Menu

Spotkanie: Renata Lis, Wojciech Śmieja

15.11. / G. 18:00
Black Woolf Coffee & Books / Katowice

↑ Renata Lis, fot. Leszek Holf

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

„Moja ukochana i ja” Renaty Lis to osobista, intymna opowieść o codzienności, przeszłości i miłości do tytułowej ukochanej, Elżbiety. Ceniona eseistka i tłumaczka napisała książkę wyjątkową, śmiałą, a przede wszystkim ważną, o czym świadczy jej odbiór. Krytycy niemal jednogłośnie stwierdzili, że esej jest jedną z najważniejszych książek tego roku, a zachwyceni czytelnicy im wtórują. „Moja ukochana i ja” urzeka językiem i opowieściami, z jednej strony śmieszy, a z drugiej — wyzwala złość. I słusznie, książka jest bowiem głosem w sprawie równouprawnienia, swoistym aktem politycznym. Jak pisała o książce Sylwia Chutnik: „to oda do miłości wyśpiewana w środku kraju, gdzie homofobusy bezkarnie jeżdżą po ulicach, siejąc nienawiść”.

Zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi literaturoznawca Wojciech Śmieja. Spotkanie odbędzie się 15 listopada o godzinie 18:00 w Black Woolf Coffee & Books w Katowicach. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy, wstęp wolny. Więcej o uczestnikach spotkania można przeczytać poniżej.

RENATA LIS

Pisarka, tłumaczka, felietonistka „Polityki”, autorka queerowej autobiografii „Moja ukochana i ja” (2023). Za debiutancką „Rękę Flauberta” (2011) otrzymała m.in. nagrodę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Skrzydła Dedala przyznawane przez Bibliotekę Narodową, a także nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Książka „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” (2015) otrzymała nominacje do licznych nagród (między innymi Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus czy Nagrody Literackiej m.st. Warszawy), a także ukazała się w przekładzie na język rosyjski. „Lesbos” (2017) zdobyła nominację do Nagrody Literackiej Nike i Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. W 2022 roku Renata Lis została nominowana do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości. Publikuje w „Książkach. Magazynie do Czytania” i „Dwutygodniku”.

fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

WOJCIECH ŚMIEJA

Literaturoznawca, zajmuje się głównie prozą polską XX i XXI wieku. Bada literaturę w kontekście dyskursów płciowej i seksualnej (nie)normatywności (studia gender, teorie queer, studia krytyczne nad mężczyznami i męskościami). Autor książek: „Literatura, której nie ma. Szkice o polskiej »literaturze homoseksualnej«” (2010), „Homoseksualność i polska nowoczesność. Szkice o teorii, historii i literaturze” (2015), „Hegemonia i trauma. Literatura wobec dominujących fikcji męskości” (2017), „Nie/podległości i transformacje. Szkice o stuleciu męskiego niepokoju 1918—2018” (2023), artykułów, szkiców oraz esejów w tomach zbiorowych i czasopismach („Teksty Drugie”, „Przestrzenie Teorii”, „Pamiętnik Literacki”, „Czas Kultury”, „Przegląd Historyczny”). Zajmuje się także (foto)reportażem (teksty w „Polityce”, „Przeglądzie”, „Gazecie Wyborczej”) oraz turystyką górską (reportaże i artykuły w prasie branżowej, jak „n.p.m”).

fot. archiwum prywatne

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.