Menu

Spotkanie: Inga Iwasiów, Zyta Rudzka, Dariusz Nowacki

26.11. / G. 18:00
Black Woolf Coffee & Books / Katowice

↑ Inga Iwasiów, fot. Agata Zbylut

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

„Zyta Rudzka jest dziś w polskiej literaturze zjawiskiem wyjątkowym, o cielesności i starości pisze tak, że wióry lecą. Zdania w jej powieści tną jak noże” — pisała Justyna Sobolewska na łamach „Polityki” w recenzji ostatniej książki Rudzkiej. Z kolei o najnowszej, siódmej powieści Ingi Iwasiów „Późne życie” (Wydawnictwo Drzazgi 2023) tak pisał Dariusz Nowacki na łamach „Książek. Magazynu do czytania”: „Pisarka daje wstępne, intuicyjne rozpoznanie. Przekonuje mnie ten sposób literackiego zbliżania się do naszego tu i teraz — przez próbę naszkicowania duchowej aury, nakreślenie mentalnego klimatu, w jakim dziś jesteśmy zanurzeni. Inga Iwasiów robi to naprawdę znakomicie”.

Dwie pisarki o odmiennych głosach, bez których trudno wyobrazić sobie polską literaturę. Zyta Rudzka i Inga Iwasiów publikują od wielu lat, a ich kolejne książki zdobywają uznanie zarówno czytelników, jak i krytyki. Rudzka za swoją ostatnią powieść — „Ten się śmieje, kto ma zęby” (Wydawnictwo W.A.B. 2022) otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Z kolei „Późne życie” (Wydawnictwo Drzazgi 2023) Ingi Iwasiów z miejsca zdobyło serca czytelników, o czym świadczą choćby pozytywne reakcje na Bookstagramie. Podczas Festiwalu Ars Cameralis porozmawia z nimi jeden z najważniejszych polskich krytyków i badaczy literatury Dariusz Nowacki.

Spotkanie, które będzie tłumaczone na polski język migowy, odbędzie się już 26 listopada o godz. 18:00 w Black Woolf Coffee & Books w Katowicach, wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o uczestnikach spotkania można przeczytać poniżej.

INGA IWASIÓW

Prozaiczka, krytyczka literacka, publicystka, aktywistka, felietonistka „Dużego Formatu”, profesorka literaturoznawstwa, pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów w Uniwersytecie Szczecińskim. Członkini Rady Doskonałości Naukowej i Komitetu Nauk o Literaturze PAN, jurorka Nagrody Literackiej Nike i Poznańskiej Nagrody Literackiej. Autorka esejów: „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (2008); „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania” (2004);  „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (2002); zbiorów wierszy: „Miłość” (2001), „39/41” (2004); opowiadań „Smaki i dotyki” (2006),  powieści: „Bambino” (2008), „Ku słońcu” (2010), „Na krótko” (2012), „W powietrzu” (2014); „Kroniki oporu i miłości” (2019), książki autobiograficznej „Umarł mi. Notatnik żałoby” (2013). W 2020 roku ukazał się zbiór szkiców „Odmrażanie. Literatura w potrzebie”, nawiązujący do akademickiego nauczania pisarstwa oraz pandemii, a w tym roku – najnowsza powieść „Późne życie” opublikowana w sześćdziesiąte urodziny twórczyni.

↑ Inga Iwasiów, fot. Agata Zbylut

ZYTA RUDZKA

Pisarka, dramatopisarka, prozaiczka. Tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” (2022), która została również nagrodzona Poznańską Nagrodą Literacką im. Adama Mickiewicza i Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za książkę „Krótka wymiana ognia” (2018), która weszła do finału Nagrody Literackiej Nike 2019 i została uznana przez tygodnik „Polityka” za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady. W 2020 roku pisarka otrzymała Nagrodę „Odry” za tryptyk powieściowy „Ślicznotka doktora Josefa” (2006), „Krótka wymiana ognia” i „Tkanki miękkie” (2020). Ostatnia część tryptyku została również wyróżniona w 2021 roku Nagrodą Literacką m.st. Warszawy oraz Nagrodą Literacką Gryfia.

↑ Zyta Rudzka, fot. Laura Bielak

DARIUSZ NOWACKI

Badacz literatury, krytyk, redaktor. Absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a od 2017 profesor tej uczelni. Autor książek: „Zawód: czytelnik. Notatki o prozie polskiej lat 90. (1999), „Ja nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego” (2000), „Wielkie Wczoraj” (2004), „Kto im dał skrzydła. Uwagi o prozie, dramacie i krytyce (2001–2010)” (2011), „Ukosem. Szkice o prozie” (2013), „Kobiety do czytania. Szkice o prozie” (2019). Współredaktor kwartalnika literackiego „FA-art”, redaktor kwartalnika kulturalnego „Opcje”, współpracownik czasopism literackich, tygodników i gazet codziennych. Ostatnio najczęściej publikuje w „Nowych Książkach”, „Książkach. Magazynie do Czytania” i „Nowej Dekadzie Krakowskiej”. Zajmuje się głównie polską prozą współczesną i kulturą literacką doby ponowoczesnej. 

