Menu

Roger A. Deakins — przegląd filmów

↑ Kadr z filmu „1984”, reż. Michael Radford © 1984 Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc.

9—25 listopada
Kinoteatr Rialto / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Ponad pięć dekad pracy twórczej, ponad pięćdziesiąt filmów, współpraca z wielkimi reżyserami i aktorami, kultowe dzieła, niezapomniane kadry, ponad sto siedemdziesiąt nagród i wyróżnień (w tym piętnaście nominacji do Oscara® i dwie statuetki). O kim mowa? Sir Roger A. Deakins — znakomity operator filmowy, którego dorobek powinien być znany każdemu miłośnikowi kina. Pozostali mogą nawet nie wiedzieć, że ich ulubione filmy to właśnie jemu zawdzięczają swój kształt.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Ars Cameralis będzie można zobaczyć pięć filmów, do których Deakins stworzył zdjęcia. Filmy zostały wybrane wspólnie z artystą tak, by pokazać całe spektrum jego twórczości. Przed każdym seansem filmoznawczyni Anita Skwara wygłosi prelekcję.

Przegląd  towarzyszy wystawie fotograficznej „Byways / Bezdroża” (więcej informacji TUTAJ, po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Program

09.11. / 17:30 / „Rok 1984”

→ reżyseria: Michael Radford, 1984, 113 min
→ autor zdjęć: Roger A. Deakins
→ występują: John Hurt, Richard Burton, Suzanna Hamilton
→ bilety dostępne TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Ekranizacja słynnej dystopii George’a Orwella. Totalitarne społeczeństwo przyszłości. Winston Smith pracuje na co dzień w Ministerstwie Prawdy, gdzie jego zadaniem jest poprawianie historii i szerzenie propagandy. Pokornie, w milczeniu służy autokratycznej Oceanii, wie bowiem, że potężny Wielki Brat obserwuje każdy jego ruch. Jednak za zamkniętymi drzwiami, w domowym zaciszu, coś go zżera. Na wierzch wychodzą ukryte pragnienia i tęsknota za wolnością, które Smith skrzętnie notuje w tajnym dzienniku. Kiedy wszechwładza systemu staje się niemal nie do zniesienia, Winston spotyka Julię, pracownicę innego działu Ministerstwa Prawdy, która — podobnie jak on — nie raz popełniła „myślozbrodnię”. Para bohaterów pozwala sobie na największy bunt i zakochuje się w sobie. Jednak prędzej czy później przyjdzie im za swoje nieposłuszeństwo zapłacić.

10.11. / 17:30 / „Barton Fink”

→ reżyseria: Ethan & Joel Coen, 1991, 116 min
→ autor zdjęć: Roger A. Deakins
→ występują: John Turturro, John Goodman, Judy Davis, Steve Buscemi
→ bilety dostępne TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Lata 40. ubiegłego wieku. Po sukcesie na Broadwayu dramaturg Barton Fink przenosi się do Kalifornii, by pisać wspaniałe scenariusze dla Jacka Lipnicka, ekscentrycznego szefa studia filmowego Capitol Pictures. Jednak szybko wyobrażenia Finka zderzają się z rzeczywistością — już pierwsze zlecenie odbiega od jego dotychczasowej twórczości. Fink, idealistyczny głos proletariatu, ma bowiem napisać scenariusz filmu o wrestlerze, w którym zagra Wallace Beery. Termin zbliża się nieuchronnie, a Barton cierpi na dosyć ciężki przypadek blokady twórczej. Zamknięty w zapuszczonym hotelu Earle, sam na sam ze swoją maszyną do pisania, postanawia czerpać inspirację z najbliższego otoczenia: zawiera znajomość ze skromną sekretarką Audrey Taylor i obserwuje hotelowego sąsiada, barczystego sprzedawcę ubezpieczeń. Czy Barton Fink wyjdzie cało z konfrontacji z twardymi zasadami rządzącymi Hollywood?

15.11. / 17:30 / „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej”

→ reżyseria: Sam Mendes, 2005, 125 min
→ autor zdjęć: Roger A. Deakins
→ występują: Jake Gyllenhaal, Jamie Foxx, Peter Sarsgaard
→ bilety dostępne TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Studium psychologiczne żołnierzy walczących na wojnie w Zatoce Perskiej. Anthony „Swoff” Swofford zaciąga się do piechoty morskiej i zostaje snajperem. Jednostka, w której służy, zostaje wysłana do Arabii Saudyjskiej, gdzie oczekuje rozpoczęcia walk. Po 175 dniach wypełnionych nudą, adrenaliną, poczuciem odosobnienia, upałem, zmartwieniami, tęsknotą, agresją, czyszczeniem latryn i grą w football, w końcu rozpoczyna się operacja Pustynna Burza. Po niecałych pięciu dniach jest już po wszystkim. Jednak przez tych kilka dni „Swoff” zobaczy spalone ciała, oblanego olejem konia, płonące szyby naftowe i być może w końcu uda mu się kogoś zabić.

17.11. / 17:00 / „Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”

→ reżyseria: Andrew Dominik, 2007, 160 min
→ autor zdjęć: Roger A. Deakins
→ występują: Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard, Mary-Louise Parker
→ bilety dostępne TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Robert Ford od zawsze uwielbia Jesse’ego Jamesa i za wszelką cenę chce dołączyć do jego gangu. W końcu udaje mu się spełnić marzenie i zostaje członkiem słynnej bandy, ale z biegiem czasu Ford staje się zazdrosny i zaczyna żywić urazę do przywódcy. Akcja filmu rozgrywa się w Missouri na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku i przedstawia siedem miesięcy z życia legendarnego banity Jesse’ego Jamesa: począwszy od napadu na pociąg w 1881 roku, a skończywszy na jego śmierci w kwietniu następnego roku.

23.11. / 17:00 / „Blade Runner 2049”

→ reżyseria: Denis Villeneuve, 2017, 164 min
→ autor zdjęć: Roger A. Deakins
→ występują: Ryan Gosling, Harrison Ford, Ana de Armas
→ bilety dostępne TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Rok 2049. Od wydarzeń przedstawionych w „Łowcy androidów” minęło trzydzieści lat. „K” pracuje w Departamencie Policji Los Angeles, gdzie jego zadaniem jest ściganie niepokornych replikantów. Podczas pracy w terenie młody policjant przypadkowo odkrywa sekret — odnajduje szczątki replikantki, która najprawdopodobniej zmarła podczas cesarskiego cięcia. Odkrycie to może zagrozić społecznym strukturom i pogrążyć świat w chaosie. „K” musi więc odnaleźć dziecko replikantki, dzięki czemu zapobiegnie potencjalnej wojnie. Jednak by rozwikłać zagadkę, powinien odnaleźć legendarnego łowcę Ricka Deckarda. A to nie będzie łatwe zadanie.

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Rudzka, Muskała

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać, jak autorki Monika Muskała i Zyta Rudzka rozmawiają o przyjaźni i swojej twórczości.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.