Menu

Wystawa „Ex Silesia Lux” w Mysłowicach

9.07 — 2.08.2021 / Rynek w Mysłowicach

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

W 2019 roku, w związku z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich, Instytucja Kultury Ars Cameralis przygotowała mobilną wystawę „Ex Silesia Lux”, która przybliża trudną i burzliwą historię Górnego Śląska. Na wystawę składają się dwa kontenery: kinowy, w którym prezentowane są filmy poświęcone tematyce powstańczej oraz wystawowy, w którym znajduje się multimedialna prezentacja przygotowana przez studio tajny_projekt. Za projekt architektoniczny kontenerów odpowiada uznane śląskie biuro OVO Grąbczewscy Architekci.

Premiera wystawy odbyła się dwa lata temu na katowickim rynku, a w zeszłym roku kontenery zawitały do kolejnych miastach Górnego Śląska: Chorzowa, Pszczyny, Tychów, Zabrza i Żor. W tym roku „Ex Silesia Lux” właśnie pojawiła się na Rynku w Mysłowicach. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a zwiedzać można do 2 sierpnia. Przypominamy o reżimie sanitarnym: zwiedzamy w maseczkach, z zachowaniem bezpiecznej odległości, a przed wejściem należy zdezynfekować ręce. Zachęcamy do odwiedzania kontenerów w dni powszednie w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w weekendy podczas wydarzeń kulturalnych.

Projekt powstał dzięki: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, Instytucji Kultury Ars Cameralis, wg. projektu OVO Grąbczewscy Architekci, tajny_projekt i Marty Gawin.

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.