Menu

The Uncertain Kingdom

↑ Kadr z filmu „Acre Fall Between”, reż. Antonia Campbell-Hughes, 2020

21 listopada / godz. 18:00
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

„The Uncertain Kingdom” to kolekcja filmów krótkometrażowych, z których wyłania się unikatowy obraz Wielkiej Brytanii. W projekcie wzięło udział dwudziestu filmowców, których zadaniem było stworzenie dzieła odzwierciedlającego stan narodu u progu drugiego dziesięciolecia XXI wieku. Satyra polityczna, komedie, dramaty, filmy dokumentalne i eksperymentalne, wątki społeczne i osobiste, skala makro i mikro — na antologię składa się wiele gatunków tak zróżnicowanych pod względem formy, stylu i nastroju, jak ich twórcy. Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie mogła zobaczyć dziewięć wybranych przez organizatorów filmów poruszających istotne problemy współczesnego świata, jak emigracja, kryzys ekologiczny, dyskryminacja osób niepełnosprawnych czy uprzedzania rasowe. Pokaz jest realizowany we współpracy z British Council.

British Council buduje relacje, wzajemne zrozumienie i zaufanie między Wielką Brytanią i krajami, z którymi współpracuje poprzez sztukę, kulturę, działalność edukacyjną i język angielski. Pomaga młodym ludziom zyskać umiejętności, pewność siebie oraz relacje niezbędne do wykorzystania swojego potencjału i uczestniczenia w zintegrowanych społecznościach. Wspiera ich w nauce języka angielskiego, zdobywaniu dobrego wykształcenia i uznawanych na całym świecie kwalifikacji. British Council poprzez kulturę i sztukę stymuluje twórczą ekspresję, wymianę doświadczeń i wspiera innowacyjną przedsiębiorczość. Więcej informacji na stronie www.britishcouncil.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

→ Czas pokazu: 107 min
→ Wstęp wolny
→ Obowiązują zapisy pod adresem: media@arscameralis.pl
→ Rekomendowany wiek: 15+ / wybrane filmy mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy

→ Poniżej znajduje się zwiastun projektu i opisy prezentowanych filmów

„The Uncertain Kingdom” — zwiastun projektu

Program

„Acre Fall Between” [„Między nami przestrzeń”]

reż. Antonia Campbell-Hughes
2020
12 min

Mężczyzna wraca do opustoszałej farmy. Jego rodzina zniknęła, po zwierzętach nie ma śladu, a pola obumarły. Postanawia więc wyruszyć w podróż w poszukiwaniu bliskich. Przeczesuje niegościnne tereny, aż dociera do morza.

„Death Meets Lisolette” [„Lisolette spotyka Śmierć”]

reż. Guy Jenkin
2020
13 min

Lisolette mieszka w miasteczku, w którym ludzie przestają umierać. Pewnego dnia odkrywa w stodole Kostuchę, która jest tam zamknięta już od jakiegoś czasu, jest więc skora do współpracy. Dziewczynka postanawia pomóc swojej babci i zawiera ze Śmiercią układ.

„Isaac & The Ram” [„Izaak i baran”]

reż. Jason Bradbury
2020
15 min

Hank, były skinhead, pracujący obecnie jako ochroniarz w klubie, postanawia pomóc nastolatkowi w potrzebie. Ratuje bezdomnego chłopaka przed niebezpieczeństwem i przygarnia go pod swój dach. Czeka ich noc pełna napięcia, wzajemnej niechęci, niepokoju i gniewu.

„Sucka Punch”

reż. Iggy London
2020
4 min

Młoda dziewczyna zabiera widzów w wizualną podróż przez podstępne praktyki, których marki używają w social mediach, aby ukryć swoje prawdziwe intencje.

„Swan” [„Łabędź”]

reż. Sophie King
2020
9 min

Ian wykazał się niesamowitą wiedzą o Wielkiej Brytanii, dzięki czemu osiągnął bardzo wysoki wynik w teście na obywatelstwo. W nagrodę zostanie zamieniony w łabędzia. Mockument podąża za Ianem i jego żoną Donną w przygotowaniach do tej patriotycznej transformacji.

„The Forgotten C” [„Zapomniana choroba”]

reż. Molly Manning Walker
2020
15 min

Gdy wybucha pandemia, Aisha zamyka się w swoim domu. Mijające tygodnie odmierzają jej wizyty rodziny i przyjaciół. Jednak krótkie spotkania w progu domu to za mało, aby Aisha powiedziała im, co naprawdę się z nią dzieje.

„The Life Tree” [„Drzewo życia”]

reż. Paul Frankl
2020
15 min

Niedaleka przyszłość, zmiany klimatyczne spustoszyły świat. Isadora, imigrantka z Boliwii, jest sprzątaczką i matką bardzo chorego chłopca. Pewnego dnia znajduje tajemnicze drzewo o mocy uzdrawiania i wstępuje w nią nadzieja. Czy magiczne owoce pomogą chłopcu wyzdrowieć?

„Verisimilitude” [„Prawdopodobieństwo”]

reż. David Proud
2020
13 min

Bella jest poruszającą się na wózku aktorką, która nie dostaje ról. W końcu zostaje zatrudniona jako konsultantka na planie — ma pomagać głównemu aktorowi przygotować się do roli osoby z niepełnosprawnością ruchu. Czy praca przy filmie okaże się przełomem?