↑ Dariusz Nowacki, fot. Maja Nowacka

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 10.10.2023

  Wystawa: Arkadiusz Gola. INNY [NIE] OBCY

  Arkadiusz Gola fotografuje Romów mieszkających w różnych miastach Górnego Śląska od ponad trzech dekad.

 • 24.10.2023

  O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey

  Wystawa jest efektem francusko-polskiej wymiany artystycznej, zainspirowanej mitem Orfeusza i studiami przyrodniczymi Jana Dzierżona poświęconymi pszczołom.

 • 29.09.2023

  Koncert: Will Butler + Sister Squares

  Drugim gościem tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis będzie Will Butler, który wystąpi z Sister Squares w składzie: Sara Dobbs, Miles Francis, Jenny Shore i Julie Shore.

 • 14.10.2023

  Koncert: Ina West

  Muzyka Iny West to transowa, nowofalowa elektronika z elementami folku, jazzu i popu.

 • 06.10.2023

  Koncert: Stian Westerhus & Maja S.K. Ratkje

  Jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Nie-akustyczna, nie-skomponowana, a już z pewnością nie-śpiewana i nie-grana nie-opera „Die Elektrische Oper” na Festiwalu Ars Cameralis!

 • 04.11.2023

  Projekt „Więcej światła!”

  Cykl wydarzeń w ramach projektu „Więcej światła!”, który w tym roku eksploruje rolę światła i koloru w procesie kreowania scenicznego świata.

 • 16.10.2023

  BAFTA 2023 Shorts

  Dwa pokazy filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku.

 • 19.10.2023

  Spektakl: ja, bóg

  Kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu, która dotyka najbardziej duchowych pytań. Spektakl w wykonaniu Teatru CHOREA.

 • 05.10.2023

  Spotkanie: Jakub Kornhauser, Agnieszka Taborska, Eliza Kącka

  Zapraszamy na spotkanie o surrealizmie w ramach tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis.

 • 25.10.2023

  Koncert: François Lazarevitch & Les Musiciens de Saint-Julien

  Koncert „Beauté barbare” zainspirowany twórczością niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna oraz muzyką ludową z Europy Środkowej.

 • 10.10.2023

  Spotkanie: Renata Lis, Wojciech Śmieja

  Spotkanie z cenioną eseistką, autorką ważnego eseju, który został ogłoszony przez krytyków jedną z najważniejszych książek tego roku.

 • 02.10.2023

  Koncert: Owen Pallett

  Występ wszechstronne* artyst*, które* koncerty są przepełnione emocjonalnością, bezpośredniością i autentycznością.

 • 10.11.2023

  CEL (Kubin & Zemler) | Forest Swords | SOLD OUT

  Już za tydzień w Jazz Clubie Hipnoza podwójna dawka muzycznych wrażeń.

 • 17.10.2023

  Spotkanie: Aneta Kamińska, Zbigniew Machej, Monika Glosowitz

  W ramach nowej serii poetyckiej zostaną wydane dwie książki: „Iskierka w tunelu” Macheja oraz „Portret słońca w schronie przeciwbombowym” w tłumaczeniu Kamińskiej.

 • 09.10.2023

  Koncert: Kamilya Jubran & Werner Hasler

  Występ muzyków, którzy współpracują od ponad dwóch dekad, czerpią z odmiennych kultur, języków i brzmień.

 • 11.10.2023

  Koncert: Jesca Hoop

  Występ artystki, której piosenki — zakorzenione w folkowej tradycji — są misternie utkane z kojących dźwięków.

 • 30.10.2023

  Przegląd filmów: Buntowniczki, marzyciele, heretycy

  W programie znalazły się następujące filmy: „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (reż. Peter Weir, 1989), „Ścieżka strachu” (reż. Joel & Ethan Coen, 1990) oraz „Thelma & Louise” (reż. Ridley Scott, 1991).

 • 12.09.2023

  Koncert: The Necks / SOLD OUT

  Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

 • 12.10.2023

  Spotkanie: Ishbel Szatrawska, Monika Ochędowska

  Spotkanie z autorką, której udała się rzecz bardzo trudna. Ishbel Szatrawska wprowadziła bowiem dramat do literackiego mainstreamu

 • 13.10.2023

  Koncert: An Intimate Piano Performance from LAMBCHOP

  Po trzynastu latach od pierwszego występu na naszym Festiwalu Lambchop wraca do Katowic z wyjątkowym, kameralnym koncertem.

 • 27.10.2023

  Spektakl: Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

  Zupełnie nowe spojrzenie na historię miłosną wszech czasów w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz kolektywu bodytalk.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.