Menu

Projekt „Więcej światła!”

13.11. / 27.11. / 28.11.
Teatr Miejski w Gliwicach / Teatr Rozrywki w Chorzowie

↑ Spektakl: „ja, bóg” Teatru CHOREA, fot. Marta Ankiersztejn

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Kolor i jego rola w sztuce teatralnej staną się tematem rozważań w ramach tegorocznej edycji projektu „Więcej światła!”. Jak wiadomo wszystkie kolory — oprócz czerni — są odbiciem światła. Światło warunkuje ich istnienie, ale też intensywność, odcień, a nawet barwę. Współczesne życie przebiega w otoczeniu nadmiaru kolorów, często trudno sobie wyobrazić, jak istotny niosą ze sobą przekaz i jak wielki mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. Tymczasem każda kultura przypisywała kolorom symboliczne znaczenie w kontekście człowieka i jego stosunku do bogów, duszy, ciała, ziemi i działania, określając w ten sposób ich udział w życiu wspólnoty. „Dla mnie kolory to żywe istoty, wysoce rozwinięte jednostki, które integrują się z nami i całym światem. Kolory są prawdziwymi mieszkańcami kosmosu” — twierdził Yves Klein, określając w ten sposób ich status.

Czy w podobny sposób kolory funkcjonują w rzeczywistości scenicznej? Czy w teatrze są nie tylko zjawiskiem estetycznym, ale także istotnym nośnikiem komunikatów? Tegoroczna edycja projektu „Więcej światła!” pozwoli odpowiedzieć na powyższe zagadnienia i odkryć obydwa zjawiska, ich znaczenie i obecność w obszarze sztuki teatru. Pokazywane w ramach projektu spektakle teatralne, które w szczególny sposób wykorzystują kolor i światło, staną się punktem wyjścia do rozważań. Spotkanie z twórcami spektakli i towarzyszące im warsztaty pomogą poznać i zrozumieć, w jaki sposób światło i kolor są wykorzystywane w procesie kreowania scenicznego świata.

Wydarzenia w ramach projektu:
→ spektakl Teatru CHOREA „ja, bóg”, czyli kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu, która dotyka najbardziej duchowych pytań (więcej można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)
→ spektakl Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, czyli zupełnie nowe spojrzenie na historię miłosną wszech czasów, które zdobyło Nagrodę Złoty Yorick za najlepszą polską inscenizację na 26. Festiwalu Szekspirowskim 2022 (więcej można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)
→ warsztaty teatru cieni dla dzieci i młodzieży, o których można przeczytać poniżej

Warsztaty: Światło i cień

Opis

Warsztaty teatralne pozwolą odkryć historię, tajniki funkcjonowania i tworzenia jednej z piękniejszych form sztuki teatralnej, jaką jest teatr cieni. Uczestnicy warsztatów poznają genezę i tradycję tego teatru pochodzącego z obszaru Azji Południowo-Wschodniej, jak również współczesne formy wayang kulit. W części praktycznej uczestnicy stworzą własne lalki, a następnie poznają możliwości gry światłem i kształtem. Zwieńczeniem warsztatów będzie udział w tworzeniu i prezentacji etiud teatru cieni.

Prowadzący

BARTOSZ SOCHA
Aktor, reżyser, performer, konstruktor lalek. Absolwent Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Występuje w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Współpracuje także z Teatrem Gry i Ludzie, Teatrem Rawa oraz agencjami filmowymi Opus Film i Dynamo Film.

BEATA ZAWIŚLAK
Aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna. Występuje w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, współpracuje także z Teatrem Gry i Ludzie oraz Teatrem Rawa. Prowadziła warsztaty lalkowe dla dzieci i młodzieży i zajęcia teatralne w domach kultury. W ramach projektu „Lato w Teatrze”, organizowanego przez Teatr Ateneum, wielokrotnie prowadziła grupy teatralne.

Harmonogram

13 listopada (poniedziałek)
→ godz. 10:00 | warsztaty (7–10 lat)
→ godz. 11:30 | warsztaty (11–14 lat)
Miejsce: Teatr Miejski w Gliwicach
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: edukacja@teatr.gliwice.pl

27 listopada (poniedziałek)
→ godz. 10:00 | warsztaty (7–10 lat)
→ godz. 11:30 | warsztaty (11–14 lat)
Miejsce: Teatr Rozrywki, Chorzów
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: bow@teatr-rozrywki.pl

 

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.