Menu

Warsztaty: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

25—26.11. / G. 11:00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA / Katowice

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty artystyczne z rozbudzania ducha surrealizmu „Koń galopujący na pomidorze czyli podróż w głębiny wyobraźni”, podczas których uczestniczki i uczestnicy będą podążać do granic wyobraźni i własnej kreatywności, tworząc wiersze, kolaże oraz maski. Warsztaty są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, a odbędą się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach w dniach 25–26 listopada (sobota–niedziela) od godziny 11:00. Wszystkie miejsca na warsztaty zostały już zajęte.

Warsztaty poprowadzi artystka wizualna i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Bożka Rydlewska, która zajmuje się twórczymi poszukiwaniami w obszarze grafiki, ilustracji, kolażu, odwołując się do tradycji obrazowania surrealistycznego oraz botaniki i literatury. A na katowickie warsztaty artystka zaprasza tak:

„Nie wiem czy wiecie, ale głównym celem ruchu było changer la vie czyli „zmienić życie” — poprzez wyobraźnię, ćwiczenie wrażliwości, bycie buntownikiem i patrzenie na świat ciągle nowymi oczami. Sto lat później, w dobie turbulencji, zmian i wielu kryzysów, niekonwencjonalne spojrzenie surrealistów i ich twórcze techniki mogą być dla nas niezwykle stymulujące i ożywcze!

Zapraszam zatem do skoku w magiczne przepaści, prześwitujące spomiędzy białych i czerwonych kwadratów obrusa i zanurkowania ze mną w morze wyobraźni! Na warsztatach zapoznamy się z ideą surrealizmu jako rewolucji, spróbujemy wyjść z myślowych torów i tworzyć w sposób irracjonalny, pomijając reguły i przyzwyczajenia, zdając się na intuicję, przypadek czy iskrę poezji! Na początku rozruszamy się za pomocą gier i zabaw surrealistów, jak słynny Wyborny Trup, wymyślony przez poetę Jacques’a Préverta w 1925 roku. Będziemy też ćwiczyć automatyczne pisanie, wyciągać wiersze z kapelusza i tworzyć intuicyjne kolaże.

Pierwszego dnia poszukamy naszych wewnętrznych surrealistów — wyzwolonych alter ego, buntowników, postaci z najdzikszych fantazji i spróbujemy je zobrazować w technice kolażu. Kolejnego dnia będziemy wspólnie snuć opowieści o naszych postaciach, a następnie stworzymy dla nich oryginalne maski z papieru, piór czy elementów kolaży. W duchu swobodnej artystycznej ekspresji, czyli im więcej szaleństwa, tym lepiej!

Zwieńczeniem naszej pracy twórczej stanie się małe oniryczne przyjęcie u Kapelusznika, podczas którego będziemy mieć okazję wcielić się na chwilę w nasze postacie, podzielić wrażeniami z naszych poszukiwań, a na koniec zrobić sobie zdjęcia-portrety.

Ahoj przygodo! Zabierzcie różowe okulary i wskakujcie na pokład!”

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.