„What’s in a Name” [„Co kryje imię?”]

reż. Runyararo Mapfumo
2020
11 min

Osoby z różnych obszarów kulturowych opowiadają o znaczeniu swoich imion i przeszkodach, na które trafiają, ale również o samoświadomości i celebrowaniu swoich korzeni. Rozmówcy podkreślają, że niezwykłe imiona pozwalają im wyrażać siebie.

Współorganizator

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 10.10.2023

  Wystawa: Arkadiusz Gola. INNY [NIE] OBCY

  Arkadiusz Gola fotografuje Romów mieszkających w różnych miastach Górnego Śląska od ponad trzech dekad.

 • 24.10.2023

  O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey

  Wystawa jest efektem francusko-polskiej wymiany artystycznej, zainspirowanej mitem Orfeusza i studiami przyrodniczymi Jana Dzierżona poświęconymi pszczołom.

 • 29.09.2023

  Koncert: Will Butler + Sister Squares

  Drugim gościem tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis będzie Will Butler, który wystąpi z Sister Squares w składzie: Sara Dobbs, Miles Francis, Jenny Shore i Julie Shore.

 • 14.10.2023

  Koncert: Ina West

  Muzyka Iny West to transowa, nowofalowa elektronika z elementami folku, jazzu i popu.

 • 06.10.2023

  Koncert: Stian Westerhus & Maja S.K. Ratkje

  Jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Nie-akustyczna, nie-skomponowana, a już z pewnością nie-śpiewana i nie-grana nie-opera „Die Elektrische Oper” na Festiwalu Ars Cameralis!

 • 04.11.2023

  Projekt „Więcej światła!”

  Cykl wydarzeń w ramach projektu „Więcej światła!”, który w tym roku eksploruje rolę światła i koloru w procesie kreowania scenicznego świata.

 • 16.10.2023

  BAFTA 2023 Shorts

  Dwa pokazy filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku.

 • 19.10.2023

  Spektakl: ja, bóg

  Kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu, która dotyka najbardziej duchowych pytań. Spektakl w wykonaniu Teatru CHOREA.

 • 05.10.2023

  Spotkanie: Jakub Kornhauser, Agnieszka Taborska, Eliza Kącka

  Zapraszamy na spotkanie o surrealizmie w ramach tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis.

 • 25.10.2023

  Koncert: François Lazarevitch & Les Musiciens de Saint-Julien

  Koncert „Beauté barbare” zainspirowany twórczością niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna oraz muzyką ludową z Europy Środkowej.

 • 10.10.2023

  Spotkanie: Renata Lis, Wojciech Śmieja

  Spotkanie z cenioną eseistką, autorką ważnego eseju, który został ogłoszony przez krytyków jedną z najważniejszych książek tego roku.

 • 02.10.2023

  Koncert: Owen Pallett

  Występ wszechstronne* artyst*, które* koncerty są przepełnione emocjonalnością, bezpośredniością i autentycznością.

 • 10.11.2023

  CEL (Kubin & Zemler) | Forest Swords | SOLD OUT

  Już za tydzień w Jazz Clubie Hipnoza podwójna dawka muzycznych wrażeń.

 • 17.10.2023

  Spotkanie: Aneta Kamińska, Zbigniew Machej, Monika Glosowitz

  W ramach nowej serii poetyckiej zostaną wydane dwie książki: „Iskierka w tunelu” Macheja oraz „Portret słońca w schronie przeciwbombowym” w tłumaczeniu Kamińskiej.

 • 09.10.2023

  Koncert: Kamilya Jubran & Werner Hasler

  Występ muzyków, którzy współpracują od ponad dwóch dekad, czerpią z odmiennych kultur, języków i brzmień.

 • 11.10.2023

  Koncert: Jesca Hoop

  Występ artystki, której piosenki — zakorzenione w folkowej tradycji — są misternie utkane z kojących dźwięków.

 • 30.10.2023

  Przegląd filmów: Buntowniczki, marzyciele, heretycy

  W programie znalazły się następujące filmy: „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (reż. Peter Weir, 1989), „Ścieżka strachu” (reż. Joel & Ethan Coen, 1990) oraz „Thelma & Louise” (reż. Ridley Scott, 1991).

 • 12.09.2023

  Koncert: The Necks / SOLD OUT

  Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

 • 12.10.2023

  Spotkanie: Ishbel Szatrawska, Monika Ochędowska

  Spotkanie z autorką, której udała się rzecz bardzo trudna. Ishbel Szatrawska wprowadziła bowiem dramat do literackiego mainstreamu

 • 13.10.2023

  Koncert: An Intimate Piano Performance from LAMBCHOP

  Po trzynastu latach od pierwszego występu na naszym Festiwalu Lambchop wraca do Katowic z wyjątkowym, kameralnym koncertem.

 • 03.10.2023

  Spotkanie: Inga Iwasiów, Zyta Rudzka, Dariusz Nowacki

  Spotkanie dwóch znakomitych pisarek o odmiennych głosach, bez których trudno wyobrazić sobie polską literaturę.

 • 27.10.2023

  Spektakl: Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

  Zupełnie nowe spojrzenie na historię miłosną wszech czasów w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz kolektywu bodytalk.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.