którzy postanawiają zawalczyć o siebie oraz jeden film, którego twórcy z wirtuozerią łamią zasady narracji filmowej. 

Pierwsza historia — „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” — opowiada losy uczniów elitarnej szkoły, którzy zostają skonfrontowani z nietypowymi metodami nauczania nowego profesora. Drugi obraz — „Thelma & Louise” — przybliża losy dwóch przyjaciółek, które wyruszają w podróż w poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w społeczeństwie. „Ścieżka strachu” to z kolei herezja formalna w najczystszej postaci. Coenowie, jak mało kto, zmieniają reguły gry i bawią się konwencją kina gatunkowego, mistrzowsko przeplatając tropy filmu gangsterskiego i filmu noir.

Przed każdym z seansów odbędzie się krótka prelekcja, którą wygłosi Anita Skwara — filmoznawczyni, krytyczka filmowa, animatorka kultury, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). 

Bilety w cenie 18 zł i 14 zł (ulgowy) można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki), a szczegółowy harmonogram oraz informacje o filmach można znaleźć poniżej.

PROGRAM

21.11. | 17:30 | „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

1989 | USA | 128 min
reżyseria: Peter Weir
obsada: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke, Josh Charles, Gale Hansen

Tradycja, honor, dyscyplina, doskonałość. Tym wartościom od pokoleń hołduje Akademia Weltona, prestiżowa i elitarna prywatna szkoła dla chłopców w Vermont. Od lat studenci uczeni są postępowania zgodnie z utartymi zasadami i regułami, aby mogli opuścić mury szkoły jako przykładni obywatele. Wszystko się zmienia, kiedy w Akademii zaczyna uczyć profesor John Keating. Zachęca uczniów do samodzielnego myślenia, życia pełną piersią i wykorzystywania poezji do samoekspresji. Pod wpływem niekonwencjonalnego profesora studenci zaczynają słuchać intuicji, myśleć poza schematami i zdobywać nowe doświadczenia.

↓ ZWIASTUN

22.11. | 17:30 | „Ścieżka strachu”

1990 | USA | 115 min
reżyseria: Joel & Ethan Coen
obsada: Gabriel Byrne, Marcia Gay Harden, John Turturro, Albert Finney, Jon Polito

Anonimowe amerykańskie miasto podczas prohibicji. Tom Reagan jest prawą ręką i głównym doradcą szefa irlandzkiej mafii Leo O’Bannona. Leo wdał się w wojnę z włoskim gangsterem Johnnym Casparem, a zarzewiem konfliktu jest Bernie Bernbaum — bukmacher, który oszukuje Caspara i ustawia mecze. Przy okazji jest bratem Verny, dziewczyny Leo, dzięki czemu znajduje się pod ścisłą ochroną. Tom próbuje odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i waha się, którą stronę zająć. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że sam też sypia z Verną. Brzmi zawile? Być może, ale przecież bracia Coen przyzwyczaili widzów do tego, że są wizjonerami współczesnego kina, nie ma więc powodów do obaw.

↓ ZWIASTUN

27.11. | 17:30 | „Thelma & Louise”

1991 | USA | 130 min
reżyseria: Ridley Scott
obsada: Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel, Michael Madsen, Brad Pitt

Louise jest kelnerką, która ma problemy ze swoim chłopkiem, muzykiem Jimmym. Thelma jest żoną Darryla, który oczekuje posłuszeństwa i spokoju, by mógł oglądać telewizję i delektować się piwem. Przyjaciółki postanawiają na chwilę oderwać się od przyziemnych obowiązków i wyruszyć w podróż. Nie mają jednak pojęcia, jak wiele będą musiały zapłacić za te chwile rozrywki i wolności. Ich wycieczka bardzo szybko zamienia się w ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości.

↓ ZWIASTUN

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.