Menu

Spotkanie: Inga Iwasiów, Zyta Rudzka, Dariusz Nowacki

26.11. / G. 18:00
Black Woolf Coffee & Books / Katowice

↑ Inga Iwasiów, fot. Agata Zbylut

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

„Zyta Rudzka jest dziś w polskiej literaturze zjawiskiem wyjątkowym, o cielesności i starości pisze tak, że wióry lecą. Zdania w jej powieści tną jak noże” — pisała Justyna Sobolewska na łamach „Polityki” w recenzji ostatniej książki Rudzkiej. Z kolei o najnowszej, siódmej powieści Ingi Iwasiów „Późne życie” (Wydawnictwo Drzazgi 2023) tak pisał Dariusz Nowacki na łamach „Książek. Magazynu do czytania”: „Pisarka daje wstępne, intuicyjne rozpoznanie. Przekonuje mnie ten sposób literackiego zbliżania się do naszego tu i teraz — przez próbę naszkicowania duchowej aury, nakreślenie mentalnego klimatu, w jakim dziś jesteśmy zanurzeni. Inga Iwasiów robi to naprawdę znakomicie”.

Dwie pisarki o odmiennych głosach, bez których trudno wyobrazić sobie polską literaturę. Zyta Rudzka i Inga Iwasiów publikują od wielu lat, a ich kolejne książki zdobywają uznanie zarówno czytelników, jak i krytyki. Rudzka za swoją ostatnią powieść — „Ten się śmieje, kto ma zęby” (Wydawnictwo W.A.B. 2022) otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Z kolei „Późne życie” (Wydawnictwo Drzazgi 2023) Ingi Iwasiów z miejsca zdobyło serca czytelników, o czym świadczą choćby pozytywne reakcje na Bookstagramie. Podczas Festiwalu Ars Cameralis porozmawia z nimi jeden z najważniejszych polskich krytyków i badaczy literatury Dariusz Nowacki.

Spotkanie, które będzie tłumaczone na polski język migowy, odbędzie się już 26 listopada o godz. 18:00 w Black Woolf Coffee & Books w Katowicach, wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o uczestnikach spotkania można przeczytać poniżej.

INGA IWASIÓW

Prozaiczka, krytyczka literacka, publicystka, aktywistka, felietonistka „Dużego Formatu”, profesorka literaturoznawstwa, pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów w Uniwersytecie Szczecińskim. Członkini Rady Doskonałości Naukowej i Komitetu Nauk o Literaturze PAN, jurorka Nagrody Literackiej Nike i Poznańskiej Nagrody Literackiej. Autorka esejów: „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (2008); „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania” (2004);  „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (2002); zbiorów wierszy: „Miłość” (2001), „39/41” (2004); opowiadań „Smaki i dotyki” (2006),  powieści: „Bambino” (2008), „Ku słońcu” (2010), „Na krótko” (2012), „W powietrzu” (2014); „Kroniki oporu i miłości” (2019), książki autobiograficznej „Umarł mi. Notatnik żałoby” (2013). W 2020 roku ukazał się zbiór szkiców „Odmrażanie. Literatura w potrzebie”, nawiązujący do akademickiego nauczania pisarstwa oraz pandemii, a w tym roku – najnowsza powieść „Późne życie” opublikowana w sześćdziesiąte urodziny twórczyni.

↑ Inga Iwasiów, fot. Agata Zbylut

ZYTA RUDZKA

Pisarka, dramatopisarka, prozaiczka. Tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” (2022), która została również nagrodzona Poznańską Nagrodą Literacką im. Adama Mickiewicza i Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za książkę „Krótka wymiana ognia” (2018), która weszła do finału Nagrody Literackiej Nike 2019 i została uznana przez tygodnik „Polityka” za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady. W 2020 roku pisarka otrzymała Nagrodę „Odry” za tryptyk powieściowy „Ślicznotka doktora Josefa” (2006), „Krótka wymiana ognia” i „Tkanki miękkie” (2020). Ostatnia część tryptyku została również wyróżniona w 2021 roku Nagrodą Literacką m.st. Warszawy oraz Nagrodą Literacką Gryfia.

↑ Zyta Rudzka, fot. Laura Bielak

DARIUSZ NOWACKI

Badacz literatury, krytyk, redaktor. Absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a od 2017 profesor tej uczelni. Autor książek: „Zawód: czytelnik. Notatki o prozie polskiej lat 90. (1999), „Ja nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego” (2000), „Wielkie Wczoraj” (2004), „Kto im dał skrzydła. Uwagi o prozie, dramacie i krytyce (2001–2010)” (2011), „Ukosem. Szkice o prozie” (2013), „Kobiety do czytania. Szkice o prozie” (2019). Współredaktor kwartalnika literackiego „FA-art”, redaktor kwartalnika kulturalnego „Opcje”, współpracownik czasopism literackich, tygodników i gazet codziennych. Ostatnio najczęściej publikuje w „Nowych Książkach”, „Książkach. Magazynie do Czytania” i „Nowej Dekadzie Krakowskiej”. Zajmuje się głównie polską prozą współczesną i kulturą literacką doby ponowoczesnej. 

↑ Dariusz Nowacki, fot. Maja Nowacka

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.