Menu

Warsztaty w ramach Festiwalu

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis

Już dzisiaj pierwsze warsztaty, które dla Was przygotowaliśmy. Co by się stało, gdyby wiersze wyszły z kart książki i rozpanoszyły się po świecie? Jakie są, były i będą komiksy historyczne? Jakie są związki między literaturą a magią? Czym są, jak wyglądają i smakują kolory? Zapraszamy na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na te pytania. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące tegorocznych warsztatów, które odbędą się w katowickim Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej.

19.11. G. 10:00 → Mateusz Świstak: Baśnie jak żywe

Co by się stało, gdyby wiersze wyszły z kart książki i rozpanoszyły się po świecie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć podczas interaktywnego spotkania z literaturą dla najmłodszych. Warsztatowa forma kontaktu z poezją pozwala młodemu odbiorcy przeżywać wiersz całym sobą i w prosty sposób odnajdywać ukryte w słowach bogactwo smaków, znaczeń i emocji. Warsztatom towarzyszyć będą maskotki — postaci, które pouciekały z wierszy, by razem z dziećmi oddać się dobrej zabawie. Podczas spotkania wspólnie pobawimy się z cieniem, poznamy psa, który nie chce lodów, a nad nami przejdzie Pani Noc. Storytelling, interaktywne rysowanie oraz szereg zabaw ruchowych pomogą zaangażować dzieci w literaturę wszystkimi zmysłami. Dzięki takiej formie opowiadania postacie z książki „Pierwsze wiersze dla…” ożyją, otrzymają swoje własne historie, które pozwolą młodym czytelnikom jeszcze lepiej poczuć atmosferę poszczególnych utworów i, być może, zakochać się w książkach. Warsztaty dla dzieci (3—5 lat), wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

19.11. G. 12:00 → Szymon Kloska: Polski komiks z historią w tle

Warsztaty o tym, jakie są, były i będą komiksy, przez niektórych nazywane powieściami graficznymi, poświęcone tematyce historycznej. Niektóre z tych publikacji pozwalają w sposób nowy i ciekawy spojrzeć na historię, inne służą głównie popularyzacji, kolejne powielają zastane stereotypy i służą jedynie doraźnym potrzebom polityki kulturalnej. Te komiksy, adresowane do bardzo zróżnicowanego odbiorcy, od dzieci po czytelnika dorosłego, są niezwykle skutecznym instrumentem uprawiania polityki historycznej, a jednocześnie potrafią być autonomicznymi dziełami sztuki literackiej. O tym wszystkim porozmawiamy wśród komiksowych plansz i dymków. Wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

20.11. G. 11:30 → Jan Gondowicz: Krótkie przepisy nowoczesnej magii (G. Apollinaire)

Kogo zastanawiają związki między literaturą a magią, powinien koniecznie zapoznać się z „Krótkimi przepisami nowoczesnej magii” Apollinaire’a – tekstem rzeczywiście krótkim, lecz godnym dłuższych namysłów. Apollinaire został bowiem poetą, ponieważ w jego (jak i naszych) czasach był to jedyny znany sposób praktykowanie magii skutecznej. Uprawiał ją w poezji, prozie, utworach scenicznych, krytyce artystycznej oraz listach do kobiet. Jego krótkie przepisy to manifest wyzwolonej wyobraźni. Zatem każdy, kto spróbuje stworzyć je po swojemu, znajdzie się w świecie Apollinaire’a i zyska szansę odnalezienia dróg własnej wyobraźni. Dokładnie takich działań poeta od nas oczekiwał. Wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

21.11. G. 10:00 → Sylwia Grudniak: Czarna księga kolorów

Czym są, jak wyglądają i smakują kolory? To z pozoru głupie pytanie wcale głupim nie jest. Weźmy Tomka, bohatera przepięknej książki „Czarna księga kolorów” Menena Cottina, nagrodzonej New Horizons Award podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii w 2007 roku. Tomek odbiera świat w zupełnie inny, nieznany nam sposób. Jest bowiem niewidomy. Dzięki warsztatom uczestnicy spróbują poznać świat tak, jak odbiera go Tomek. Poprzez smakowanie, słyszenie, dotykanie i odczuwanie kolorów. Spotkanie będzie także niezapomnianą okazją do stworzenia własnej księgi kolorów metodą pop-up book (czyli książki, której elementy wyskakują i rozkładają się, tworząc trójwymiarową opowieść). Na sam koniec dzieci podczas krótkiego kursu poznają alfabet Braille’a. Warsztaty dla dzieci (9–10 lat), wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.