Menu

Warsztaty: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

25—26.11. / G. 11:00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA / Katowice

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty artystyczne z rozbudzania ducha surrealizmu „Koń galopujący na pomidorze czyli podróż w głębiny wyobraźni”, podczas których uczestniczki i uczestnicy będą podążać do granic wyobraźni i własnej kreatywności, tworząc wiersze, kolaże oraz maski. Warsztaty są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, a odbędą się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach w dniach 25–26 listopada (sobota–niedziela) od godziny 11:00. Wszystkie miejsca na warsztaty zostały już zajęte.

Warsztaty poprowadzi artystka wizualna i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Bożka Rydlewska, która zajmuje się twórczymi poszukiwaniami w obszarze grafiki, ilustracji, kolażu, odwołując się do tradycji obrazowania surrealistycznego oraz botaniki i literatury. A na katowickie warsztaty artystka zaprasza tak:

„Nie wiem czy wiecie, ale głównym celem ruchu było changer la vie czyli „zmienić życie” — poprzez wyobraźnię, ćwiczenie wrażliwości, bycie buntownikiem i patrzenie na świat ciągle nowymi oczami. Sto lat później, w dobie turbulencji, zmian i wielu kryzysów, niekonwencjonalne spojrzenie surrealistów i ich twórcze techniki mogą być dla nas niezwykle stymulujące i ożywcze!

Zapraszam zatem do skoku w magiczne przepaści, prześwitujące spomiędzy białych i czerwonych kwadratów obrusa i zanurkowania ze mną w morze wyobraźni! Na warsztatach zapoznamy się z ideą surrealizmu jako rewolucji, spróbujemy wyjść z myślowych torów i tworzyć w sposób irracjonalny, pomijając reguły i przyzwyczajenia, zdając się na intuicję, przypadek czy iskrę poezji! Na początku rozruszamy się za pomocą gier i zabaw surrealistów, jak słynny Wyborny Trup, wymyślony przez poetę Jacques’a Préverta w 1925 roku. Będziemy też ćwiczyć automatyczne pisanie, wyciągać wiersze z kapelusza i tworzyć intuicyjne kolaże.

Pierwszego dnia poszukamy naszych wewnętrznych surrealistów — wyzwolonych alter ego, buntowników, postaci z najdzikszych fantazji i spróbujemy je zobrazować w technice kolażu. Kolejnego dnia będziemy wspólnie snuć opowieści o naszych postaciach, a następnie stworzymy dla nich oryginalne maski z papieru, piór czy elementów kolaży. W duchu swobodnej artystycznej ekspresji, czyli im więcej szaleństwa, tym lepiej!

Zwieńczeniem naszej pracy twórczej stanie się małe oniryczne przyjęcie u Kapelusznika, podczas którego będziemy mieć okazję wcielić się na chwilę w nasze postacie, podzielić wrażeniami z naszych poszukiwań, a na koniec zrobić sobie zdjęcia-portrety.

Ahoj przygodo! Zabierzcie różowe okulary i wskakujcie na pokład!”

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.