Menu

Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

↑ „The Standoff”, Paignton, 2015, fot. Roger A. Deakins

25 listopada / godz. 18:00
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Sir Roger A. Deakins od ponad pięciu dekad opowiada historie za pomocą obrazów. W tym czasie współpracował z wielkimi reżyserami i aktorami przy ponad pięćdziesięciu filmach, stworzył niezapomniane kadry, zdobył ponad sto nagród i wyróżnień (w tym piętnaście nominacji do Oscara® i dwie statuetki). Ten znakomity operator filmowy już niedługo da się poznać z zupełnie innej strony. W ramach wystawy „Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża” zostaną zaprezentowane czarno-białe fotografie artysty.

Roger A. Deakins przygląda się światu z zaciekawieniem. Godzinami spaceruje, uzbrojony w aparat fotograficzny i obserwuje. Przypatruje się miejscom, ludziom i zdarzeniom niemal z ukrycia. Dzięki czemu pokazuje świat w formie czystej. Nie ma tu pozowania, wymuszonych min czy udawania — jest za to idealnie uchwycony moment.

Jak przyznaje sam artysta, już sam wybór uwiecznianego przedmiotu ujawnia informacje o fotografującym. Bowiem każdy postrzega rzeczywistość inaczej. Przyciągają nas obrazy, które przemawiają do nas na poziomie osobistym, intymnym. Na wystawie zostanie pokazanych ponad 50 fotografii, które pokażą świat widziany oczami Rogera A. Deakinsa. Powidoki świata, który już nie istnieje — życie na farmie i angielskiej wsi w latach 70. ⅩⅩ wieku. Świat tuż obok — obrazy powstałe w trakcie filmowych podróży artysty po świecie czy podczas spacerów w rodzinnym Devon. Prezentowane zdjęcia pozwalają dojrzeć prostotę i radość w codzienności, są także dowodem poczucia humoru twórcy, ironicznego podejścia do rzeczywistości i prawdziwie angielskiej wrażliwości.

Wystawa powstała na kanwie albumu fotograficznego „Byways”, wydanego we wrześniu 2021 roku przez prestiżowe włoskie wydawnictwo Damiani. Na wystawie zostaną również zaprezentowane zupełnie nowe, wcześniej niepublikowane zdjęcia.

→ Wernisaż odbędzie się 25 listopada o godzinie 18:00 w katowickiej Galerii Rondo Sztuki.
→ Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy, wstęp wolny.

→ Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego

→ Wartość dofinansowania w ramach zadania (2022): 91400,00 PLN

→ Wartość całkowita zadania 210320,00 PLN

SIR ROGER A. DEAKINS — BIOS

Światowej sławy brytyjski operator filmowy, znany z wieloletniej współpracy m.in. z Samem Mendesem, Denisem Villeneuvem czy braćmi Coen. Urodził się w Torquay w angielskim hrabstwie Devon, uczęszczał do Bath Academy of Art i National Film School w Beaconsfield. Po studiach Deakins zajął się kinematografią — zaczynał od filmów dokumentalnych, by ostatecznie poświęcić się fabule. Był piętnaście razy nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, statuetkę Oscara® otrzymał dwukrotnie — za filmy „Blade Runner 2049” (2017) oraz „1917” (2019). Wśród najsłynniejszych filmów, do których Roger Deakins stworzył zdjęcia znaleźć można takie dzieła, jak „Skazani na Shawshank” (1994), „Fargo” (1996), „Big Lebowski” (1998), „Piękny umysł” (2001), „To nie jest kraj dla starych ludzi” (2007), „Lektor” (2007), „Prawdziwe męstwo” (2010), „Skyfall” (2012) czy „Sicario” (2015). Wkrótce do kin trafi film „Imperium światła”, kolejny efekt współpracy z Samem Mendesem.

Zanim rozpoczął naukę w National Film School i zajął się tworzeniem zdjęć do filmu, Deakins spędził rok w północnym Devon, gdzie dokumentował życie na farmie i angielskiej wsi. To doświadczenie umocniło jego pasję do fotografii, która narodziła się jeszcze podczas nauki w Bath Academy of Art. To właśnie tam gościnne wykłady miał słynny angielski fotograf Roger Mayne (znany chociażby z dokumentowania londyńskich ulic). Spotkanie z Maynem było dla Deakinsa pewnym przełomem i wielką inspiracją. W 2021 roku nakładem prestiżowego włoskiego wydawnictwa Damiani ukazał się album fotograficzny „Byways”, w którym po raz pierwszy zostały zaprezentowane jego prace. Album okazał się prawdziwym hitem, od momentu wydania miał już kilka dodruków. W wolnym czasie Deakins — jeśli akurat nie spaceruje z aparatem fotograficznym — wędkuje.

Organizatorzy
Współorganizatorzy:
Partnerzy:
Współpraca:

Polecamy

 • 12.09.2023

  Koncert: The Necks

  Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

 • 07.09.2023

  „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” — instalacja Michała Smandka

  Dzieło artysty z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pojawiło się na wystawie w Chile.

 • 25.08.2023

  Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter

  Materiał filmowy z Festiwalowej Gali Orlen Jazz Festiwalu XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.