Menu

Wystawa „Ex Silesia Lux” w Mysłowicach

9.07 — 2.08.2021 / Rynek w Mysłowicach

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

W 2019 roku, w związku z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich, Instytucja Kultury Ars Cameralis przygotowała mobilną wystawę „Ex Silesia Lux”, która przybliża trudną i burzliwą historię Górnego Śląska. Na wystawę składają się dwa kontenery: kinowy, w którym prezentowane są filmy poświęcone tematyce powstańczej oraz wystawowy, w którym znajduje się multimedialna prezentacja przygotowana przez studio tajny_projekt. Za projekt architektoniczny kontenerów odpowiada uznane śląskie biuro OVO Grąbczewscy Architekci.

Premiera wystawy odbyła się dwa lata temu na katowickim rynku, a w zeszłym roku kontenery zawitały do kolejnych miastach Górnego Śląska: Chorzowa, Pszczyny, Tychów, Zabrza i Żor. W tym roku „Ex Silesia Lux” właśnie pojawiła się na Rynku w Mysłowicach. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a zwiedzać można do 2 sierpnia. Przypominamy o reżimie sanitarnym: zwiedzamy w maseczkach, z zachowaniem bezpiecznej odległości, a przed wejściem należy zdezynfekować ręce. Zachęcamy do odwiedzania kontenerów w dni powszednie w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w weekendy podczas wydarzeń kulturalnych.

Projekt powstał dzięki: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, Instytucji Kultury Ars Cameralis, wg. projektu OVO Grąbczewscy Architekci, tajny_projekt i Marty Gawin.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.